1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. EHAD: Hafızlık Eğitimi Tehlikede
EHAD: Hafızlık Eğitimi Tehlikede

EHAD: Hafızlık Eğitimi Tehlikede

EHAD Genel Başkanı Sağlam, 4+4+4 eğitim sisteminin bir çok alanda beklentileri yerine getirdiğini ancak Kur'an kursları ve hafızlık eğitimi konusunda bazı boşluklar meydana getirdiğini söyledi.

A+A-

EHAD Genel Başkanı Sağlam, 4+4+4 eğitim sisteminin bir çok alanda beklentileri yerine getirdiğini ancak Kur'an kursları ve hafızlık eğitimi konusunda bazı boşluklar meydana getirdiğini söyledi.

Yeni eğitim sistemiyle dönemler arasında geçişlerde herhangi bir ara vermenin mümkün olmadığını belirten Sağlam, 2012-2013 eğitim- öğretim yılında ilk 4 ve ikinci 4'ü bitiren öğrencilerin, zorunlu olarak okullara kaydedileceği için Kur'an Kurslarına öğrenci gelemeyeceğini söyledi. Yeni sistemde ara olmadığı için, hafızlığın hangi zaman diliminde ve nasıl yapılacağı hususunun muallakta kaldığını ifade eden Sağlam, ''Kur'an Kursuna kaydedilen öğrencilere, yeni sistem içerisinde nasıl eğitim verileceği bilinmemektedir.'' diye konuştu.

Hafızlık eğitimi okulla birlikte zorlaşır
Gelinen noktanın Kur'an Kursu ve hafızlık eğitimini zor bir durumla karşı karşıya bıraktığının altını çizen Sağlam, ''Hafızlık eğitimi özel bir gayreti gerektirdiğinden, hafızlığa çalışan öğrenciler herhangi bir kursa gidiyor gibi değerlendirilmemelidir. Hafızlık eğitiminin, okulla birlikte yürütülmesi yetişecek hafız sayısının oldukça düşürür kanaatindeyiz.'' şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, hafızlık eğitimi için 2 yaz ve 1 eğitim yılının yeterli olacağı yönündeki açıklamasını da değerlendiren Sağlam, ''Bunun mümkün olmayacağı kanaatindeyiz. Başkanlığımız, 2 yaz ve 1 eğitim döneminde kaç hafız yetiştiğiyle ilgili hangi verilere sahiptir? Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın 2010 yılında yayınladığı "Hafızlık Eğitim Programı"nda hafızlık eğitimi için en az 2 yıl yani 24 ay gerektiği vurgulanmaktadır. Bu program bile henüz yüzde 10'lar civarında başarı yakalamışken, 1 yılda nasıl hafız yetiştirilebilecektir?'' diye sordu.

EHAD'ın teklifleri
Sağlam, EHAD olarak yeni sistemle Kur’an Kurslarının zarar görmemesi şu teklifleri sıraladı: "Kur’an Kurslarının adı “Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim Merkezi” olarak değiştirilmeli ve Milli Eğitim Bakanlığının uygun göreceği kültür dersleri bu eğitim merkezlerine konmak veya dışarıdan bitirme hakkı tanınmak sureti ile mecburi
eğitimin ikinci kademesinin Kur’an Eğitim Merkezinde tamamlanmasına imkan sağlanmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.