1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Enflasyon altında ezildik!
Enflasyon altında ezildik!

Enflasyon altında ezildik!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: "Memur maaşının 2002 yılından bu yana yüzde 240 oranında arttı" dedi. Gerçekten arttı mı? Haberdem.Com sizin için araştırdı.

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: "Memur maaşının 2002 yılından bu yana yüzde 240 oranında arttı" dedi. Gerçekten arttı mı? Haberdem.Com sizin için araştırdı.

Merilyn Lynch’te 770 Bin Dolara çalışırken hizmet aşkıyla işini bırakıp gelen bankacı kökenli ekonomist Bakanımız Mehmet Şimşek maaşların 2002 yılından beri %240 arttığını söylemiş.  Tek tek maaş bordrolarından bakıp kontrol etme imkânı ve gereği de yok. Neticede koskoca bakan yalan söyleyecek değil ya…

Ama durun bir dakika. Ekonomistler doğruyu söylediklerinde de hemen peşinen kabul etmeyin yoksa aldanırsınız. Biz de öyle yaptık ve aşağıda gördüğünüz son 10 senenin enflasyon ve faiz rakamlarına göz attık. 

Söyleyeceğimiz şu… Bu rakamlara göre ücretlerin olması gerektiği üzerinden konuşmak daha doğru olur.
 

Görüldüğü gibi 2002 yılı başında 100 Lira alan bir çalışanın maaşı bugün 375 Lira olmalıdır ki çalışan enflasyona ezdirilmemiş olsun. Bu hesaba göre 2002 yılı başında 1000 Lira alan kişi bugün 3758 Lira alıyorsa açıklanan resmi enflasyona göre maaşını korumuş kabul edilebilir.

Yani sayın bakan %240 maaş artışıyla övünüyor. Ama artışın enflasyona göre en az %375 olması gerekiyor. Yani çalışan enflasyona %135 oranında ezdirilmiş. Nerede bunun refah artışı?
BDPS ve KRS sistemini bilenler asıl hileyi hemen keşfetmiştir. Açıklanan enflasyon rakamı %375 iken bankaların elde ettiği faiz geliri neredeyse %800. Issız Ada Hikâyesinde kaybolan 50 Lirayı ve sonucundaki enflasyonu biliyorsunuz.

Merkez Bankası fiyat istikrarı adına enflasyonu manipüle ederek piyasadaki para arzını kısmak suretiyle enflasyonu yapay olarak dizginlemiş. Bu bir. İkincisi ise enflasyon sepeti malumunuz. Pek çoğumuzun kullanmadığı çok sayıda ürünün de içinde bulunduğu peri masalı sepeti. Yani manipüle edilmiş rakamlara göre çalışanlara verilmesi gereken (eğer enflasyon altında ezdirmeyeceğim derseniz) rakam %375.

Öte yandan parayı havadan kredi vererek sanal şekilde var eden bankalara giden rakam ise %795. Aradaki açık ve enflasyonda ezildiğimiz fark kadar rant son 10 yılda bankalara aktarılmış.

Yani maaş artışının %240 olması bir şey ifade etmiyor. Açıklanan rakamlara göre sadece memurlar değil tüm çalışanlar enflasyon altında ezilmiş durumda. Tabi bankacılar dışında…

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.