1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. En gürültücü il İstanbul, en sessiz il Bursa
En gürültücü il İstanbul, en sessiz il Bursa

En gürültücü il İstanbul, en sessiz il Bursa

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı gürültü denetimlerinin sonuçları belli oldu. Denetimlerde toplam 863 bin 613 TL para cezası kesilirken, Bakanlık tarafından en gürültücü ilin İstanbul olduğu açıklandı.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı gürültü denetimlerinin sonuçları belli oldu. Denetimlerde toplam 863 bin 613 TL para cezası kesilirken, Bakanlık tarafından en gürültücü ilin İstanbul olduğu açıklandı. 
Türkiye genelinde gürültü denetimlerini sıklaştıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 ilde bin 409 denetim yaptı. Denetimler sonucu Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, İstanbul’un en gürültücü il olduğu açıklandı. İstanbul’u İzmir, Muğla, Antalya, Konya ve Çanakkale’nin takip ettiği belirtilerek, İstanbul’da yapılan 191 denetim sonucunda 180 bin 921 TL para cezası verildiği, Türkiye genelinde yapılan denetimlerde ise toplam 863 bin 613 TL para cezası kesildiği bildirildi.
Bursa, Aydın, Balıkesir, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa, Trabzon ve Yalova’nın denetimlerde en sessiz iller olarak dikkat çektiği kaydedilerek, bu illere yapılan denetimlerde, herhangi bir cezai işlem yapılmadığı ifade edildi.
Türkiye genelinde gürültü sorununun belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması için gürültü haritaları çıkarma çalışmaları yapacak olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Türkiye'de yaşayan nüfusun gürültüden dolayı ne kadar rahatsız olduğunu belirleyeceği vurgulandı. Avrupa Birliği onaylı projeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve belediyelerin de destek vereceği bildirilerek, maliyetinin 6 milyon 180 bin avro olması beklenen projeye bu yılın sonunda veya 2013 yılı başında başlanmasının planlandığı belirtildi.

“SICAK NOKTALARA EYLEM PLANI HAZIRLANACAK”
Konuyla ilgili bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, hazırlanan gürültü haritalarıyla şehrin hangi noktalarında çok gürültü olduğunun, hangi noktalarında vatandaşların kabul edilmeyecek kadar rahatsız edildiğinin ve gürültü azaltma tedbirlerine nereden başlanacağının tespit edileceğini söyledi. Bayraktar, gürültü haritalarıyla tespit edilen 'sıcak noktalara' gürültü eylem planları hazırlanacağını gürültüyü azaltma çalışmaları yapılacağını ifade etti. Bayraktar, “Eylem planlarıyla, gürültüsü daha az makine, ekipman, cihaz ve araçların kullanımı özendirilecek, trafiğin yönlendirilmesi, toplu taşımanın yaygınlaştırılması, hız kısıtlamaları, zamana ve yere bağlı kısıtlamalar, ses yalıtımlı duvarlar, az ses çıkartan yol kaplamaları, binalarda ses yalıtımlı pencereler ve duvarlar gibi önlemler alınacak” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.