1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ekmekte yeni dönem başladı
Ekmekte yeni dönem başladı

Ekmekte yeni dönem başladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Yönetmeliği' 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girdi.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Yönetmeliği' 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girdi. Raflarda eski ekmekler yerini, tuz oranı ve gramajı düşük, kepek oranı yüksek ekmeklere bıraktı.

Bugün itibariyle yürürlüğe giren yönetmelik, yüzde 1.8 olan tuz oranı yüzde 1,5'a indirdi. 300 gramlık ekmekler ise 250 gramlık kepek oranı artırılmış, tokluk hissi veren ekmeklere dönüştü. Ekmekteki kepek oranı en az yüzde 0,65 ve en çok yüzde 1,1 olacak. Tam buğday ekmeğinde ise kepek miktarı en az yüzde 1,2 ve en çok da 2,9 şeklinde üretilecek.

EKMEK AMBALAJA GİRDİ

Yönetmelik, ekmeğin satış şeklini ve yerlerini de düzenledi. Buna göre, ekmek satışı yapan yerler buğday, çavdar, yulaf ve tam tahıllı ekmek çeşitlerini de bulunduracak. Kepekli ekmek, tam buğday, unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri hariç diğer ekmek çeşitleri ambalajlı olarak satılacak. Ambalajsız piyasaya sunulan ürünler, pazar, manav ya da kasaplarda satılamayacak.

Ekmek üretiminde kullanılan ‘tip1’ unu yerine ‘tip2’ adı verilen kepek oranı yüksek un kullanımı ile ekmek tüketiminin de düşmesi bekleniyor. Tokluk hissi veren kepeğin, kişi başı günlük ekmek tüketimini 400 gramdan 50 grama kadar düşürmesi bekleniyor. Ekmek fiyatlarında herhangi bir artış olmayacak. Ekmek üretim şartlarına uymayanları ise ağır cezalar bekliyor. Kurallara uymayan üreticilere 11 bin 850 lira ceza uygulanacak.

FIRINCILAR BİLGİLENDİRİLİYOR

Yeni yönetmelik konusunda Türkiye'nin bütün illerinde üreticiler bilgilendirildi. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Bursa'da da Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri brifingler verdi. Bursa'da Sanayi ve Ticaret Odası ile Esnaf Odaları Birliği'ne bağlı Fırıncılar Odası üyesi toplam 35 fırıncıya yeni yönetmelik anlatıldı.

Vatandaş, yeni ekmek yönetmeliğinden memnun

1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren 'Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Yönetmeliği' fırıncıları ve halkı memnun etti. Fırıncılar, yeni uygulama sayesinde ekmeğin daha sağlıklı olacağını, bunun halkın hoşuna gideceğini ifade ediyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni ekmek yönetmeliğine göre ekmeklerdeki yüzde 1.8'lik tuz oranı yüzde 1,5'a indi, 300 gramlık ekmeklerin yerini ise 250 gramlık ve kepekli ekmekler aldı. Yeni Beyaz ekmekler bundan sonra kasap, manav gibi yerlerde satılamayacak. Ekmek satmak isteyen market ya da fırınlar ise tam buğday, çavdar, yulaf ve tam tahıllı ekmek çeşitlerini de bulundurmak zorunda kalacak.

Fırıncılar ve halk, yeni ekmek yönetmeliğinden memnun. Fırın sahibi Mehmet Beşir Öztürkcan, bundan sonra fırınlarda 'tip550' un yerine 'tip600' adı verilen yeni unları kullanacaklarını söyledi. Hijyene fırıncılar olarak bundan sonra daha dikkat edeceklerini belirten Öztürkcan, tüm fırıncıların bir gün için fırıncılar odasında hijyen dersi alacağını ifade etti.

Yeni uygulamanın halkın hoşuna gideceğini belirten Öztürkcan, “Ekmek daha sağlıklı olacak. Pazarda, manavda ekmek satılıyordu. Vatandaşlar bundan sonra ekmeklerini fırından ilk elden alıp, ekmeğini evinde sağlıklı bir şekilde tüketecek.” şeklinde konuştu.

Bahçeşehir’de esnaflık yapan Vahit Arığ ise “Ekmeklerde tuz oranı azaldığı ve kepek fazlalaştığı zaman sağlık açısından daha iyi olacak. Lütfen sağlığımızla oynamasınlar. Kaliteli un kullansınlar.” dedi. Toplum olarak çok ekmek tükettiğimizi ifade eden Arığ, “Ekmek gerekirse 1 lira olsun ama yeter ki sağlığımızla oynamasınlar.” diye konuştu.

Yeni ekmeğin fiyatı artmayacak ancak yönetmelikle belirlenen şartların ihlal edilmesi halinde kodekse aykırılık cezası uygulanacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.