1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Diva-Sen'den Başkanlık Sistemine Destek
Diva-Sen'den Başkanlık Sistemine Destek

Diva-Sen'den Başkanlık Sistemine Destek

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz yaptı basın açıklamasında; “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemini Destekliyoruz” dedi.

A+A-

Başkan Çopursuz'un açıklaması;

Şüphesiz yeryüzü coğrafyasındaki devletlerin yönetim biçimi aynı değildir. Kimi devletler krallıkla, kimisi parlamenter sistemle, kimisi halifelikle, kimisi yarı başkanlık ve başkanlıkla, kimisi de adı belli olmayan yönetim biçimi ile yönetilmiş ve yönetilmektedir. Devlet olarak bizim yönetim şeklimiz ise, parlamenter sistem yani çok partili demokratik cumhuriyet yönetimi.

1923 yılında temeli atılan Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bu zamana dek yönetim biçiminde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Millet olarak geçmişimiz halifelik ile yönetilmiştir. Zira Osmanlı imparatorluğunda padişahlar aynı zamanda halife idi.

Şurası hepimiz tarafından çok iyi bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devletinde asla rejim sorunu yoktur. Rejim sorunu 1923 yılında tamamen bitmiştir. Cumhuriyet milletimizin en kıymetli kazanımıdır. Ülkemizin rejimi de demokratik bir Cumhuriyettir.

1982 Anayasası sistem karmaşası içeren bir Anayasadır. 2007 referandumunda millet iradesini ortaya koymuştur. Yürütmeyi iki başlı olmaktan kurtarmanın tek çaresi de Başkanlık Sistemidir. Başkanlık sistemi gelecekte muhtemel devlet krizini ortadan kaldıran bir sistemdir. Söz konusu sistem yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını güçlendirecek, koalisyon dönemi tamamen kapanacaktır. Çünkü koaliysonla hükümet idaresi her alanda halkımızın endişesini artırmakta, bir sürü olumsuzluklara sebebiyet vermektedir. İstikrar ve güvenin olduğu ülkede halk kendisini huzurlu hisseder. Sonuçta ülkemizin milli menfaatleri doğrultusunda her alanda yatırım artar.

Gelinin durum itibariyle itibariyle mevcut sistem tıkanmıştır. İhtiyaçlara cevap veremez hale gelmiştir. En basitinden, on yıllarca ülkemizi meşgul eden terör olayları ve devlet içerisinde illegal yapıları bertaraf etmede muvaffakiyetler elde edilememiştir. Mevcut sistemin acizligi olsa gerek, milli ve manevî konularda siyasi gruplar sadedinde bir araya gelme ve ortak noktada buluşma erdemliliği elde edilememektedir. Oysa, 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası yapılan yenikapı içtimaı bunun fevkalâde yapılabileceğini göstermiş ve ispat etmiştir. Mevcut sistem dolayısıyla olan ve olası tüm muhalefetlikler ülke menfaati adına değil mensubu bulundukları siyasi parti aleyhine tercihte bulunulmaktadır. Bu da coğrafyamızda bir arada yaşama kültürünün kaybedildiginin bir neticesidir.

Sonuç olarak ülkemizin milli birlik ve beraberliği için, daha müreffeh yarınlar için, kalkınması atılacak her türlü adımları destekliyoruz.

Mustafa ÇOPURSUZ
Tüm memur-Sen Konfederasyonu ve
Diva-Sen Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.