1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Diyanet'ten Kandil Mesajı ve Özel Yayını
Diyanet'ten Kandil Mesajı ve Özel Yayını

Diyanet'ten Kandil Mesajı ve Özel Yayını

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet GÖRMEZ'den Miraç Kandili Mesajı 16 Haziran 2012 Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece, ömrümüzün bir Miraç kandilini daha idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşayacağız.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet GÖRMEZ'den Miraç Kandili Mesajı

16 Haziran 2012 Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece, ömrümüzün bir Miraç kandilini daha idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşayacağız.

İsrâ ve Miraç, Sevgili Peygamberimizin (sa) insanlığı İslâm’a davet sürecinin en zor yıllarında bir gece Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksâ’ya, oradan da zaman ve mekânın sahibi Yüce Mevla’nın sonsuz ayet ve kudretini müşahede etmek için semaya yaptığı pek çok ilahî hikmet ve bereketi içinde barındıran manevî bir yolculuktur. Bu kutlu yolculuk, İsrâ suresinin ilk ayetlerinde şöyle dile getirilmektedir: “Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”

Miraç, her şeyden önce yükselme yollarının yegâne sahibinin Yüce Allah olduğunun bilincine varabilmektir. Miraç, bir yükseliştir. Fiziğin metafiziğe, bedenin ruha, ruhun sahibine, kulun Allah’a yükselişidir. Beşerîlikten insanlığa yükseliştir. Müslümanlar bu yükselişi tıpkı Resûl-i Ekrem (sas) gibi ancak O’nun razı olacağı bir hayatı yaşayarak gerçekleştirirler. Miraç, sadık ve samimi bir iman, ibadet ve taat, ihlas ve takva, güzel huy ve ahlâk, hayır ve hasenat, hak ve hakikat, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve sevgi, merhamet ve şefkat, dostluk ve kardeşlik, sabır ve sebat, fedakârlık ve cömertlik, yardımlaşma ve dayanışma gibi fazilet ve erdemler ile yükselmektir.

Miraç, göklere olduğu kadar, insanın kendi semasına yani kalbine ve iç dünyasına doğru da yapması gereken bir yolculuktur. Yeryüzünün iki manevî merkezinde, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa’da Resûl-i Ekrem’le gerçekleşen bu mübarek yolculuk bugün bizim için manevî merkez olan gönül dünyamızda da gerçekleşmelidir.

Her yıl gelen miraçla önce inancımızı, sonra bağlılığımızı, samimiyetimizi, amellerimizi yenileriz. Riyaya, kibre, samimiyetsizliğe, ikiyüzlülüğe karşı dindarlığımızı gözden geçiririz.

Her yıl gelen miraçla aile bağlarımızı, anne ve babamızla, yavrularımızla ilişkilerimizi, komşularımızla olan bağlarımızı yenileriz.

Miraç, malımızı-mülkümüzü, paramızı-pulumuzu, servetimizi, maddî gücümüzü ruhumuzun yükselişi yolunda gözden geçirmemizi sağlar. Sevgililer Sevgilisiyle, Dostlar Dostuyla aramıza giren engelleri silkeleme imkânı verir bize.

Bilindiği gibi Peygamber Efendimiz (sas), miraçtan üç büyük hediye ile dönmüştür: Birincisi gözümün nuru, müminlerin miracı dediği namaz; ikincisi Bakara suresinin son iki ayeti; üçüncüsü de istikametini imana çeviren herkesin, sonunda cennete gireceği müjdesidir. Üç hediye aslında İslâm’ın gayesini sembolize etmektedir. Namaz ile günde beş kez Rabbinin huzurunda durarak bireysel yükselişini yakalayan mümin, miraç müjdesi ayetlerle sorumluluğunun sınırlarını ve ufuklarını görür. Ayrıca resuller arasında bir fark olmadığını, bir fark gözetilmediğini, tevhit elçilerinin ortak misyonunu evrensel ve ideal bir hedef olarak önüne koyar. Toplumsal barışın tarihsel kökeni bu ayetle âdeta abideleşir. Ve mümin, iman istikametinde olduğu sürece cenneti kazanacağını bilir. Böylece imanın evrenselliği, yüceliği, kuşatıcılığı, ebedîliği bir müjde olarak, bir hediye olarak sunulur.

Bu vesileyle Sevgili Peygamberimizin miracından ilham alarak bireyin, toplumun ve topyekûn bütün insanlığın yükselişi üzerinde yeniden düşünmek durumundayız. Modern zamanlarda insanlığın içine düştüğü manevî sorunların üstesinden gelinmesinde, aşağıların aşağısına yuvarlanmış insanlığı Sevgili Peygamberimizin (sas) yüksek değerlere nasıl kavuşturduğunu bilmeye; getirdiği değerlerin insanlığın süflî bir hayattan ulvî bir hayata yükselişi için nasıl bir miraç vazifesi gördüğünü anlamaya ihtiyaç vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz olmak üzere gönül coğrafyamız ve bütün âlem-i İslâm’ın mübarek Miraç Kandilini tebrik ediyor; bu gecenin milletimizin, İslâm dünyasının ve tüm insanlığın yüksek değerlerle miracına; huzur ve mutluluğuna; özellikle yakın coğrafyamızdaki Müslüman kardeşlerimizin içinden geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtularak hem maddî hem de manevî açıdan yeniden yükselmesine vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.


Prof.Dr. Mehmet GÖRMEZ
Diyanet İşleri Başkanı

Mirac Kandili Münasebetiyle Başkanlığımız, Resmi Ve Özel Tv Kanalları İşbirliği İle Hazırlanan

“Kur’an-ı Kerim Ve Mevlit Programları”

TV

TARİH

SAAT/ZAMAN

DÜZENLENDİĞİ

İLÇE / İL

CAMİİ ADI

Diyanet TV

16.06.2012

 

BURSA

Ulu Camii

TRT 1

16.06.2012

20.20

Tarsus/MERSİN

Ashab-ı Kehf Camii

Kanal 7

16.06.2012

21.00

Eyüp/İSTANBUL

Eyüp Sultan Camii

Sun TV

16.06.2012

20.45

Selçuklu/KONYA

Hacıveyiszade Camii

Kon TV

16.06.2012

20.45

Selçuklu/KONYA

Hacıveyiszade Camii

Konya TV

16.06.2012

Akşam Namazından Sonra

Beyşehir/KONYA

Eşrefoğlu Camii

Samanyolu TV

16.06.2012

20.30

Fatih/İSTANBUL

Sultanahmet Camii

Beyaz TV

16.06.2012

Akşam Namazından Sonra

Altındağ/ANKARA

Hacıbayram Veli Camii

Semerkant TV

16.06.2012

20.30

EDİRNE

Selimiye Camii

Rumeli TV

16.06.2012

Akşam Namazından Sonra

BAYBURT

Yakutiye Camii

TV NET

16.06.2012

Akşam Namazından Sonra

Fatih/İSTANBUL

Fatih Camii

Kanal 35

16.06.2012

21.00

Karşıyaka/İZMİR

Beşikçioğlu Camii

As TV

16.06.2012

Akşam Namazından Sonra

Nilüfer/BURSA

Görükle Cevizlik Camii

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.