1. HABERLER

  2. VAKIF-DERNEK

  3. EHAD Adana'dan Muhteşem Program
EHAD Adana'dan Muhteşem Program

EHAD Adana'dan Muhteşem Program

Evrensel Hafızlar Derneği Adana Şubesi tarafından 31 Mart 2017 Cuma günü “Dünya Hafızlar Haftası” anısına “Kur’an Ziyafeti ve Konferans” programı gerçekleştirildi.

A+A-

Evrensel Hafızlar Derneği Adana Şubesi tarafından “Dünya Hafızlar Haftası” anısına düzenlenen “Kur’an Ziyafeti ve Konferans” programı 31 Mart 2017 Cuma günü saat 19.30’da yoğun katılımla Ramazanoglu kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programa, Adana il müftüsü Hasan ÇINAR, Sarıçam ilçe Müftüsü Bekir KAPLAN, Yüregir ilçe müftüsü Celal Büyük, Adana il vaizi ibrahim ÖZTÜRK, Saadet Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Süleyman ÇALIŞKAN, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Adana Şube Başkanı Abdülaziz KIRANŞAL, Öğder bölge başkanı Ekrem ULU, Seyhan müftülük Şefi Şaban YILDIRIM, Türk diyanet Vakıfsen Adana il başkanı Ayhan ARABACI, ve çok sayıda Kur’an sevdalısı vatandaşımız katıldı.

Programın açılış konuşmasını Evrensel Hafızlar Derneği Adana Şube Başkanı İbrahim YÜCE yaptı. EHAD Adana Şube Başkanı YÜCE Hafızlığın önemini vurguladığı konuşmasında ”Bizler, Dünya Müslümanlarının teveccühünü Kur’an’a, İslami değerlere ve Hafızlığa çekmek için, üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk haftasını ‘Dünya Hafızlar Haftası’ olarak kutlamaktayız. Tüm İslam aleminin Dünya Hafızlar Haftası mübarek olsun.”

EHAD Adana Şube Başkanı YÜCE konuşmasını hadislerden örnekler vererek şöyle sürdürdü : “Resulullah (sav) efendimiz; ‘Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir’ buyurarak bir çok vesileyle Kuran öğrenme- öğretme ve hafızlığı teşvik etmiştir. Mesela, evlenmek isteyen gence mehir olarak evleneceği hanıma Kur’andan ayetler öğretmesini istemesi, Uhud şehitleri defnedilirken en fazla ayet bileni en önce kabre koyması, başka memleketlere tebliğ için sahabeyi gönderirken ve vali tayin ederken hafız olanı tercih etmesi gibi öncelikler şüphesiz ümmetin bu müesseseye iştiyakını arttırmıştır. Kur'an'ı öğrenip, öğretme noktasında ashab adeta birbiriyle yarışmıştır. Günümüzde de hem ülkemizde hem de bir çok İslam ülkesinde Hafızlık ümmet arasında yaygın bir şekilde devam etmektedir. Hafızlar On dört asırdır olduğu gibi bundan sonra da Kur'an'ın canlı şahitleri olarak Kur'an'ı nesilden nesile aktaracaklardır…”

Manevi tahribatın önüne geçmek için Kur’an’la meşgul olmak gerektiğini vurgulayan EHAD Adana Şube Başkanı İbrahim YÜCE: “Keşmekeşin, kaosun ve kargaşanın işgal ettiği dünyamızın tek kurtuluşunun Kur’an’a sarılmaktan geçtiğini unutmamalıyız. “Ülkemizin büyük bir manevi tahribatın eşiğinde olduğu bu zaman diliminde Hafızlık müessesesini ihya etmenin önemi giderek artmaktadır. Ahlaki ve manevi tahribatın ilacı Kur’andır. İnsanları maneviyatla yeniden irtibatlandırmak bizim en büyük vazifemizdir” dedi. EHAD faaliyetlerinden de söz eden YÜCE şunları ekledi: “ EHAD olarak kuruluşundan bu yana birçok hayırlı hizmete vesile olmuştur olmaya devam edecektir. Derneğimiz, Hafızlık eğitimi gören öğrencilere maddi ve manevi desteğin yanında, insanların Kur’an’la irtibatlarını sağlamlaştıran faaliyetler yürütmeye devam etmektedir. Kuran-ı Kerimi sahih okuma dersleri, Hatimle Teravih kıldıranları ödüllendirme programları, ‘Sada-yı Kur`an yarışmaları, Kur`an Kurslarına yapılan ziyaretler ve öğrencilere yönelik motivasyon seminerleri, çeşitli hediyeler takdim edilmesi, tespit ettiğimiz Hafız ve Hafiz adaylarına imkanlarımız ölçüsünde burs verilmesi, sınavlarına hazırlanan kardeşlerimize takviye derslerinin verilmesi gibi hayırlı hizmetlere imza atıyoruz.”

Programın konuşmacısı Adana il Müftüsü Hasan ÇINAR da Kur'an'ı Kerim ve hafızlığın önemine dikkatleri çektiği konuşmasında şunları ifede etti : "Bir hafızın yaşayan bir Kur'an olduğunu, geçmişten günümüze bu yolda gösterilen gayretleri, geçmiş alimlerin çabalarını ve bu yolda gosterilen önemli fedakarlıklardan örnekler vererek misafirlere önemli mesajlar verdi. İl müftüsü ÇINAR konuşmasına şöyle devam etti: Müslümanın şerefi, izzeti, itibarı Kur'andadır... Yüce Rabbimiz Kur'an da şöyle buyuruyor, " Ben size öyle bir kitap gönderdim ki orada sizin şerefiniz var." Yeryüzünde şeref mi arıyorsunuz, yeryüzünde izzetmi arıyorsunuz, şerefiniz, izzetiniz , itibarınız O kitapta dır. İslam ümmetinin şerefini yücelten kitap... böyle bir kitabı bize lütfettigi için Alemlerin Rabbi olan Yüce Allah'a sonsuz Hamdu senalar olsun.

Programın Kur’an Tilaveti bölümünde Hafızlar Dünya Birincisi Mustafa Özcan GÜNEŞDOĞDU, Hafızlık Türkiye üçüncüsü Muzaffer İNNECİ, Adana Birincisi Enes KIRANŞAL Kur'anı Kerim tilaveti sunarak Geceye manevi atmosfer sağladılar.

Program Hatim Duası ile son buldu.

Haber-Foto: İbrahim YÜCE

Bu haber toplam 694 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.