1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Diyanet'in sorumluluğu
Diyanet'in sorumluluğu

Diyanet'in sorumluluğu

Türkiye'de İslami hayatın sorumluluğunu Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) üstlenmiş durumda. Başkanlık, bu görevini 1920'lerde çıkarılmış "Kuruluş Kanunu"na göre yürütmeye çalışıyor.

A+A-

Türkiye'de İslami hayatın sorumluluğunu Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) üstlenmiş durumda.

Başkanlık, bu görevini 1920'lerde çıkarılmış "Kuruluş Kanunu"na göre yürütmeye çalışıyor. En takdir edilecek yönü de, kurum olarak baştan beri Ehli Sünnet ve'l Cemaat adı verilen sahih akide ve doğru inançtan sapmamış olmasıdır.

Diyanet'in dinlerarası diyalog olamayacağı, Kur'an öğrenimine yaş sınırının getirilmesinin doğru olmadığı gibi açıklamaları, çocukları İslam'ı ve camiyi sevdirme çalışmaları, eğitim çağındaki öğrenciler için umre organizasyonları yapması benzeri güzel icraatlarını baştan beri takdir ve memnuniyetle karşıladık.

DİB'i, içinde bulunduğum bir kurum gibi gördüğüm için, doğru ve hayırlı hizmetleri beni mutlu eder. Hata ve eksiklik gördüğümde de, onların düzeltilmesi adına hatırlatma yapmayı kendime görev bilirim.

100 binin üzerinde personeli bulunan, her mahalle, belde ve köye kadar hizmet vermeye çalışan bir kurumun bunları bilmemesi mümkün değil. Fakat, daha güzel, verimli ve kaliteli hizmet adına, kurum dışından bir kişi gözüyle gördüğüm eksiklikleri hatırlatmayı da bir borç biliyorum.

DİYANET HİLALİ GÖZETLEMELİ

Bu sene, Kurban Bayramı'nda kalblerimizde şüphe oluşturan bir olay yaşadık. Türkiye ve birkaç Balkan ülkesi 25 Ekim'de bayrama başladı. Dünya Müslümanlarının yüzde 80'i, bayramı 26 Ekim'de başlattı. Hatta, 27 Ekim'de bayrama başlayanlar bile oldu. Şimdiye kadar bir gün fark yaşanabiliyordu ama, bu sene ilk defa bazı ülkeler için iki günlük farkın da yaşandığına şahit olduk.

Bu sene, Diyanet'in "bayram günü açıklaması" ikna edici olmadı. Çünkü, ay gözetlemesi yapılmadan takvim esas alınarak yapılan bir açıklamaydı. "Biz yanlış günde bayram yaptık" iddiasında değilim. O konuyu ehil olanlar konuşsun. Diyanet'in "rü'yet-i hilal - ayın gözetlenmesi"ni gerçekleştirmeden bu açıklamayı yaptığına vurgu yapmak istiyorum.

Elimizdeki Fıkıh kitapları "rü'yet-i hilal"i esas alıyor. Mesela Diyanet İşleri eski Başkanı Müderris Ömer Nasuhi Bilmen Hoca, Büyük İslam İlmihali adlı meşhur eserinde şöyle diyor: "Hilali gördüğünüz zaman oruç tutunuz ve hilali görünce de iftar ediniz." Bu Hadis-i Şerif'e göre, oruç ve iftar hilalin görülmesine bağlanmıştır." Kitaplar, bu görmenin "çıplak gözle" olması gerektiğini anlatırlar.

Kurban bayramı için daha büyük avantaj var. Çünkü, bayram Zilhicce'nin 10. günü. 10 gün araştırıp ortak bir noktada buluşma imkanı var. Diyanet'in bu araştırmayı yaparak açıklama yapması daha ikna edici olur.

Evet, hilali gözetlemek her Müslümanın görevi. Fakat, Diyanet, Türkiye'deki halkın da sorumluluğunu üstlenmiş durumda. Sorumluluk önemli. Hani, Safahat'ta anlatılan Koca Karı ile Ömer kıssasında, gece vakti torunları açlıktan ağlayan kadın, onları susturamayınca, karşısındakinin Halife olduğunu bilmeden Hz. Ömer'e (r.a) beddua ediyor ya! Hz. Ömer (r.a) yaşlı kadına "Ne yaptı Ömer, böyle beddua edecek" diye sorunca; kadın, "Ya ben yetim avuturken Emir uyur mu gerek" şeklinde cevap veriyor. Halbuki Ömer (r.a), zaten uykuyu terk etmiş, halkının güvenliği için Medine sokaklarını dolaşmaktadır. Diyanet'in de böyle hassas bir sorumluluğu olduğunu düşünüyorum.

SORUMLULUK BÜYÜK

DİB'nın halka İslami hayatın bütününü anlatma sorumluluğu var. "Kuruluş Kanunu"nda İslam dininin "itikat, ibadet, ahlak" konularını anlatmakla yetkili olduğu belirtiliyor. Fakat, Diyanet 1920'lerin şartlarına takılıp kalmamalı. O günden bu yana özgürlükler genişledi, yöneticiler ileri demokrasiden söz etmeye başladı. DİB'nın da, kurum olarak İslam dininin anlatım sahasını genişletme mücadelesi vermesi gerekmez mi?

Mesela, hutbe ve vaazlar belirli konularla sınırlı. İslam'da tesettür, fuhuş ve zinanın kötülüğü, faiz yasağı ve gerekçesi, İslam'da ideal evlilik hayatı, miras hukuku ve hikmetleri, Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) komutanlığı, diplomasi anlayışı, eğitimciliği gibi konuların etkili bir şekilde işlenmediğini görüyoruz.

"Yetkimiz yok" deyip geçmek ucuzculuk olur. Hem bunun mücadelesini vermek, hem de münasip bir üslupla konuyu hissettirmek veya cemaati araştırmaya teşvik etmek gerekir, diye düşünüyorum.

Diyanet, bütün personelini okumaya, araştırmaya, sahasında yeterli hale gelmeye teşvik etmelidir. En hassas konuları bile herkesin kabullenebileceği nezih bir üslupla anlatma üslubu geliştirilmeli. Ancak, o zaman sorumluluktan kurtulmanın mümkün olabileceğine inanıyorum.

İslam adına konuşmak ve İslam'ı doğru temsil etmek kolay değil. İslami hizmetleri, bu yükü omuzlayabilecek vasıflı ve ihlaslı kadrolar yürütmeli.

DİB ve bütün personeline Allah'tan yardım diliyor, görevlerini yüz aklığıyla yapmaları temennisiyle sevgi ve hürmetlerimi iletiyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.