1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eğit-Bil Sen görevde yükselmeler için bakanlığa çattı
Eğit-Bil Sen görevde yükselmeler için bakanlığa çattı

Eğit-Bil Sen görevde yükselmeler için bakanlığa çattı

EÖH sınıfında görev yapanlarla ilgili her türlü sınavı ve yer değiştirmeyi takvime göre yapmakta gecikmeyen meb, söz konusu eğitim çalışanları olunca olabildiğince mağdur etme, bıktırma hevesinde.

A+A-

EÖH sınıfında görev yapanlarla ilgili her türlü sınavı ve yer değiştirmeyi takvime göre yapmakta gecikmeyen meb, söz konusu eğitim çalışanları olunca olabildiğince mağdur etme, bıktırma hevesinde. GYS ile ilgili bakanlığı uyardık.

Üvey evlat muamelesi uygulamasıyaparak bakanlıklar arasında nam salan Milli Eğitim Bakanlığı, kanunla, yönetmelikle kazanılan haklarımızı vermeyerek veya erteleyerek çalışma hevesimizi kırmakta, iş performansımızı düşürmektedir.MEB, Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfında görev yapanlara yönelik yaptığı olumlu çalışmalarla bir an geri durmamaktadır. Hatırlayalım bir örnekle; öğretmen atamalarında yapılan esneklikler hala devam etmektedir. Sanki ülkede EÖH Sınıfında tek bir görevlinin bile biraz ihmal edilmemesine and içilmiştir. Söz konusu biz eğitim çalışanları olunca prosüdürler, kanunlar ve bürokrasi devreye girmektedir.

Günümüz teknoloji çağında çalışanlardan üst düzey performans alan gelişmiş ülkeler, yaptıkları katkılarla verdikleri moralle çok daha verim alma yoluna gitmektedirler. Hal böyleyken her adımımızı gelişmiş ülkeler seviyesine göre atmak için birçok yol denemekteyiz. Eğitim de reform veya çalışma sisteminde yenilikler. Biliyoruz ki her ithal edilen sistem eğitim sistemine ve biz çalışanlara ciddi zararlar vermektedir.

Kanunla, yönetmelikle bile haklarızamanında çalışanlarına vermekte geri duran bakanlık, performans sistemini getirmek için de gayet hevesli. Hala ülkemizde “hemşericilik ve benim adamım” gibi ciddi bir meselenin diri olarak sistemin içinde işleyişi devam etmekteyken performansa dayalı çalışma sistemini çıkarmak ne kadar akla ve mantığa doğru gelir bilinmez. Bilinen gerçek; eğitim çalışanlarının sıkıntıları ve bakanlığı oluşturduğu mağduriyetlerdir. Bilindiği gibi "Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği" esas alınarak sınavlar yapılmaktadır. İlgili yönetmeliğin “9 ve 10. maddesi gereği bu sınavlar (Görevde Yükselme Sınavları) her 2 yılda bir yapılır” hükmü yer almaktadır. Eğitim çalışanları yönetmeliği dikkate alarak sınava hazırlık konusunda ciddi çalışmalar yapmakta olup kimi dershanelerde, kimi maddi gider karşılığında farklıkuruluşlarda ücret karşılığı hazırlıklarını yapmaktadır.
{loadposition reklam-yatay}
Bakanlık, sınav takvimi gibi bir mecburiyet getirmeden keyfiyetçi tutumla kanun ve yönetmeliği dikkate almamaktadır. Çalışanlar görevde yükselmek için görevlerinin yanında okul öğrenimlerini tamamlamak diğer bakanlıklarla eşit haklara sahip olma umuduyla, fırsat eşitliğinden yararlanmak için üst öğrenimlerini tamamlamaktadırlar. Oluşan mağduriyet ve yeterince verilmeyen değer sebebiyle kurumlar arası atama için çeşitli yollar deneyen eğitim çalışanlarından beklenti içinde olanlar evvela sistemin kolon görevini gören çalışanları nasıl memnun ederiz demeleri gerekmektedir artık.

Sendikamız birçok sıkıntının giderilmesi ve hakların verilmesi konusunda çok çaba sarf etmektedir. Özellikle; görevde yükselme, atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin çıkarılması ve görev tanımın yeniden düzenlenmesi, günlük çalışma saatleri ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için gerekli her türlü çalışmayı yapmakta ve yapacaktır.

Eğitim ve bilim çalışanlarına saygıyla duyurulur.

EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.