1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eğitim-Bir-Sen’den ‘4+4+4’ değerlendirme raporu
Eğitim-Bir-Sen’den ‘4+4+4’ değerlendirme raporu

Eğitim-Bir-Sen’den ‘4+4+4’ değerlendirme raporu

Eğitim Bir-Sen, bir yılını dolduran ‘4+4+4’ eğitim sistemine ilişkin izleme ve değerlendirme raporunu basına açıkladı.

A+A-

Eğitim Bir Sen bir yılını dolduran ‘4+4+4’ eğitim sistemine ilişkin izleme ve değerlendirme raporunu basına açıkladı. Raporun öneriler kısmında 66 aylık çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerden sağlık raporu alma uygulamasından vazgeçilme önerisi dikkat çekti.

Genel anlamda sistemin doğru olduğunu ancak eksiklikleri olduğunu vurgulayan Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Yardımcısı Ahmet Özer, özellikle 66 aylık çocukların okula gitme konusunda karar verme yetkisinin ailelerde olması gerektiğine dikkat çekti. Özer, “Bir yıl süre zarfında sistemin 66 aylık çocukların okula başlama yaşının küçük olduğunu bize gösterdi. Yapılan çalışmalarda aileler ve öğretmenler, 66 aylıkların kalem tutmakta zorlandıkları, okuma öğrenme motivasyonunun büyük öğrencilere göre daha az olduğu gözlemlendi.” dedi.

Eğitim Bir Sen raporunda yer alan bazı öneriler şöyle:

-Seçmeli dersler ve alan öğretmenliğindeki ihtiyacın karşılanması için bütçe imkanı zorlanarak, 100 bin yeni öğretmen alınmalı.
-Zorunlu okula başlama yaşının 66 ay olarak tanımlanması, ancak okula başlama yaşının uygun görülmeyen çocuklar için sağlık raporu istenmesinden vazgeçilmeli,
-Alan değişikliği yapan sınıf öğretmenlerinden, tekrar sınıf öğretmenliğine dönmek isteyenlere bu imkan sağlanmalı,
-Ortaokul ve liselerdeki haftalık ders saati aşağı çekilmeli,
-İlköğretim okullarının ilk ve ortaokul olarak ayrışması hızlı bir şekilde sonuçlanmalı,
-Yeni eğitim sisteminin amacına ulaşması için mevcut okul ve dersliklerin yetersizliği ile ikili eğitim sisteminin getirdiği problemler göz önüne alınarak yeni okul ve derslik üretimine ağırlık verilmeli.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.