1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Diyanet İşleri Başkanı Kim Olacak?
Diyanet İşleri Başkanı Kim Olacak?

Diyanet İşleri Başkanı Kim Olacak?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in "Emekliye Ayrılma" talebinin Başbakanlık tarafından kabul edilmesi ile birlikte, Yeni Diyanet İşleri Başkanının kim olacağı merak ediliyor.

A+A-

7 yıl Başkan Yardımcılığı ve 7 yıl da Diyanet İşleri Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Mehmet Görmez'in "Emekliye Ayrılma" talebi Başbakanlık tarafından kabul edilmesiyle birlikte, Yeni Diyanet İşleri Başkanının kim olacağı Türkiye'nin gündemine oturdu. Başkanlık için birçok adayın adı geçmekte. Başkanlık için adı geçen kişilerin tamamı, sahasında önemli çalışmalara ve hizmetlere imza atmış ilim ehlidir. Şu kişinin başkanlığı daha layık olduğunu dile getirmek bizim haddimizi aşan bir durumdur. Haberimizde yapacağımız sıralama, kamuoyunda dile getirilen beklenti ve ihtimal dahilinde yapılan açıklamalardır.

Burada adı geçen tüm hocalarımızın Diyanet İşleri Başkanı olmaları durumunda en iyi şekilde bu görevi ifa edeceklerine olan inancımız tamdır. Bu bir bayrak yarışdır. Sırası gelen bu bayrağı biraz daha ileriye taşımak için tüm gayretini ortaya koyar. Gayret bizden, başarı ALLAH'tandır.

BAŞKANLIK İÇİN ADI GEÇEN HOCALARIMIZ

1) Prof. Dr. Mehmet Emin AŞIKKUTLU

Ankara kulislerinde ve sosyal medyada adı çokca geçen ve başkanlık için en güçlü aday olan Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin AŞIKKUTLU'nun Başkan olacağı söylentisi büyük yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başkanlık için görüştüğü isimlerden biri olan AŞIKKUTLU'nun Diyanet'e önemli katkıları olacağına inanıyoruz.

2) Prof. Dr. Mürteza BEDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı için adı geçen diğer bir güçlü aday ise İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof.Dr. Mürteza BEDİR'dir. Akademik kimliği ile ön plana çıkan BEDİR, İslam Hukuku alanında önemli çalışmaları olan bir hocamızdır. Diyanet'in başına getirilmesi teşkilata çok önemli bir ivme kazandıracaktır.

3) Prof. Dr. Yavuz ÜNAL

Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Prof. Dr. Yavuz ÜNAL, başkanlık için adı geçen isimlerden biri. Şu anda Eğitim Hizmetleri sahasında önemli çalışmalara imza atan ÜNAL'ın İhtisas Kurslarında uyguladığı yoğun program çok takdir topladı. Kendisinin Başkan olması halinde bu çalışmaları daha da ileriye götüreceği bekleniyor.

4) Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU

Başkanlık için adı geçen ve yaptığı programlar ile halkın gönlünde taht kuran Yükseköğretim Kurulu Üyesi .Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU'dur. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hatipoğlu ile görüştüğü gelen bilgiler arasında. Nihat Hoca'ya daha önce siyasi alanda yer verilmek istenmiş ancak bunu kabul etmediği kamuoyuna yansımıştı.

5) Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı iken İstanbul İl Müftülüğüne atanan Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ, Başkanlık için adı geçen adaylar arasında. Emekliye ayrılan Prof. Dr. Mehmet Görmez'in ilk dönemini tamamlaması ile birlikte Hasan Kamil Yılmaz'ın Başkanlık için adı geçmiş ancak beklenilen olmamıştı. O süreçte Görmez'e bir dönem daha Başkanlık verilmiş ve Hasan Kamil Yılmaz da daha sonra İstanbul Müftülüğüne getirilmişti.

6) Burhan İŞLİYEN

Emekliye ayrılan Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından değerlendirilecek isimler arasında olan Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İŞLİYEN'in Diyanet İşleri Başkanlığı için adı geçse de, gelinen süreçte kendisinin başkan yardımcısı olma ihtimali daha yüksektir. Diyarbakır'da önemli çalışmalara imza atan İŞLİYEN'in Başkan Yardımcısı olması halinde başarılı çalışmalara imza atacağı şimdiden dilden dile dolaşmakta.

NOT: Burada paylaşılan bilgiler tamamen ihtimaller dahilindedir. Resmi Gazete'de yayınlanıncaya kadar, yazılanlar sadece ihtimalleri kapsamaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en yakın zamanda Yeni Diyanet İşleri Başkanını seçeceğini bekliyoruz. ALLAH (c.c.), Kur'an'a ve Sünnet' sahip çıkacak, ümmete ve ülkemize hayırlar getirecek bir Başkanın seçilmesini nasip eylesin..!

Altuğ ERDOĞAN
Mihrap Haber Editörü

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.