1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. DÜZELTME- Alman Büyükelçi: Gezi Parkı'nda polisin şiddeti bizi dehşete düşürdü
DÜZELTME- Alman Büyükelçi: Gezi Parkı'nda polisin şiddeti bizi dehşete düşürdü

DÜZELTME- Alman Büyükelçi: Gezi Parkı'nda polisin şiddeti bizi dehşete düşürdü

Sayın abonemiz,'Alman Büyükelçi Pohl: Gezi Parkı'nda polisin şiddeti bizi dehşete düşürdü' başlıklı haberimizde Büyükelçi Eberhard Pohl'un soyadı sehven 'Polh' olarak haberimizde yeralmıştır.

A+A-

Sayın abonemiz,

'Alman Büyükelçi Pohl: Gezi Parkı'nda polisin şiddeti bizi dehşete düşürdü' başlıklı haberimizde Büyükelçi Eberhard Pohl'un soyadı sehven 'Polh' olarak haberimizde yeralmıştır. Haberimizi yeniden düzenleyerek servis ediyoruz. Saygılarımızla.Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Gezi Parkı eyleminde polisin aşırı şiddet kullanmasının ülkesini dehşete düşürdüğünü söyledi. Büyükelçi, gazetecilerin 'Hükümet, Taksim Gezi Parkı olaylarında dış ülkelerin parmağı olduğu söylüyor.' sorusunu ise 'cevapsız' bıraktı.

Alman Büyükelçi Eberhard Pohl, Vali Ahmet Altıparmak'ı makamında ziyaret etti. Dün akşam saatlerinde Trabzon'dan karayoluyla Erzurum'a gelen Büyükelçi, aynı gün Palandöken Dağı'ndaki bir otelde akademisyen ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile akşam yemeğinde biraraya geldi. Büyükelçi, Erzurum ziyaretinin ikinci ve son gününde Vali Altıparmak'ı ziyaret etti. Ziyarette tercümanı aracılığı ile konuşan büyükelçi, Taksim Gezi Parkı olaylarının, Avrupa ve Almanya tarafından yakından takip edildiğini söyledi. Büyükelçi Pohl, " Almanya ve Avrupa; Türkiye'deki gelişmeler yakından takip ediyor. Kürt konusu olsun, yeni süreç olsun veya Türkiye'nin daha demokratik bir anayasaya kavuşması olsun takip ediliyor." dedi.

'Duran adam' protestosunu, gençlerin ve ileri yaştakilerin siyasi düşünce ve fikirlerini kabul görmesi için yapılan eylem olarak gördüklerini belirten Alman Büyükelçi, " Bu protest eylem tarzıyla aslında şu amaçlanıyor. Genç insanlar ya da daha ileri yaşda olan insanlar burada kendi düşünce, fikir ve siyasi görüşlerini ifade etmek ve bu fikirlerin kabul görmesini ve kalıcı olmasını amaçlıyor. Bunu duran adam gibi istiyor. Duran adam burada bu tarz eylemle, içerikle bunu ifade etmeye çalışıyor. Bu demokrasiyle bağlantılı bir husus. Demokrasinin olgunlaşmasını isteyen kesimler var. Onu o şekilde ifade etmeye çalışıyorlarsa bunun dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

Gezi Parkı eyleminde polisin eylemcilere karşı şiddet kullanmasının Almanya'da dehşete neden olduğunu da ileri süren Alman Büyükelçi,"Almanya'yı daha çok şok eden, dehşete düşüren konu polisin aşırı şiddeti oldu. Özellikle barışçıl yöntemle kendi düşünce ifade etmek isteyenlere uygulanan şiddete Alman siyasetçilerin tepki verdiklerini gördük. Ama ben bunun olumlu yönde son bulacağını ve Türk- Alman ilişkilerini etkilemeyeceğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

VALİ ALTIPARMAK'TAN BÜYÜKELÇİYE CEVAP

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak da, Alman Büyükelçi Pohl'un, Taksim olaylarında polisin eylemcilere aşırı şiddet kullandığı yönündeki sözleri üzerine,"Polis tedbir alıyor. Ciddi anlamda saldırı geldi polise. Almanya'da, Amerika Birleşik Devletleri'nde, İngiltere'de, polise saldırıldığı zaman polisin cevabı ne olur? Oralarda Amerika'da nasıl oluyor? Polis duruyor, polise saldırı oluyor oralarda hemen karşı cevap veriliyor. Türk polisi kendisine saldırı olmasıra rağmen, kendisine taş atılmasına rağmen cevap vermedi." dedi.

BÜYÜKELÇİ'NİN CEVAPLANDIRAMADI SORU

Bir gazetecinin Büyükelçi'ye,'Hükümet sözcüleri Taksim olaylarının ardında dış ve iç güçler var. Küresel güç olma yolundaki Türkiye'nin uluslararası aktör olmasını istemeyen güçler mi var olayların arkasında" şeklinde soru yöneltti. Büyükelçi ise kendisine yöneltilen soruyu cevaplandırmaktan kaçındı.

Büyükelçi daha sonra Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler'i ve ardından da Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Hikmet Koçak'ı ziyaret etti. Rektör, şehrin tarihi mekanlarını gezdikten sonra karayoluyla Kars'a geçti.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.