1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DİSKO'lar kapanıyor
DİSKO'lar kapanıyor

DİSKO'lar kapanıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Merkez Bina'da toplanan Bakanlar  Kurulu, sona erdi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Merkez Bina'da toplanan Bakanlar  Kurulu, sona erdi. Bakanlar Kurulu'nun ardından ise Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç basın toplantısı gerçekleştirerek açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanun Tasarısı'nda değişiklikler yapıldığını, böylece oda ve göz hapsi cezalarının kaldırıldığını belirterek, "Buna paralel olarak 'disko' diye tabir edilen 'Disiplin Koğuşları' ve 'Disiplin Ceza ve Tutukevleri' de kaldırılmaktadır. Mevcut sistemdeki disiplin mahkemeleri kaldırılmış, bunların yerine disiplin kurulları teşkil edilmiştir. Daha önce yargı yolu kapalıyken, yeni uygulamayla disiplin cezalarından bazılarına yargı yolu açılmıştır" diye konuştu. 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in 8 kanunda 20'den fazla değişiklik yapan 4. Yargı Paketi'ni Bakanlar Kurulu gündemine taşıdığını belirten Arınç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in ise "Çeşitli Kanunlarda Yer Alan 'Özürlü' İbarelerinin Değiştirilmesine Dair Kanun Tasarısı"nı gündeme taşıdığını bildirdi. Bunun da 4 maddeden oluştuğunu söyleyen Arınç, "Bugünkü çeşitli mevzuatımızda yer alan 'Özürlü' ve 'Sakat' ibarelerinin 'Engelli', 'Çürük' ibarelerinin de 'Askerliğe elverişli olmayan' şeklinde değiştirilmesi öngörülüyor. Bu tasarı benimsendi ve TBMM'ye gönderilmesi kararlaştırıldı" diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın, 'Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanun Tasarısı' ile alakalı olarak bir sunumu olduğunu söyleyen Arınç, "Bu tasarı 49 maddeden ibaret. TSK personeline uygulanacak disiplin hükümlerinin yeniden düzenlenmesine ilişkindir" dedi. Arınç, düzenleme ile 'Disko' olarak bilinen Disiplin Koğuşları'nın kaldırıldığını belirterek şunları söyledi:

"Bu taslak, TSK Disiplin Kanunu'nda özet olarak kamuoyunda da zaman zaman tartışılan, şikayetlere yol açan bazı konular dikkate alınmıştı. Oda ve göz hapsi cezaları kaldırılmaktadır. Buna paralel olarak 'disko' diye tabir edilen 'Disiplin Koğuşları' ve 'Disiplin Ceza ve Tutukevleri' de kaldırılmaktadır. Mevcut sistemdeki disiplin mahkemeleri kaldırılmış, bunların yerine disiplin kurulları teşkil edilmiştir. Daha önce yargı yolu kapalıyken, yeni uygulamayla disiplin cezalarından bazılarına yargı yolu açılmıştır. TSK'da görev yapan sivil memurlar kapsam dışına çıkarılarak, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi hale getirilmiştir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.