1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Diyanet laik olamaz.
Diyanet laik olamaz.

Diyanet laik olamaz.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Diyanet laik olamaz” sözlerinin son derece yerinde bir tespit olduğunu belirterek Anayasa’nın 136.

A+A-

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Diyanet laik olamaz” sözlerinin son derece yerinde bir tespit olduğunu belirterek Anayasa’nın 136. Maddesinde yer alan “laiklik ilkesi doğrultusunda” ifadesinin dini bir kurumla çelişki oluşturduğunu söyledi.

1982 Anayası’nın garip uygulamalara neden olduğunu ifade eden Bayraktutar, bu anayasa artık ülkemizi taşıyamamaktadır. Yanlışlıklar, aksaklıklar her geçen gün biraz daha gün yüzüne çıkmaktadır. Diyanet gibi bir kurumu laiklik ilkesi doğrultusunda görev yapar diyerek kısıtlamak bizatihi laiklik ilkesiyle çelişmektedir” dedi.

“Anayasa’nın 136. maddesinin bizzat kendisi laikliğin kendi orijinal anlam içeriğine aykırıdır;” diyen Bayraktutar “laikliğin kendi anlam dünyasında devlet laik olur, dinin kendisi ve dinî kurumlar laik olmaz. Dini kurum olarak Diyanet’in laik olması diye bir şey olmaz. Olur denirse, bu Diyanet’in kendi ayağına kurşun sıkması, kendini yok oluş sürecine sokması, kendini dünyevileştirmesi anlamına gelir. Böyle bir şey, kendi içinde mantıksız ve tutarsızdır.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Diyanet laik olamaz” ve Anayasa’nın 136. Maddesi laikliğe aykırıdır” sözlerinin doğru, mantıklı ve bir hakikatin ifadesi olduğunu belirten Bayraktutar açıklamasına şöyle devam etti: “Dinî bir kurum nasıl laik olabilir? Diyanet nasıl din konusunda toplumu aydınlatma işinde laik olabilir? Laiklik ilkesi doğrultusunda hareket edebilir? Öyle yaparsa din ve diyanet kalır mı? Dolayısıyla darbe Anayasasında yazılı diye Diyanet laik olamaz, laiklik doğrultusunda hareket edemez. Çünkü bu Diyanet’in kendi kendini inkar etmesi anlamına gelir. Böyle bir şeyin toplumda da hiçbir karşılığı yoktur. Bu nedenle yeni Anayasa’da bu anlama gelebilecek hiçbir ifade ve cümlenin yer almaması gerekir.

Netice olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı ciddi bir devlet kuruluşudur. Laik devlet yapısı içerisinde DİB’e yer ve ihtiyaç vardır. Laiklik DİB’in mevcudiyeti aleyhine bir gerekçe olamaz. Çünkü laik olan devlettir. Halk’ın çoğunluğu Müslüman’dır. DİB de bu halkı dini yönden aydınlatmak ve din hizmeti sunmak için vardır. İnanç yönünden ülkemizde birliği ve beraberliği temsil eden DİB olmazsa olmaz bir devlet kurumudur. Onun için DİB’in verimli ve yararlı çalışmalarına herkes yardımcı olmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlerini laiklik ilkesi doğrultusunda yapması gibi dini bir kurumla zıt olan bu ifade yeni anayasada kesinlikle yer almamalıdır”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.