1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Diyanet'te Beklenen Değişim Olacak mı?
Diyanet'te Beklenen Değişim Olacak mı?

Diyanet'te Beklenen Değişim Olacak mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı için öne sürülen isimler arasından henüz bir başkanın seçilmemesi merakları artırsa da, önemli olan yeni başkanın kim olacağından ziyade kuruma neler kazandıracağıdır..!

A+A-

Eski Diyanet Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in "Emekliye Ayrılmayı" talep etmesi ve bu talebin Başbakanlık makamı tarafından kabul edilmesiyle boşalan başkanlık koltuğuna kimin oturacağı sorusu gündemi epey meşgul etti ve etmeye de devam ediyor. Başkanlık için birçok kişinin adı ortaya atıldı ve bu isimler üzerinde kamuoyunca değerlendirmeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat görüştüğü isimler oldu ancak henüz bir başkan seçilmedi.

Diyanet'in yeni başkanı ne zaman seçilecek, öne çıkan isimler arasından mı olacak sürpriz bir isim mi olacak? soruları gümdemdeki yerini korurken, Diyanet'ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın "Diyanet İşleri Başkanı yakında atanacak" açıklaması gündemde geniş bir yer buldu. Bunları bir kenara bırakıp asıl konumuza gelelim.

BAŞKAN AKADEMİSYEN Mİ OLMALI..?

Akademisyen başkanlar Diyanet personeli tarafından sürekli eleştirilmiştir. Teşkilatın birçok sorunundan bihaber olan akademisyenler yerine, kurumun alt görev alanlarından basamak basamak yükselerek gelen kişiler arasından başkanın seçilmesi her zaman dile getirilmiştir. Ancak gelinen süreçte bunun mümkün olmadığı, yeni başkanın da akademisyen kimliği ile ön plana çıkanlar arasından seçileceği kaçınılmazdır.

Başkanın akademisyen olması, teşkilatın diğer üst birimlerinin de akademisyen olmasını gerektirmez. Daha önce acı bir şekilde tecrübe ettiğimiz hataların tekrar edilmemesini temenni ederiz. Diyanet'in yeni başkanı kim olacak? sorusunu bir kenara bırakarak diyoruz ki, yeni başkan Diyanet'te ne gibi değişimlere imza atacak? Yapılacak değişiklikler kurum personeline olumlu hangi katkıları sunacak? İşte bizi asıl ilgilendiren nokta burası.

DİYANET'TE DEĞİŞİM OLACAK MI?

Diyanet'te değişim olacak mı ve olacaksa ne düzeyde bir değişim olması bekleniyor? soruları üzerinden birkaç önemli maddenin altını çizmeden geçmeyelim. 15 Temmuz darbe girişiminin bize gösterdiği bazı sıkıntıları da göz önüne alarak maddeler halinde sıralayacağımız konulara ekleme yapmak isteyenler yoruma yazabilirler.

YENİ BAŞKANDAN BEKLENTİLERİMİZ

1. Yeni başkan üst yönetimi belirlerken; Teşkilatın içinden yetişmiş, sorunları ve sorun alanlarını bilen, çözüm üretirken de günü birlik çözümler yerine kalıcı çözümler üretebilecek kişilerden seçim yapmalı. (Sınav Yönetmeliğinin Sürekli Değişmesi)

2. Teşkilatın sorunları ile hayatında hiç yüzleşmemiş kimseler, sırf "akademisyen" kimlikleri sebebiyle kurumdaki önemli mevkilere getirilmemeli.

3. Yeni yönetim seçilirken; Paralel Yapıyla ve diğer zararlı tüm grup ve oluşumlarla ciddi şekilde mücadele edebilen ve bu doğrultuda kararlılık gösteren kişilerden seçilmeli.

4. Kur'an ve Sünnet'in korunmasını kendisine görev edinen ve itikadi noktada zararlı görülen kişi veya gruplara karşı etkin mücadele edebilen kişilerin üst kademelere getirilmesi, yeni başkanın önemle üzerinde durması gereken bir husustur.

5. Teşkilatın motivasyonun yüksek tutacak, taşra personeline karşı mütevazi ve çalışkan kimselerin üst kademelere getirilmesi, Diyanet camiasındaki verimi ciddi oranda arttıracaktır.

6. Üst kademelerdeki önemli görevlere getirecek kimselerin gerek başkanlık içindeki personelle ve gereksa taşradaki personelle uyum içinde olacabilecek kişilerden seçilmesi başarıyı yükseltecektir.

7. Diyanet personel seçimi için yapılan DHBT sınavı ve personelin başarısını ölçmek adına yapılan MBSTS sınavıyla ilgili sürekli dile getirilen sorunların ciddi şekilde ele alınması ve gerekli düzenlemelerin yapılması, yeni başkandan beklenen önemli konuların başında gelmektedir.

Atilla GÜNDOĞDU
Mihrap Haber Editörü

Bu haber toplam 1571 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.