1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Diyanet Yeni Başkanını Arıyor..!
Diyanet Yeni Başkanını Arıyor..!

Diyanet Yeni Başkanını Arıyor..!

Prof. Dr. Mehmet Görmez'in Diyanet İşleri Başkanlığından emekliye ayrılması ile başlayan yeni başkan arayışı sonuç vermedi. Kamuoyunda başkanlık için adı geçen isimler ile yapılan görüşmelerden bir netice alınamadığı değerlendiriliyor. Yeni başkanın akade

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZAFŞARIN üçlü kararname ile görevden alınması ile başlayan Diyanet'teki değişim rüzgarı, Diyanet  İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in emekliye ayrılmayı talep etmesi ve bu talebin Başbakalıkça kabulü ile görevden ayrılması sonucu farklı bir ivme kazandı.

Kamuoyunda başkanlık için adı geçen birçok isim var. Edindiğimiz bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan bu isimlerin hepsi ile görüştü. Ancak hâlen bir başkanın atanmamış olması, kamuoyunda başkanlık için adı geçen isimler ile yapılan görüşmelerden bir netice alınamadığı sonucunu gündeme getirdi. Gelinen süreç gösteriyor ki yeni başkanın, adı geçen isimlerin dışında biri olma ihtimali çok yüksek.

YENİ BAŞKAN KİM OLACAK?

Adı geçen bunca adaya rağmen hiçbir isim üzerinde mütabakata varılamaması, yeni isimlerin önümüzdeki günlerde gündeme gelmesi anlamına geliyor. Önümüzdeki hafta, farklı isimlerin gündeme gelmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu isimlerle birebir görüşmesi bekleniyor. Yeni başkan seçilene kadar, "eski başkan neden gitti, buna kim sebep oldu" gibi soruların kamuoyunu meşgul edeceği tahmin ediliyor.

CUMHURBAŞKANI EN ZOR KARARI VERECEK

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in başkanlığı ile yükselen çıtanın yeni başkan seçimini zorlaştırdığı ileri sürülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ince eleyip sık dokuğu ve Diyanet için en uygun olan adayı belirlemek için kamuoyunun beklentilerini de göz ardı etmediği biliniyor. Yaptığı bir açıklama sonrası kendisine yöneltilen soruya “Zaten ben de tartışılsın diye söylemiştim” ifadesini kullanması bunun en açık delilidir.

DİYANET BAŞSIZ DEĞİLDİR

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in emekliye ayrılması ile birlikte, "Diyanet Başsız Kaldı" benzeri ifadeler kullanarak çalakalem haber yapanların tek amacı algı oluşturmaktır. Bu tür söylemler üzerinden haber yapanların, bazı kesimlerce Diyanet'e yakın haber siteleri şeklinde sunulması, kuruma ve kuruma uzun yıllar hizmet etmiş kişilere zarar vermektedir. Unutulmalıdır ki, Devletin hiçbir işi yarım kalmaz..!

633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 4. Maddesine göre "Başkanın göstermediği hallerde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Diyanet İşleri Başkanına vekalet eder." hükümleri yer almaktadır.

Diyanet İşleri Başkanı emekliye ayrıldığı için yerine bir görevlendirme yapamayacağıdan ilgili kanuna göre kurumun dini konudaki en yüksek karar organı başkanı olan Dr. Ekrem Keleş yeni bir atama veya görevlendirme yapılana kadar Diyanet İşleri Başkan Vekili olarak görev yapacak.

Halil AKYÜZ
Mihrap Haber Editörü

Bu haber toplam 13597 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.