1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Diyanet TV geliyor
Diyanet TV geliyor

Diyanet TV geliyor

ENİSE YAPAR ANKARA (İHA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, başkanlık sistemi konusunda Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın TBMM'de konuştuğunu hatırlatarak, başka siyasetçilerin de farklı beyanlarda bulunduğunu ve başkanlık sistemi konusunda yeniden söy

A+A-

ENİSE YAPAR
ANKARA (İHA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, başkanlık sistemi konusunda Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın TBMM'de konuştuğunu hatırlatarak, başka siyasetçilerin de farklı beyanlarda bulunduğunu ve başkanlık sistemi konusunda yeniden söylenecek bir şey olmadığını belirtti.
Diyanet İşleri Başkanlığı ile TRT Genel Müdürlüğü arasında, Ramazan ayında 'TRT Diyanet' adıyla yayına başlayacak olan Diyanet TV'nin protokolü Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda imzalandı. İmza törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez katıldı. Arınç, yaptığı konuşmada, aile yapısı araştırmasının yapıldığını hatırlatarak, hane başına yapılan araştırmalarda toplumun yüzde 91'inin
televizyon izlediğini söyledi. Arınç, "Anneler babalar işin kolayını bulmuşlar çocuklar kendilerini rahatsız etmesin diye çocuğu televizyonun başına koyuyorlar, çocukcağız orada saatlerce televizyon izlemek zorunda kalıyor" dedi.
"Aile yapısını dinamitleye çalışan ne olursa onun karşısındayım" diyen Arınç, elindeki bütün imkanları buna karşı olmak için kullanacağına işaret etti. Arınç, nikah kadar önemli bir unsuru adeta baş belası gibi gösteren bir anlayışa 'ne kadar güzel' demelerinin mümkün olmadığını ifade etti. Arınç, teröre karşı en büyük panzehirin dinin kendi içerisinde olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini ifade etti. Arınç, sadece dikkat çekmek uğruna, şöhret olmak uğruna dinin gerçeklerinin tüm gerçeklerini kenara
koyarak, marjinal düşüncelerle program yaptığını zannedenlerin arkasındakileri ne kadar hüsrana uğrattığının hep beraber görüldüğünü söyledi. Arınç, Diyanet TV'nin yayın saatine ilişkin olarak, "Biz elimizden geleni yapıyoruz, şimdilik 12 saat başarırsanız 24 saat ama başaramazsanız elinizden alırız ona göre. Faydalı olacak, çalışacaksınız" diye konuştu.

"TEK GAYEMİZ, İSLAMIN DOĞRU ÖĞRENİLMESİ"
Başbakan Yardımcısı Bozdağ ise, dinin doğru anlaşılması ve doğru öğretilmesi konusunda radyo ve televizyonlardan daha geniş kapsamlı istifade edilmesinin normal bir durum olduğunu ve bugüne kadar bu adımın atılmamış olmasının büyük bir eksiklik olduğunu bildirdi. Bozdağ, "Dünyanın pek çok ülkesinde televizyonlar, radyolar bu alanda yayın yapıyor. Ülkemizde de yayın yapanlar var ama ilk defa böylesi bir adım atıyoruz, bu tarihi bir adım" diye konuştu.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın TRT ile işbirliği içerisinde 12 saat yayın yapacağını belirten Bozdağ, yayınları 24 saate çıkarma gücünü bulduğunda da onun adımının atılacağını söyledi. Bozdağ, "Tek gayemiz var, İslam'ın doğru anlatılması, doğru anlaşılması ve doğru öğrenilmesine daha fazla katkı sağlamaktır" dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez de, 50 yıllık bir rüyanın tabirinin gerçekleştirildiğini belirterek, hem toplumun talebinin, hem de Diyanet İşleri Başkanlığının bu talebe karşılık vermek için gösterdiği çabanın 50 yıllık bir mazisi olduğunu söyledi.
TRT Genel Müdürü Şahin ise, bu kanalın Türkiye için bir ilk olduğunu söyleyerek, başlangıçta 12 saat süreyle yayın yapılacağını ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak bir çalışma yapılacağını belirtti. Şahin, güncel tartışma programlarının, cami hikayelerinin, dini soruların cevaplanma saatinin, kültür-sanat gibi programların yayınlarda yer alacağını bildirdi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Arınç, imza töreni sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Arınç, bir soru üzerine, başkanlık sistemi konusunda Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın TBMM'de konuştuğunu hatırlatarak, başka siyasetçilerin de farklı beyanlarda bulunduğunu söyledi. Arınç, "Ben de bu sabah TRT Haber'de konuk olarak bulunurken, yine başkanlık sistemi konusunda arkadaşımızın sorularına cevap verdim. Yeni bir şey yok. Mevlana Hazretleri diyor ki, 'Düne ait ne varsa dünde kaldı, cancağazım bugün yeni bir gün'. Yeni şeyler
söylemek lazım. Başkanlık sistemi konusunda yeniden söylenecek bir şey yok. Yeni şey içeride söylendi, Diyanet TV faaliyete geçiyor, hayırlı olsun" diye konuştu.                                          

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.