1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Diyanet ve Başkanı Göz Bebeğimizdir
Diyanet ve Başkanı Göz Bebeğimizdir

Diyanet ve Başkanı Göz Bebeğimizdir

“Diyanet ve Başkanı Göz Bebeğimizdir” açıklamasında bulunan Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Kuruluşu 03 Mart 1924 olan Diyanet İşleri Başkanlığı 429 sayılı Kanun'da belirtildiği üzere “İslam dininin itikat ve ibadet alanıyla ilgili işleri yürütmek ve dini kurumları idare etmek” le görevlidir.

Anayasal kuruluşlardan biri olan Diyanet İşleri Başkanlığı Anayasa'nın 136. Maddesinde kuruluş amaçları "Laiklik ilkesi doğrultusunda bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek özel kanunda belirtilen görevleri yerine getirir" şeklinde belirlenmiştir. Özel Kanunda belirtilen görevleri ise "İslam dininin itikat ve ibadet alanıyla ilgili işleri yürütmek ve dini kurumları idare etmektir". Kurulduğu tarihinden beri Kuruluş amacı mer’i kanunlarla belirtilen Diyanet İşleri Başkanlığı, dini kuruluş olmasının yanında milli kültür ile de yakından iniltilidir ve vaz geçilmez unsurdur. Zira yapmış olduğu tüm faaliyetlerinde herhangi bir cemaatin, grubun ve siyasi otoritenin altında kalmayarak dini ve milli sorumluluğunu en hassas bir şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır. Vermiş olduğu fetvalarda, yazılı ve görsel yayınlarında, İrşat hizmetlerinde, Eğitim ve cami görevlerinde şuana dek kayda değer bir olumsuzluğun yaşandığı hemen hemen vaki olmamıştır. Ancak istisnalar olabilir. O da teşkilatta görev yapan bazı görevlilerin kurumun dokusu ile uyuşmamış olanlardır.

Diyanet İşleri Başkanlığının görevleri arasında yer alan helal ve haramların tüm insanlara açıklanması hususu da aslında sorumluluğunun bir gereğidir. Allah’u Teâlâ’nın kutsal kitabında belirtilen bu konuları anlatması, açıklaması, iyilikleri tavsiye, kötülüklerden de sakındırması mutlak görevleri arasındadır. Bu manadan olmak üzere, kurulduğu günden bu ana dek, başka milletlerin kültürü olan bir takım oyun, eğlence, fal okları ve sarhoş edici maddelerden aziz milletimizin uzak durmasını temin sadedinde vaaz ve hutbeler irat eder, basılı ve görsel kanallarla da bunları kamuoyuna duyurur.

Bazı TV kanallarında basın mensuplarının son günlerde başkanlığımız ve sayın başkanımız aleyhinde yapmış oldukları menfi propaganda ve tabir caizse belden aşağı vurmaları aziz milletimizi üzmüş ve rencide etmiştir.

Sayın başkanımızın göreve geldiği tarihten beri hem yurt içinde hem de yurt dışında Afrika ülkeleri dâhil birçok ülkede insanlık adına yapmış olduğu faaliyetler takdirle karşılanmıştır.

Diğer taraftan ülkemizin milli birlik ve beraberliğini, bağımsızlığını iliklerine kadar özünde ve sözünde hisseden Sayın Başkanımızın 15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ/PDY haşhaşileri’nin darbe kalkışmasında ülkemiz ve demokrasimiz uğruna halkımızı milli ve manevi duygularını ön planda tutarak motive ettiği de asla göz ardı edilmemelidir.

Milli birlik ve beraberliğimizin çimentosu olan Diyanet İşleri Başkanlığı ve saygıdeğer başkanı ucuz politikalar uğruna art niyetli kişiler tarafından gündem malzemesi yapanları izana davet ediyor Sayın Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ Başkanımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.

Mustafa ÇOPURSUZ
Tüm memur-Sen Konfederasyonu ve
Diva-Sen Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.