1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Diyanet'in “Kardeş Şehir Projesi” Devam Ediyor
Diyanet'in “Kardeş Şehir Projesi” Devam Ediyor

Diyanet'in “Kardeş Şehir Projesi” Devam Ediyor

Diyanet İşleri Başkanlığının il ve ilçelerdeki müftülükleri aracılığıyla, vatandaşların çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başlattığı “Kardeş Şehir Projesi” ile Türkiye'nin, Avrupa'dan Afrika'ya, farklı coğrafyalarda 93 ülkeden 208 kardeş şehri

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığının il ve ilçelerdeki müftülükleri aracılığıyla, vatandaşların çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başlattığı “Kardeş Şehir Projesi” ile Türkiye'nin, Avrupa'dan Afrika'ya, farklı coğrafyalarda 93 ülkeden 208 kardeş şehri bulunuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca, Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Müslüman topluluklarının bulundukları ülkelerde yaşayan vatandaşların çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 1990'lı yılların başında Sovyet blokunun yıkılmasıyla başlatılan "kardeşlik hukuku" uygulaması geliştirilerek, 2006'da "Kardeş Şehir Projesi" hayata geçirildi.

Proje kapsamında ekonomik durumları diğer il ve ilçelere göre daha iyi olan il ve ilçeler, müftülükler aracığıyla yurt dışındaki şehirlerle eşleştirildi.

Müslüman topluluklar arasında kardeşlik duygularını ve işbirliği imkânlarını geliştirmek, mevcut tarihi ve kültürel mekânların korunmasına, yeni ibadethane ve eğitim müesseselerinin oluşturulmasına destek vermek, Müslüman toplulukların dini ve milli kimliklerinin korunmasına yardımcı olmak, uluslararası ölçekte karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı imkânlarını sağlamayı amaçlayan proje çerçevesinde, Türkiye'deki il ve ilçeler, yurt dışındaki 93 farklı ülkeden 208 şehir ile eşleştirildi.

Proje kapsamında Türkiye'den 70 il ve 168 ilçenin, Balkan, Kafkas, Baltık, Asya, Amerika ve Afrika ülkelerinden kardeş şehirleri bulunuyor.

En çok 37 şehirle İstanbul'un ilçelerinin kardeşliği bulunurken, bunu 11'er şehir ile Ankara ve Bursa, 10 şehir ile Konya, 9 şehir ile İzmir takip ediyor.

Ankara'nın Çankaya ilçesinin kardeş şehri Cibuti, Amasya'nın Merzifon ilçesinin kardeş şehri Senegal'in Dakar şehri, Malatya'nın kardeş şehri Belarus'un Minsk şehri, Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinin kardeş şehri ise Botsvana olarak belirlendi.

Pek çok kişinin adını dahi duymadığı Ekvator'un Kuyito şehri Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesiyle, Fiji Adaları'nın Manila şehri Eskişehir'in Odunpazarı ilçesiyle, Madagaskar'ın Antananarivo şehri İstanbul'un Beylikdüzü ilçesiyle, Mozambik'in Maputo şehri İzmir'in Buca ilçesiyle ve Myanmar'ın Arakan şehri ise Adıyaman ile kardeş şehir olarak eşleştirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.