1. HABERLER

  2. MÜFTÜLÜK

  3. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ünal Sinop'ta
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ünal Sinop'ta

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ünal Sinop'ta

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, Sinop İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Hz.Peygamber ve Güven Toplumu” konulu panele katıldı.

A+A-

Sinop İl Müftülüğü ve Sinop Üniversitesi işbirliği ile birlikte düzenlenen “Hz.Peygamber ve Güven Toplumu” paneli yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirilen panele; Sinop Valisi Hasan İpek, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, kurum amirleri, stk temsilcileri, Öğretim görevlileri, Din Görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Uzungürgen Köyü Camii İmam Hatibi Alibey Güleç’in Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

Programda selamlama konuşması yapan Sinop Valisi Hasan İpek Hz. Muhammed Mustafa (sav) in hayatıyla ve yaşayışıyla, insanlığa örnek olduğunu belirterek bizlerin onların hayatlarını iyi bilerek ve hayatımıza uygulamaya çalışmamız Peygamber Efendimiz (sav)e ümmet olma şerefine neticede de şefaatine nail olmamıza vesile olacaktır. Panelin hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Akabinde Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın’ın moderatörlüğünde, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik tarafından “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu panel başladı.

Panelde konuşan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın yaptı. Hz. Muhammed Mustafa (sav)´e peygamberlik tebliğ edilmeden önce kendisinin Muhammed´ül Emin olarak tanındığını belirten Rektör Dalgın, Gençlerimizin Peygamberimizin güvenilirliğini kavraması gerekiyor. Bu vesileyle Panelimizin, katılan herkese faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ardından konuşan Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, "İslam Medeniyeti güven medeniyetidir. Güven duygusunu oluşturmak için adalet, liyakat, tarafsızlık gibi birçok duygunun bir araya gelmesi gerekmektedir. Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) bütün bu değerlere önem vermiş, kendisine güvenen ve kendisinin güvendiği bir toplum oluşturmuştur" ifadelerini kullandı.

Panelde son olarak konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal ise konuşmasında Diyanet İşleri Başkanlığı her sene kutlu doğum haftasında Peygamber Efendimiz (sav)in güzel ahlakından birini tema olarak seçmektedir. Bu sene de “Hz.Peygamber ve Güven Toplumu” temasını seçmiş ve Rasülüllah (sav)Efendimizi anmaktan anlamaya düsturu ile işlemeye devam etmiştir. İslam Dünyasının bu günkü sıkıntıları yaşamasının en büyük başlıca nedenlerinden bir tanesi güven duygusunun yok olmasıdır. Bu güven duygusunun tesisi de maddi metalar ile elde edilmediğinden, ancak Rasülüllah (sav) Efendimizi iyi tanıyarak onun getirdiği İslam’ın güzelliklerini emir ve yasaklarını iyi bilerek ve hayatımızda da uygulamakla mümkündür.” dedi.

Daha sonra öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Yavuz Ünal Kutlu Doğum Haftası ile ilgili sorulan soruya ise şöyle cevap verdi. "Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1989 yılından bu yana Kutlu Doğum Haftası etkinleri düzenleniyor. Bu etkinlikleri başlatma amacı Rasülüllah (sav) Efendimizin veladetini kutlamak değil; Rasülüllah (sav) Efendimizi anmaktan anlamaya şiarı üzerine bu etkinliklerin yapıldığını belirtti.

Program hediye takdimi ve hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.