1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Din-Bir-Sen Uyuşturucu ile Mücadeleye Hazır
Din-Bir-Sen Uyuşturucu ile Mücadeleye Hazır

Din-Bir-Sen Uyuşturucu ile Mücadeleye Hazır

Madde bağımlılığı ile mücadele konusunda açıklama yapan Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “Din Görevlileri Uyuşturucuyla Mücadeleye Destek Vermelidir” dedi.

A+A-

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığının, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile yürüttüğü manevi destek hizmetleri kapsamında madde bağımlılığı ile mücadele konusunda girişimde bulunmasını sendika olarak önemsediklerini ve bunun için kendilerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Özdemir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “din görevlileri uyuşturucuyla mücadele etmeli” diyerek şunları söyledi: “Ülkemizde uyuşturucuya başlama yaşının ilkokul çağına kadar düştüğü gözleniyor. Okullarda uyuşturucu kullanma yaşının düşmesi ve hızla artması endişe verici. Bunun nedenleri araştırılmalı ve çocuklarımızı zehirleyen bu illetten kurtarılması için önlemler alınmalıdır. Uyuşturucu kullanan çocukların rehabilite edilmesi ve sosyal uyum sürecinde yeterli desteğin verilmesi gerekir. Bu doğrultuda din görevlilerine büyük görevler düşüyor. Özellikle ailelerin çocuklarını iyi yetiştirmeleri, onları uyuşturucu gibi tehlikeli maddelerden uzak tutmaları, sosyal çevrelerini takip ve kontrol etmeleri gibi süreçlerde ne yapacakları, nasıl davranacakları ve kimlerden yardım alacakları konusunda uyarılmaları ve bilgilendirilmeleri gerekir.

Hiç şüphesiz ki din görevlilerinin toplum üzerinde olumlu etkileri var. Uyuşturucuyla mücadele konusunda din görevlilerinden yardım alınabilir. Bu konuda din görevlilerine eğitim verilmekle birlikte yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Vaaz, hutbe ve toplantılarda din görevlileri aileleri uyarmalı ve çocukların uyuşturucu gibi tehlikeli bir bağımlılığa karşı nasıl mücadele edecekleri konusunda eğitilmelidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı bugüne kadar toplumu ilgilendiren bütün konularda özverili çalışmalar yapmış ve toplumu bilgilendirmek için görevini kusursuz olarak görevini yerine getirmiştir. Hatırlayacağınız gibi Başkanlığımız, madde bağımlısı gençleri umreye götürmüş, hastanelerde din görevlileri, Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM)’nde ziyaretlerde bulunmuş, bu merkezlerde iftar ve kutlu doğum programları düzenleyerek uyuşturucu ile mücadelenin önemine vurgu yaparak dikkatleri çekmişti. Diyanet İşleri Başkanlığınca uyuşturucu konusunun gündeme alınması ve bu konuda çalışmalar yapması toplum adına sevindiricidir. Bu hassas konuda din görevlileri görev almalı ve sorumluluk bilinciyle hareket ederek uyuşturucuyla mücadeleye destek vermelidir.”

Bu haber toplam 683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.