1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emniyet çalışanları ve askerler intihar ediyor
Emniyet çalışanları ve askerler intihar ediyor

Emniyet çalışanları ve askerler intihar ediyor

Askerlerden sonra şimdi de polis intiharları gündemde. Her 13 günde bir polisin intihar etmesi Emniyet Genel Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. Türk ordusunda son 10 yılda intihar eden asker sayısı 937, şehit sayısı 818.

A+A-

Askerlerden sonra şimdi de polis intiharları gündemde. Her 13 günde bir polisin intihar etmesi Emniyet Genel Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi.

Türk ordusunda son 10 yılda intihar eden asker sayısı 937, şehit sayısı 818. Bu konudaki tartışma sürerken bir acı bilanço da polis cephesinden geldi. Emniyet-Sen'in verilerine öre; son 10 yılda 289 polis intihar etti. Bu, her 13 günde bir, 1 polisin intihar ettiği anlamına geliyor.

Emniyet-Sen'e göre; polis intiharlarının sebebi, fazla mesaiye bağlı aşırı yorgunluk ve üstlerin astlara yoğun baskı uygulayıp kötü muamele etmesi.

Her 13 günde bir polisin intihar etmesi Emniyet Genel Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi.

Kurulan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Büro Amirlikleri'ne sorunlu personelin takibi talimatı verildi. Bundan böyle sorunlu personele psikolojik desteğin yanı sıra aileleri, çevreleri de araştırılıp o na göre destek sağlanacak. Gerektiğinde ailesine de psikolojik destek sağlanacak.

Emniyet-Sen Basın Sözcüsü Abdurrahman Yılmaz, polis intiharlarının en büyük nedeninin mobbing (işyerinde baskı) olduğunu savunarak, özetle şunları söyledi: “Son 10 yılda 289 polis intihar etti. Bu sadece görev başındaki polis intiharları. Cinnet getiren, emekli olan polisleri de dahil edersek korkunç bir rakam ortaya çıkar. Emniyetin verilerine göre her 13 günde bir polis intihar ediyor. Polislerin intiharı, ‘psikolojik nedenler' olarak kayıtlara geçiyor. Yapılan araştırmalarda ise polislerin çoğu birinci derecede mobbing yüzünden intihar ediyor. Ardından da ekonomik ve ailevi sorunlar geliyor. Psikolojik ve psikiyatrik testlerden geçerek mesleğe başlayan polisin 2-3 yıl içinde nasıl oluyor da psikolojisi bozuluyor? Buna bakmak gerek. Zamanının büyük bölümünü mesai ve uykuyla geçiren polis sosyalleşemiyor. Kendisine ve ailesine zaman ayıramıyor, polis ailesinden, çevresinden uzaklaşıyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.