1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dünya Sağlık Örgütü'nin Sigara Bırakma Günü mesajı
Dünya Sağlık Örgütü'nin Sigara Bırakma Günü mesajı

Dünya Sağlık Örgütü'nin Sigara Bırakma Günü mesajı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 31 Mayıs Sigara Bırakma Günü'nde yayınladığı mesajda, hükümetlere halkı sigaranın zararlarına karşı korumak için daha fazla adım atması çağrısında bulundu.

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 31 Mayıs Sigara Bırakma Günü'nde yayınladığı mesajda, hükümetlere halkı sigaranın zararlarına karşı korumak için daha fazla adım atması çağrısında bulundu.
DSÖ, dünya liderlerinin, tütün endüstrisinin halkı sigarının zararlarına karşı koruyan politikaların altını oymaya yönelik girişimleri konusunda daha dikkatli olmaları uyarısında bulundu. Örgütün yayınladığı raporda her yıl 6 milyon kişinin sigaradan hayatını kaybettiği belirtilerek, sigaranın önlenebilir ölüm ve hastalıkların başında geldiği kaydedildi. DSÖ, çok uluslu sigara üreticilerinin Avustralya, Norveç ve Uruguay gibi sigara ile mücadelede öne çıkan ülkelerde "yüzleri kızarmadan" hükümetlere karşı sert bir tarzda hukuki mücadele başlattıklarına dikkat çekti. Sigara firmalarını gençleri, özellikle de genç kadınları hedef alan "acımasız bir pazarlama makinesi" kullanmakla suçlayan DSÖ, bu firmaların halk nezdinde itibar kazanabilmek için kamuoyunu yanıltıcı imaj düzeltme stratejilerine başvurduklarını bildirdi. DSÖ ayrıca, firmaların sigaranın zararlarını gösteren bilimsel verileri "sözde" kendi bilimsel araştırmalarıyla daha az göstermeye çalıştıklarını da belirtti.
DSÖ Tütünle Mücadele Genel Direktörü Dr. Douglas Bettcher, büyük sigara üreticilerinin halkı tütünün zararlarından koruyan yasalara karşı çok çeşitli taktikler kullandıklarını ifade etti. Bettcher, "Tütün endüstrisi satış, pazarlama ve insanların tütüne alıştırılması konusunda çok iyi çalışıyor. Tabii bu arada milyonlarca insan gereksiz yere hayatını kaybediyor" dedi. Bu duruma göz yumulamayacağını belirten Bettcher, "Kabul edilemez bir durum. Ahlaki değil, bu yüzden mücadeleye devam etmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.
Tütün kullanımının günümüz dünyasında önlenebilir ölüm nedenlerinin başında geldiğini belirten Dr. Bettcher, "Sigara HIV/AIDS, tüberküloz, sıtma gibi yaygın hastalıklardan çok daha fazla sayıda ölümlere neden oluyor. Yılda 6 milyon kişinin sigaradan kaynaklanan hastalıklardan öldüğünü unutmamalıyız. Ayrıca sigara dumanına maruz kalanların yakalandıkları hastalıklardan ölen bir 600 bin kişi daha var. Bu 600 bin kişilik grubun içinde 170 bin çocuk bulunuyor" dedi.
Bettcher, ulusal hükümetlerin, sigara firmalarının agresif taktiklerine karşı mücadeleden yılmamaları gerektiğini kaydederek, üreticilere karşı vergi oranlarının artırılmasından sigaranın bırakılmasına yönelik toplumsal çalışmalara değin çok çeşitli etkin mücadele yöntemlerinin uygulanmasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.