1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emniyet, hırsızlar için caydırıcı düzenleme istiyor
Emniyet, hırsızlar için caydırıcı düzenleme istiyor

Emniyet, hırsızlar için caydırıcı düzenleme istiyor

Hırsızların yasal boşluklardan faydalanıp ceza almadan ya da çok az cezayla kurtulmasının önüne geçmek isteyen emniyet, sahada karşılaştığı eksiklikleri raporlaştırıp yasal düzenleme yapılması talebiyle Adalet ve İçişleri bakanlıklarına gönderecek.

A+A-

Hırsızların yasal boşluklardan faydalanıp ceza almadan ya da çok az cezayla kurtulmasının önüne geçmek isteyen emniyet, sahada karşılaştığı eksiklikleri raporlaştırıp yasal düzenleme yapılması talebiyle Adalet ve İçişleri bakanlıklarına gönderecek. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı yetkililerine göre, bazıları defalarca gözaltına alınan hırsızlık zanlıları yasal boşluklardan faydalanıp ceza almadan ya da çok az cezayla kurtuluyor.
 
 Yasalarda mağdur lehine düzenleme yapılmasıyla hırsızlığın azalacağını düşünen polis, sahada karşılaştığı eksiklikleri raporlaştırıp yasal düzenleme talebiyle Adalet ve İçişleri bakanlıklarına gönderecek. ''Hırsızlık suçlarıyla mücadelede kanuni düzenlemeler talebi'' adı altında yapılan çalışmaya göre, hırsızların tamamına yakını çaldıklarını hemen elinden çıkarıyor. Çaldıklarıyla lüks bir yaşam süren hırsızlar, yakalandıklarında ise küçük cezalarla kurtuluyor. Mahkemenin sadece cezaya karar vermesinin yetersiz olduğunu düşünen polis, hırsızlığın da azalması için suçludan mağdurun zararını karşılamasını istiyor. Buna göre, suçlunun başka geliri ya da malı varsa mağdurun zararı buradan karşılanacak.
 
 Başka geliri ya da malı bulunmayan suçlu, kamu işlerinde çalıştırılıp kazancı mağdura verilecek. Böylece mağdurun maddi kaybı giderilmiş olacak. Emniyete göre, hırsızlar yaşlılar ile kadınları kolay hedef görüyor. Kadın ve yaşlılar, psikolojik açıdan suçtan daha fazla etkileniyor. Banka kuyruğundaki emekli ya da ameliyat için bekleyen hasta yakınından para çalınmasının mağdurda daha derin bir etki meydana getirdiğini gören polis, ceza verilirken suçun mağdur üzerinde oluşturduğunu psikolojik etkinin de mahkemece değerlendirilmesini ve gerekirse cezanın arttırılmasını talep ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.