1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emniyet'ten kış lastiği uyarısı
Emniyet'ten kış lastiği uyarısı

Emniyet'ten kış lastiği uyarısı

Kula İlçe Emniyet Müdürü Yusuf İncili, araçlarda kış lastiği takma uygulaması konusunda sürücüleri uyardı.

A+A-

Kula İlçe Emniyet Müdürü Yusuf İncili, araçlarda kış lastiği takma uygulaması konusunda sürücüleri uyardı.

Konu hakkında bir açıklama yapan İlçe Emniyet Müdürü İncili, Resmi Gazete'de 08 Kasım 2012 tarihinde yayımlanan "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçümleri Toleransları Hakkında Yönetmeliğin 6. maddesinin 1. fıkrası (j) bendi" ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda; 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında "kış lastiği" kullanmanın zorunlu hale getirildiğini söyledi. Hava şartlarının gerektirmesi halinde bu sürenin bir ay uzatılabilmesinin de bakanlık yetkisinde olduğunu belirten İncili, “Yönetmeliğe göre kar lastiği kullanmaları zorunluluğu, yük ve yolcu taşıyan bütün ticari araçları kapsamaktadır" dedi

Ilıman iklim sebebiyle Ege Bölgesi'nde bazı illerin bu uygulamadan muaf tutulduğunu belirten İncili, “Manisa İl Emniyet Müdürlüğü, il merkezi ve bağlı ilçelerin son 5 yıllık toprak üstü sıcaklığının tespit edilmesi için Meteoroloji Şube Müdürlüğü ile gerekli görüşmeler yaptı. Alınacak sonuçlar değerlendirilerek gerekli açıklama yapılacak. Kar lastiği denetiminin amacı, ceza yazmaktan çok can güvenliğinin sağlanmasıdır. Kar lastikleri, özellikle düşük sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha yüksek güvenlik sağlamaktadır. Normal lastiklere göre ıslak zeminlerde yüzde 10, kar üzerinde yüzde 20 daha kısa firen mesafesi sağlamaktadır. Mevsimine göre lastik kullanımı lastiğin performansını artırmaktadır. Bu lastikler, denetimlerin caydırıcılığından daha ziyade can ve mal güvenliği için kullanılmalı" diye konuştu.

İncili, İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak birinci önceliklerinin vatandaşın can ve mal güvenliği olduğunu, kontrollerinde bu yönde devam ettiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.