1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eğitim-İş kılık kıyafet yönetmeliğini yargıya taşıdı
Eğitim-İş kılık kıyafet yönetmeliğini yargıya taşıdı

Eğitim-İş kılık kıyafet yönetmeliğini yargıya taşıdı

Eğitim-İş MEB tarafından yayınlanan yeni kılık kıyafet yönetmeliğini sakıncalı hükümleri bulunduğu iddiasıyla Danıştay’a taşıdı.

A+A-

 

Eğitim-İş'in web sitesinden duyurduğu açıklamada şu cümlelere yer verildi:

"Düzenleme Anayasa’da, Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nda ve Milli Eğitim Temel Kanunu’nda ifadesini bulan laik eğitim modeline tamamen aykırıdır.  AKP’nin temel amacının ilkokul, ortaokul ve liselere türbanı sokmak ve nihai olarak da Anayasal güvence altında olan laik cumhuriyetin laik eğitim modelini ortadan kaldırmak olduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır. Bu anlayış, bir süredir özlemine uygun biçimde yeni moda Cumhuriyet karşıtlığını tüm eğitim kurumları ve bürokrasiye hakim kılmakta, bu amaca hizmet etmeyen bütün kadroları dağıtmakta, cumhuriyet, laiklik ve milliyetçilik ilkelerini dini temelde yeniden yorumlayarak eğitim sistemini dini temelde yeniden inşa etmektedir.
Bu çerçevede yeni yönetmelikte yer alan “kıyafet serbestisi” olgusunun, AKP’nin saklı siyasi amacını perdelemek amacıyla ortaya konulduğuna en küçük kuşku yoktur. Kaldı ki ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan, henüz reşit olmayan öğrencilere tanınan serbest kıyafetle öğrenim görme hakkı beraberinde türlü sakıncalara sebep olacaktır. Serbest kıyafet uygulaması ile birlikte yoksul aile çocukları, varlıklı aile çocuklarının karşısında ezilecek, yaşayacakları eksiklik duygusu nedeniyle kendilerini, ailelerini ve toplumu suçlayarak yetişeceklerdir. Türkiye gibi az gelişmiş, nüfusunun büyük bölümü açlık seviyesinin altında olan ülkelerde, ilk ve ortaöğretimde serbest kıyafet uygulaması, toplum psikolojisi açısından son derece sıkıntılı sonuçlara yol açar.  Bu tür ülkelerde, ilk ve ortaöğretim kurumlarında tek kıyafet uygulaması ile gelir adaletsizliğinin çocuk bedenlerinde teşhir edilmesinin önüne kısmen de olsa geçilmeye çalışılır."

Ayrıca Eğitim-İş ulusal yargı nezdinde yaptığı girişimlerden sonuç alınamaması halinde binlerce veli eliyle, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi huzuruna taşıyacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.