1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Diyanet'ten TBMM'ye Vergi Önerisi
Diyanet'ten TBMM'ye Vergi Önerisi

Diyanet'ten TBMM'ye Vergi Önerisi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne zekatın özendirilmesi için “zekatını verenlerin” vergilerinde indirim yapılmasını önerisinde bulundu.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı, TBMM'ye zekatın özendirilmesi için "zekatını verenlerin" vergilerinde indirim yapılmasını önerisinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) anlamlı bir çağrı yaptı. Diyanet, İslam'ın şartlarından olan zekatın özendirilmesi ve teşvik edilmesi için zekat olarak verilen miktara vergi indirimi uygulanmasını önerdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, öneride, "Eğitim yardımlarına uygulanan vergi indiriminin, zekat için de uygulanması yerinde bir karar olur. Bu konuda dinen bir sakınca da yoktur. Gıda Bankacılığı kanalıyla verilecek zekata vergi indirimi uygulanması, zekatın özendirilmesi ve teşvik edilmesini de sağlar" dedi.

DEKONT ALINACAK

MemurlarNet'in haberine göre; Eğer bu öneri hayata geçirilirse, dinen zekat vermekle yükümlü olan kişiler, Gıda Bankacılığı veya zekat toplama izni bulunan kurum ya da kuruluşlar kanalıyla yaptıkları bağışı gösteren makbuz veya dekont alacaklar. Belgelendirilen bu miktar daha sonra vergiden düşülecek.
Bağışlar ayrı kalemde olmalı

Diyanet'in 'Gıda Bankacılığı' konusundaki değerlendirmesinde ise sistemin hangi şartlarda dine uygun olacağı şu ifadelerle belirtildi:

- Bizzat kişiye verilmeli.

- Gıda Bankası yardım kabul ederken zekatları, genel yardım bağışlarına dahil etmeden ayrı bir kalemde toplamalı.

- Yardım talebi isteyenlerin şartları incelenmeli.

- Zekat verecek kişi sürekli denetlenmeli.

Kaynak: MemurlarNet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.