1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Diyanet İşleri Başkanı Görmez Viyana'da
Diyanet İşleri Başkanı Görmez Viyana'da

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Viyana'da

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Avusturya’da İslam dininin tanınmasının 100. yılı kapsamındaki etkinliklere katılmak üzere başkent Viyana’ya geldi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Avusturya’da İslam dininin tanınmasının 100. yılı kapsamındaki etkinliklere katılmak üzere başkent Viyana’ya geldi.
Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçiliği’nde bir basın toplantısı düzenleyen Görmez, "Avusturya'nın başkenti Viyana’ya tarihi bir törene tanıklık etmek için gelmiş bulunuyorum. Avrupa ülkeleri içerisinde ilk olarak 1912'de İslam’ın hukuk çerçevesinde de resmen kabulünü gerçekleştiren bir kanunu 100. yıl dönümünü kutlamak üzere Avusturya Cumhurbaşkanı'nın katılımı ile gerçekleşecek bir törene katılmak üzere Viyana’da bulunuyorum" dedi.
Bu töreni pek çok açıdan çok önemli bulduğunu söyleyen Görmez, “Her şeyden önce törenin kendisini kanunun kendisi kadar önemli buluyorum. Çünkü 100 yıl sonra Avusturya Cumhurbaşkanı ve hükümetinin katılımıyla böyle bir törene katılmak suretiyle hem kendi ülkelerinde hem de Avrupa'da her türlü ayrımcılığa, her türlü ırkçılığa, her türlü yabancı düşmanlığına hayır dediklerini anlıyorum" ifadelerini kullandı.
"İkincisi özellikle son yıllarda Avrupa'da pek çok liderin çok kültürlülük iflas etmiştir” diyen Görmez, “Avrupa'da çok kültürlülük artık yürümüyor diye açıklamalarda bulundukları bir zaman diliminde, bilakis bu çok dinli toplumun hukuki alt yapısını 100 yıl önce ortaya koyan bir ülke bunu bir etkinlikle kutlamış olmasını aynı şekilde önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.
"Geçen sene Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı, İslam ile Müslümanlık Almanya'nın bir gerçeğidir. Bizim toplumumuzun bir parçasıdır dediği için ne tür tartışmalar yaşandığına hepimiz şahit olduk. İşte böyle bir ortamda Avusturya’nın 100 sene önce atmış olduğu bu adımı yenilemesini çok önemli olduğunu düşünüyorum, bu sebeple de, bu töreni çok önemli gördüğümüz için de bu davete icabet ederek bugün bu etkinlikte bir konuşma yaparak duygu ve düşüncelerimi ifade etmiş olacağım" diyen Görmez, konuşmasına şöyle devam etti:
"Bir hususun altını daha çizmek istiyorum. Bugün öyle bir dünya da yaşıyoruz ki her ülkede farklı dinlere, farklı kültürlere mensup insanların var olduğu bir dünya da yaşıyoruz. Onun için Dünyadaki bütün ülkelerin kendi yasalarını düzenlerken sadece yasalar yeterli değil. Aynı zamanda ortak kültürünü inşa ederken farklı dinlere, farklı kültürlere, farklı medeniyetlerden insanlara nasıl muamele edilmesi gerektiğine dair bir bilinç oluşturmak için çok yoğun bir çaba göstermesi gerekiyor. Ben bunu sadece batı için söylemiyorum. Bunu doğu ve bütün İslam ülkeleri için de söylüyorum. Bizim barış içerisinde yeni bir dünya inşa edebilmek için farklı dinlere, farklı kültürlere, farklı mabetlere, kendi inancımıza, kendi kültürümüze, yapılmasını istemediğimiz şeyleri başkalarını da hem inancına hem kültürüne mabedine yapılmaması gerekiyor. Nitekim Arab baharının yaşandığı ülkelerde gayrimüslim azınlıklar var. O gayrimüslim azınlıkları, Hristiyan azınlıklar, Yahudi azınlıklar olsun, Keldani olsun, Süryani olsun, Ermeni olsun bütün bu dünyalarda yeni yeni ciddi sorunların ortaya çıktığını görüyoruz. Onlar sorunlarını bizimle de paylaşıyorlar. Biz Müslüman bir ülkenin diyaneti olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, aynı zaman da İslam dünyasında gayrimüslim azınlıklara yapılan her türlü yanlışları önlemek için yoğun bir çaba içerisindeyiz."
"Çünkü İslam dini bizimle birlikte yaşamaya karar vermiş dini azınlıklara nasıl muamele edeceğimizi bize bırakmamıştır. Onu yüksek bir adalet ve ahlak ilkeleri çerçevesinde oturtmuş ve bize sorumluluklar yüklemiştir” diyen Görmez, “Ben şahsen İslam dünyasında yaşanan bazı ilkel sorunların doğrudan İslam’dan kaynakladığını kabul etmem mümkün değil. İslam medeniyeti bu açıdan çok zengin bir medeniyettir. Bugün biz Avusturya'da İslam kanunun kabulünün 100. yılını kutlayacağız. Biz de 100, 200, 300. yıllarını kutladığımız bir etkinlik yoktur. Eğer biz kutlamaya kalkışırsak 500., 600. yıllarını kutlarız. Çünkü bundan 100 sene batı dünyasının önce Avrupa’nın içerisinde farklı din, medeniyet, kültürleri birlikte görmek, farklı camii, kiliseyi ve havrayı birlikte görmek çok istisnai bir durum olurdu. Ama dört-beş asır önce Müslüman başkentlerde İstanbul, Bursa, Edirne'de Yahudiler, Hristiyanlar, Müslümanlar ile birlikte barış içinde yaşayabilmiş. Mabetlerini birlikte inşa edebilmişler. Cami, kilise, havra yan yana olabilmiş. Hatta bazılarını birlikte inşaat edebilmişlerdir" dedi.
Dünyanın yeni bir sürece girdiğini ifade eden Görmez, "Bu süreçte hepimizin en çok dikkat edeceği hususlardan bir tanesi birlikte yaşadığımız insanların, inancına, kültürüne kimliğine saygı göstermek ve barış içerisinde birlikte bir dünya inşa etmeyi yollarını aramaktır" dedi.

"SÜNNET YASAĞI KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR"
Son günlerde gündemde olan Almanya, Köln eyalet mahkemesinin aldığı sünnet yasağı kararına da değinen Görmez, "Bütün peygamberlerin atası olarak bilinen Hazreti İbrahim döneminden beri uygulanan, tüm dinler tarafından kabul gören, Müslümanların kimliğinin ve inançlarının bir parçası olarak görülen, olmazsa olmaz olan bir uygulamayı herhangi bir ülkenin ya da kanun koyucunun hangi saikle olursa olsun ortadan kaldırması haddi değildir" dedi.
"Hazreti İbrahim döneminden beri tüm dinler tarafından kabul gören ve olmazsa olmaz olan bir durum için bir ülkenin 'ben bunu uygun bulmuyorum' deme hakkı olmamalıdır" diye konuşan Görmez, Yahudilikte de sünnetin varolduğunu ve dini bağlayıcılığının daha da yüksek olduğunu ifade ederek, sünnetin İslam'da Hz. İbrahim'in sünneti olarak uygulandığını belirtti.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Almanya'nın yanı sıra Fransa'da bir havaalanında uygulanan başörtüsü yasağını da değerlendirerek, "İnsanların inançlarını serbestçe yaşamasının önü açılmalıdır" ifadelerini kullandı.
Görmez, barış içerisinde yeni bir dünya için farklılıklara saygı duyulması gerektiğini belirtti. "Arap baharında yaşayan gayrimüslim azınlıklar konusunda yeni ciddi sorunların çıktığını görüyoruz" diyen Görmez, İslam dünyasında gayrimüslimlere karşı yapılan haksızlıkları önlemek için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını ve İslam dünyasında yaşanan kimi sorunların İslâm dininden kaynaklanmadığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.