1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eğitimde yeni dönem sorunlarla başlayacak
Eğitimde yeni dönem sorunlarla başlayacak

Eğitimde yeni dönem sorunlarla başlayacak

Eğitimde bu sene uygulanmaya başlanacak olan 4 4 4 sistemi lehinde ve aleyhinde söylenecek çok söz bulunabilir. Özellikle İmam Hatiplerin orta kısımlarının yeniden açılmış olmasını alkışlayanlardan birisiyim.

A+A-

Eğitimde bu sene uygulanmaya başlanacak olan 4 4 4 sistemi lehinde ve aleyhinde söylenecek çok söz bulunabilir. Özellikle İmam Hatiplerin orta kısımlarının yeniden açılmış olmasını alkışlayanlardan birisiyim. Bunun yanında bir ilçemizde geçmiş yıllarda var olan İmam Hatip Anadolu Lisesi kesintisiz 8 yıllık zorunlu eğitim uygulaması ile kapanmış iken bu sene ilk defa eğitime başlayacak olan İmam Hatip Ortaokulu'na en az 5 sınıflık öğrencinin kaydını yaptırmış olması yeni sistemin elbette alkışlanacak yanını oluşturuyor. Ancak, bunun yanında idareci ve öğretmen eğitimcilerin okulların açılmasına az bir zaman kalmış olmasına rağmen büyük bir bölümünün kafasının karışık olduğunu ilgililere hatırlatmak isterim. Hemen belirteyim ki bu yazıdan maksadım yeni uygulamaya muhalefet etmek değildir. Ancak, önümüzdeki aylarda yaşanması kuvvetle muhtemel bir karmaşaya şimdiden dikkat çekmek istiyorum. Çünkü 8 yıllık zorunlu eğitim ile başlayan uygulama mekân bakımından daha yeni oturmaya başlamış iken şimdi her şey birbirine girmiş görünüyor. Özellikle ilk 4 yıllık ilkokullarda yaşanacak karmaşayı ilgililerin ciddiye alması gerekiyor. Çünkü hangi öğretmenle konuşursak hepsinin ortak kanaati 5 yaşındaki çocukların büyük bir bölümünün bazı alışkanlıkları edinememiş olacağı, birinci sınıfa kayıt yaptıracak çocuklar arasında gelişmişlik bakımından ciddi farkların olacağı, bunun ise eğitimi sıkıntıya sokacağını belirtiyorlar. Elbette bunun çocuklardaki gelişim seviyesine göre sınıfların oluşturulması yoluyla aşılması mümkün olabilir. Ancak, bunun sanıldığı kadar kolay olmayacağını tahmin etmek zor değil. Bu bakımdan 5 yaşındaki çocukların öncelikli olarak yurt çapında ana sınıflarına alınması, gelecek sene birinci sınıfa kaydı uygun olurdu. Niçin anasınıfı uygulamasının tüm yurda yaygınlaştırılması ikinci plana atıldı da 5 yaşından itibaren tüm çocukların birinci sınıfa alınması istendi anlamak mümkün değil. Bazları ana sınıfları yine devam edecek diyebilirler. Devam etmesi de gerekir. Ancak, 5 yaşındaki çocuklar birinci sınıfa gideceğine göre ana sınıflarına 4 yaşındaki çocuklar alınacak demektir. Bu yaş bize göre anasınıfı değil, kreş yaşıdır.

Bizim bu tespitlerimizi sorumluların görememiş ya da bilmiyor olmaları söz konusu olamaz. Ancak, öyle anlaşılıyor ki bu kesintili 12 yıllık zorunlu eğitim biraz  aceleye getirilmiş görünüyor. Bu uygulama için en azından bir yıllık hazırlık dönemi düşünülebilir, özellikle ilkokul ile ortaokulların birbirinden ayrılmasının alt yapısı hazırlanabilirdi. Sanıyorum bu sene düne kadar aynı okulda okuyan ilkokul ve ortaokul öğrencileri yine aynı mekânda derse devam edecekler, belki ortaokul öğrencileri sabahçı, ilkokullar öğlenci olacaklardır. Yani eğitim daha önce geniş bir zaman dilimine yayılmış iken şimdi sıkıştırılmış, öğlenci çocuklar kış aylarında karanlıkta evlerine dönmek durumunda kalacaklardır.

Bu arada fısıltı gazetesi yoluyla yasanın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceği söylentisi yayılıyor. Bu da idarecileri tereddüde sevk ediyor. Bir başka husus ise 28 Şubat zihniyetinin eğitimde estirdiği terör sonucu pek çok İmam Hatip Okulu kapanmış, yerlerinde başka okullar eğitim görmeye başlanmıştı. Bir bakıma halkın yaptırdığı okullara el konulmuştu. Şimdi ortaya çıkan yeni durum bu okullara ilgiyi artırmış olmakla birlikte mekân sıkıntısı yaşanmaya başlanmıştır. Bu sıkıntı özellikle de orta kısımlarda ortaya çıkmıştır.

Kısacası öğretmeninden idarecisine kafalar karışık ve uygulama konusunda tereddütler söz konusudur. Verilmiş olan seminerler de bu kafa karışıklığını gidermeye yetmemiş görünüyor. Kervan gide gide düzelir denebilir. Uygulamada ortaya çıkan eksiklikler giderilerek istenen sonuca ulaşılabilir diye düşünülebilir. Elbette aksaklıklar en iyi uygulamada görülür. Bazı öğretmenlerde olaya böyle yaklaşıyorlar. Bir iki yıl içinde eksiklerin giderileceğini, kendilerinin de bu süre içinde yeni şartlara uyum sağlayabileceklerini düşünüyorlar.

Hemen belirteyim ki deneme yanılmanın eğitimde çok fazla yer bulmaması gerekir. Çünkü bu yolla eksiklerin ve yanlışların düzeltilmesi çocuklarımızın bir kısmının zarar görmesine sebep olabilir.

Demek istediğim o ki, yeni uygulamanın belli illerimizde uygulaması yapılıp eksiklikler tespit edildikten sonra Türkiye geneline yayınlaştırılması gerekirdi. Sanıyorum bunun için vakit geçmiş değildir.

Abdülkadir Özkan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.