1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Elektrik üretebilen güneş evi yapıyor, sırada güneş okulu var
Elektrik üretebilen güneş evi yapıyor, sırada güneş okulu var

Elektrik üretebilen güneş evi yapıyor, sırada güneş okulu var

Artan enerji fiyatları vatandaşları alternatif enerji kaynaklarına yöneltiyor.

A+A-

Artan enerji fiyatları vatandaşları alternatif enerji kaynaklarına yöneltiyor. Daha önce Diyarbakır’da yaptığı güneş evi ile tanınan Yüksek Mimar Çelik Erengezgin, şimdi de Bursa’da güneşten üreteceği enerji ile ısıtma, soğutma, aydınlatma ve havalandırma sağlayacak ahşap modüler güneş evi yapıyor. Güneş enerjisinden üretilecek elektriğin yüzde 60’lık bölümünün evin ihtiyaçları için kullanılacağını, kalan yüzde 40’ının ise satılabileceğini belirten Enerji Mimarı Erengezgin, bir ay içerisinde tamamlanacak güneş evinin ardından bu kez ‘Güneş Okulu Projesi'ne başlayacaklarını açıkladı.

Şimdilik bir hipermarketin bahçesinde kurulan modüler güneş evi 77 metrekare olarak tasarlandı. Güneş panellerinin de konulacağı ev yağmur sularını biriktirecek. Biriken sular bahçenin sulanmasında olmak üzere arıtılarak yeniden kullanıma sunulabilecek. Evin, sadece enerji üretiminde değil, atık kontrolü konusunda da bir hayli maharetli olacağını anlatan Erengezgin, biyolojik yöntemle evin atıkları geri dönüşüme tabi tuttuğunu söyledi. Çatıya düşen yağmur suyunu toplayıp, biyolojik yöntemle arıtacaklarını ve klozet rezervuarlarında kullanacaklarını anlatan Erengezgin, damlama sulama ve temizlik için de aynı suyun kullanılacağını dile getirdi. Uzmanların ‘içilebilir’ demesine rağmen bir tek içmede kullanılmayacağının altını çizen Çelik Erengezgin, modüler güneş evinin toplam kullanım alanının 77 metre kare olduğunu ve 1,5 katlı olarak tasarlandığını kaydetti.

Yüksek Mimar Çelik Erengezgin proje hakkında şu bilgileri verdi: “Satış fiyatlarına bakarsanız ucuz. Metrekaresi bin lira ile 2 bin lira arasında değişiyor. Taş çatlasa 100 metrekarelik ahşap güneş evi 200 bin liraya mal olur. Kimse kusura bakmasın, ama kapısı penceresi ahşap bir evi müteahhitler metre karesini 4 -5 bin liradan satıyor. Kooperatif kurulabilir. Seri üretime geçilirse tabii ki fiyatlar aşağıya çekilir. 100 tane ahşap ev olursa fiyat inecektir. Kendime ait 11 bin metrekarelik arsa için planlamıştık, metrekaresi bin 150 liraya inmişti. Halk bunu benimsesin seri üretime geçelim. Hepsini biz yapacağız diye bir şey yok, yeter ki Türkiye kazansın. Ülke olarak enerjiye yıllık 70 milyar doların üzerinde para harcıyoruz. Her sene enerji artış oranımız yüzde 8 olarak ölçüldü. Güneşi, yer altı kaynaklarını kullanmak yerine petrol, doğalgaz satmak isteyenlerin global dayatmasıyla ticari meta haline geldik. Enerji tüketimimiz 20 sene sonra 2 trilyon dolara ulaşıyoruz. Bu parayla bir ülke baştan inşaa edilir. Bugünden akıllıca davranırsak böyle evler yapabiliyorsak, kendi enerjisini tamamını üreteceksek bağımsız oluruz. ‘Petrol vermezlerse yaşayamıyoruz’ diyorsak bağımsız değiliz ki, öyle zannediyoruz.”

DEPREM RİSKİ İÇERMİYOR
Erengezgin, hoyratça tüketilen doğal kaynakların sonsuz olmadığını, dikkatlice kullanılmadığı ve yaşamsal döngünün önü kesildiği takdirde erkenden yok olacağının artık bilindiğine dikkat çekti. Erengezgin, modüler güneş evinin çevreye, ülkenin ve dünyanın geleceğine duyarlı bir örnek olmak üzere ve Türkiye’de ilk defa ekolojik dengeleri gözeterek yapıldığını söyledi. Ahşap malzemenin depreme karşı dayanıklı olduğunu savunan Mimar Erengezgin, ahşaptan yapılan okul ve hastanelerin deprem anında ayakta kalıp, kendi enerjisini üreteceği için elektrik ve aydınlatma sorunu yaşamayacağını belirtti. 16 derslikli güneş okullarda deprem anında 1000 kişinin rahatlıkla kalabileceğine işaret eden Çelik Erengezgin, şunları kaydetti: “10 metrekare sera dahil zemindeki kapalı alan 60 metrekare, çatı arası katı ise 17 metrekaredir. Kuzey yönünde, mevcut çatı eğimi uzatılarak ve modüler olarak kolayca eklenebilecek iki yatak odası bir banyo ile toplam alan 37 metre kare artacak ve 114 metrekareye ulaşılacaktır. Söz gelimi; çocuklar büyüdüğünde, bu bir ilave seçenek olacaktır. 3+1 çözümde, bence salonun büyütülmesine gerek kalmayacaktır. Çünkü çocuk odaları arkaya gidecek ve böylece 30 metrekarenin üzerinde kullanım alanı sunan bir dubleks salon elde edilecektir. İki çocuğun yattığı alan ebeveyn için bir çalışma odasına, tek çocuk için ayrılan yer ise özel bir istirahat köşesine dönüşebilecektir. Amaç tüm enerjisini üretebilen, deprem riski taşımayan bir ev projesine ulaşılırken, yaşam alanlarını da optimize edebilmek ve toplam maliyeti, kolaylıkla ulaşılabilen bir sınırda tutabilmektir.”

BURSA’YA GÜNEŞ OKULU YAPILACAK
Güneş evinin ardından Bursa’ya güneş okulu yapmayı planladıklarını anlatan Erengezgin, Vali Şahabettin Harput ile görüştüklerini ve çalışmaların başladığını duyurdu. Güneş okullarının yakıt parasından kurtulacağına dikkat çeken Erengezgin, “Okullar yazın tatil. Yazın güneşten üreteceği enerjiyi kanun kapsamında satabiliyor. Çünkü Enerji Bakanlığı ‘500 kilovata kadar elektrik üret, ihtiyaç fazlanı devlete sat’ diye bir karar aldı. Ahşaptan yapılacağı için okullar çok sağlam olacak. Bugün ABD’de binaların yüzde 90’ı ahşap. Obama, talimat verdi; tüm okullar 2020’ye kadar kendi enerjisini üretsin. Bizi deprem anında beton öldürüyor. Çocuklarımızın sağlıklı ortamlarda eğitim alması için ahşap güneş okullar ve hastaneler yapılmalı. Milli Eğitim ve Sağlık Bakanı ile görüştüm.” diye konuştu.

Evinde güneş enerjisini büyük ölçüde kullanan Mimar Erengezgin, güneş kurutma fırını, güneş fırını gibi cihazlarla hayatını kolaylaştırıyor. Gün ışığında bir haftada kuruyan meyve ve sebzeler kurutma cihazıyla 2 günde kuruyor. Erengezgin'in bahçesindeki güneş fırınında pizza bile pişirebiliyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.