1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Diva-Sen ; Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Kutlu Olsun!
Diva-Sen ; Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Kutlu Olsun!

Diva-Sen ; Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Kutlu Olsun!

Bilindiği gibi ülkemizde 1989 yılından beri 01-07 Ekim tarihleri “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kutlanmaya başladığı tarihten bu güne elbette görevliler lehine küçümsenemeyecek gelişmeler oldu.

A+A-

Bilindiği gibi ülkemizde 1989 yılından beri 01-07 Ekim tarihleri “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Bu hafta kutlanmaya başladığı tarihten bu güne elbette görevliler lehine küçümsenemeyecek gelişmeler oldu. Ancak yeterli sayılacak düzeye maalesef gelemedi. Din görevlileri yaz kurslarında ifa ettikleri görev karşılığında ders ücreti almaya başlamışlardır. 2011 yılına kadar 4/B li (sözleşmeli) görevliler ders ücretinden yararlandırılmıyordu. Ancak öncü sendikacılık yapan Diva-Sen 2009 yılında ilk davayı Konya 2. İdare Mahkemesine açarak kazanmış ve böylece mağduriyetin giderilmesini sağlayan yönetmeliğin yayınlanmasında etkin rol oynamıştır. Her ne kadar görevlilere önce dava açmayın diye engel olmaya çalışan sendika iş kesinleştikten sonra “yaz kurslarında ders ücreti almayı sağladık” diye tüm meslektaşlara hilaf-ı hakikat mesajlar göndermişse de… Bazı yerlerde lokal olarak sıkıntı bulunsa da, genel manada arkadaşlarımız tek görevli dahi olsalar haftalık izinlerini sıkıntısız kullanabilir hale gelmişlerdir. Diyanet İşleri Başkanlığımızın ciddi teşvikleriyle ve sağladıkları kolaylıklarla birçok din görevlisi arkadaşımız İlahiyat (ön lisans veya fakülte olarak) eğitimlerini alabilmişlerdir. Bu sene ilk defa Ramazan Bayramında izin kullanmayan personele mesai ücreti ödenmiştir.

Bununla beraber süregelen sıkıntılarımız da vardır. Mesela, köyde veya kasabada görev yapan arkadaşlarımızın uzun yıllar şehir veya ilçe merkezine gelememeleri, lise veya üniversite eğitimi alan çocuklara sahip olan görevlilerimizin ailelerinin parçalanması, Diyanet Vakfı öğrenci yurtlarının yeterli olmaması, nakillerde bizim baştan beri savunduğumuz kıdem ve puan sisteminin gelmemesi, umre ve hac organizasyonlarında gönülleri hoşnud edecek adil ve şeffaf uygulamaların olmaması (bunlar daha çok sıralanabilir) da giderilmesini bir an önce arzuladığımız hususlardır.

Yoksa camiler ve din görevlileri haftasında, başkanımızın, başkan yardımcılarımızın veya müftülerimizin birkaç konferans vermesi, toplantı düzenlemesi, Sms yollanması, izinlerin kaldırılması, teşvik ve tebrik edilmeksizin hep eleştirel mesajların verilmesi din görevlileri adına ciddi bir anlam ifade etmemektedir.

Diva-Sen olarak; Birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik duygularıyla, 75 milyon insanı kucaklayacak şekilde görev ifa edebileceğimiz “moral ve motivasyonu tam, maddi ve manevi yönden” iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş bir yapıya kavuşmak istiyoruz. İnşallah bizlerin gayreti, sizlerin de desteğiyle bunu başaracağımıza inanıyoruz.

Diva-Sen olarak; Bütün üye ve meslektaşlarımızın “Camiler ve Din Görevlileri Haftasını” kutluyor, saygılarımızı, muhabbetlerimizi sunuyoruz.

Osman ÇAMUR
Diva-Sen Genel Sekreteri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.