1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. EAB'dan Eğitim Bilimleri Enstitüleri için imza kampanyası
EAB'dan Eğitim Bilimleri Enstitüleri için imza kampanyası

EAB'dan Eğitim Bilimleri Enstitüleri için imza kampanyası

Eğitim Araştırmaları Birliği, Eğitim Bilimleri Enstitülerinin kapatılmasından kaygı duyduğunu açıkladı.

A+A-

Eğitim Araştırmaları Birliği, Eğitim Bilimleri Enstitülerinin kapatılmasından kaygı duyduğunu açıkladı.

Birliğin web sitesinde başlatılan imza kampanyasının açıklamasında şunlar ifade edildi:

Eğitimciler ve Eğitim Araştırmacıları olarak bizler Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK) hazırlıkları devam eden yeni YÖK yasa tasarısında Eğitim Bilimleri Enstitülerine yer verilmemiş olmasını üzüntüyle karşılıyor ve tasarıdaki bu eksikliğin bir an önce giderilmesini talep ediyoruz.

Eğitim Bilimleri Enstitülerinin ve Eğitim Fakültelerinin hem akademik kadroları hem de öğrencileri nezdinde motivasyonlarını kıracak olan bu durum, bilimsel olarak kabul edilemez niteliktedir. Yasa tasarısında isimleri zikredilen “sosyal ve beşeri bilimler, sağlık bilimleri ile fen ve mühendislik bilimleri” enstitülerinin hiçbiri tek başına Eğitim Bilimleri Enstitülerinde yer alan programları bilimsel olarak tek çatı altında toplama yeterliğine sahip değildir.

Eğitim ve öğretmenlik lisansüstü programlarını tek bir çatı altında toplamak, böylece bir bütünlük ve devamlılık kazandırmak amacı ile kurulmuş olan Eğitim Bilimleri Enstitülerinin tekrar üç parçaya bölünmesi, Türkiye Eğitim Araştırmaları alanı oluşturulması sürecinde elde edilen pek çok kazanımın heba olmasına sebebiyet verecektir. Dünyanın önde gelen üniversitelerinin (Harvard, Stanford, Johns Hopkins, vd.) bünyelerindeki Eğitim Bilimleri Enstitülerini geliştirip güçlendirdiği bir dönemde, yapılması gereken Eğitim Bilimleri Enstitülerinin kapatılması değil, tam aksine sayısının ve niteliğinin arttırılmasıdır.

İmza vermek için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.