1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Diva-Sen'den Avusturya'nın Aldığı Karara Kınama
Diva-Sen'den Avusturya'nın Aldığı Karara Kınama

Diva-Sen'den Avusturya'nın Aldığı Karara Kınama

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, Avusturya Başbakanının aldığı kararı sert bir dille kınadı.

A+A-

Genel Başkan ÇOPURSUZ’un açıklaması;

AVUSTURYA HÜKUMETİNİN ALDIĞI KARARI KINIYORUZ

Geçtiğimiz günlerde almış olduğu kararlarıyla İslam dinine karşı hazımsızlığını açığa vuran Avusturya Başbakanının bu karar tüm dünya Müslümanlarının gönüllerini kanatmıştır. Daha önceki yıllarda  Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak görev yapan din görevlilerini ülkesinden çıkaran mezkur yönetim son olarak 7 adet camiyi ibadete kapatma kararı almış ve görevlilerinin de sınır dışı etmeye azmetmiştir.

Aslında insanların bir arada yaşama kültürüne sahip olmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisi de kendi dininden olmayan kişilere karşı hoşgörülü olmaktır. Şurası bir gerçek ki yaşadığımız yeryüzü coğrafyasında vuku bulan tüm olumsuzlukların altında yatan sebeplerden birisi de hiç şüphesiz dini inançların insanların dimağlarından uzaklaşması ve uzaklaştırılmasıdır Çünkü inanan kalplerde ve gönüllerde asla ve kat’a diğer insanlara karşı olumsuz hiçbir düşünce olamaz. Çünkü kendi nefsi için istediğini diğer insanlar için de istemeyen hiçbir inanç sahibi kişi kâmil mümin olamaz. Bu düşünceye sahip olmayan kişinin yeryüzünde bozgunculuk yapması mümkün olabilir mi?

O halde üzerinde düşünülmesi gereken en önemli konu, kişilerin dinlerini ve inançlarını yeryüzünde ne derece temsil ettiği ve kişilerin birbirlerinin inançlarına saygılı olup olmadıkları. Sadece Avrupa ülkeleri değil elbette, Doğu Türkistan, Miyanmar-Arakan ve tüm dünya ülkelerinde özellikle İslam dinine mensup din kardeşlerimize karşı gösterilen barbarlık artarak devam etmekte. Ebucehil ölmedi. Ebucehiller kıta’lar geziyor. İnanan insanları inançlarından uzaklaştırmakta muvaffak olamayanların şimdi de ibadethanelere kilit vurmak yönündeki tasarrufları belki de bu uğurda yakılan bir çıngı olmuştur. Sonuç alındığında Hıristiyan ülkelerinde bulunan tüm camilerin kapatılmasına kadar gidilme tehlikesi vardır.

Bu endişelerden hareketle, Avusturya hükümetinin almış olduğu söz konusu kararı bir kez daha gözden geçirmesi dünya insanlığının barışına katkı sağlamış olacağına inanıyoruz. Aksi halde Barışa ihtiyacın suya olan ihtiyaç gibi olduğundan hareketle özlemi çekilen bir arada yaşama kültürü kesinlikle inşa edilemeyecektir.

Mustafa ÇOPURSUZ
Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve
Diva-Sen Genel Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.