1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Din Görevlilerine Tashih-i Huruf Kursu Müjdesi
Din Görevlilerine Tashih-i Huruf Kursu Müjdesi

Din Görevlilerine Tashih-i Huruf Kursu Müjdesi

Diyanet İşleri Başkanlığınca, özellikle cami hizmetlerini yürüten personelinin bilgi ve becerilerini geliştirmek, vatandaşlarımıza daha etkin ve verimli bir din hizmeti sunmak, Kur'an-ı Kerim'in okunmasında yaşanan telaffuz hatalarını gidermek, ses-seda v

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığınca, özellikle cami hizmetlerini yürüten personelinin bilgi ve becerilerini geliştirmek, vatandaşlarımıza daha etkin ve verimli bir din hizmeti sunmak, Kur'an-ı Kerim'in okunmasında yaşanan telaffuz hatalarını gidermek, ses-seda ve mana bütünlüğü içerisinde güzel okunmasını sağlamak amacıyla, Tashih-i Huruf Kursları düzenliyordu.

Tashih-i Huruf Kursları, Eğitim Merkezi Müdürlükleri ve Dini Yüksek İhtisas Merkezi Eğitim Müdürlüklerince yürütülüyordu. Eğitim Merkezlerinde mülakat yoluyla seçilen görevliler için, eğitim merkezlerinde ve bazı il merkezlerinde 6 ay süreli 'Tashih-i Huruf Kursları' görebiliyorlardı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü 'Tashih-i Huruf Kurslarını 2013/2014 yıllarından itibaren 81 il müftülüklerinde faaliyete geçirmeyi planlıyor. İlk etapda İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlar faydalanacağı kurs, sınavsız olacak ve daha sonraki dönemlerde bütün din görevlilerini kapsayacak.

Tashih-i Huruf Kurslarına müracaatların çok olması bekleniyor.

-Tashih-i Huruf Kurslarının Mazisi-

2005 yılından itibaren düzenlenmekte olan bu kurslar, cami hizmetlerini yürüten personelin, Kur'an-ı Kerim tilavetinde görülen telaffuz hatalarını gidermek, Kur'an-ı Kerim'in manası da dikkate alınarak güzel bir eda ile okumayı sağlamak amacıyla açılmaktadır.

İlk defa pilot uygulama olarak 2005 yılında İstanbul Pendik Haseki Eğitim Merkezinde başlatılan bu kurslar, 2006 yılından itibaren İstanbul ile birlikte farklı illerde de açılmaya başlanmıştır.

İstanbul Pendik Haseki Eğitim Merkezindeki kursa Türkiye genelinden, diğer illerdeki kurslara ise sadece o il merkezinde görev yapan personel kabul edilmektedir.

Kurslarda kıraat ve musiki (makam, ezanı güzel okuma vb.) dersleri birlikte verilmektedir.

Alan uzman ders verebilecek öğreticiler bulunması halinde ihtiyaç duyulan diğer illerde de bu kurslar zaman içerisinde açılabilecektir.

2012 yılı itibariyle toplamda  18 Eğitim Merkezi Müdürlüğü & Dini Yüksek İhtisas Merkezileri bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.