1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DİKA Proje Desteklerini Açıkladı
DİKA Proje Desteklerini Açıkladı

DİKA Proje Desteklerini Açıkladı

Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri, 2010-2014 yılları arasından TRC-3 Bölgesi'nde 261 projeye 62 milyar 477 milyon 035 bin 50 TL destek sağlandığını açıkladı.

A+A-

Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Tabip Gülbay, Batman’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya gelerek Batman, Mardin, Şırnak ve Siirt illerini kapsayan TRC3 Bölgesi’ndeki teşvik sonuçlarını açıkladı.

2014 yılı içinde TRC3 Bölgesi’nde toplam bütçesi 15 milyon TL olan 3 farklı Mali Destek Programı’nın düzenlendiğini açıklayan Gülbay,  bunları ve toplam bütçelerini şöyle açıkladı; “Sadece Şırnak ve Siirt’te; Sektörel Gelişme Mali Destek Programı toplam bütçe 5 milyon TL, Turizm, Kent ve Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı toplam Bütçe 7 milyon 500 bin TL, Tarımsal Üretimde Su Kaynaklarının Etkin ve Verimli Kullanımı Mali Destek Programı toplam bütçe 2 milyon 500 bin TL.”

Başarılı olan proje sayıları
Sektörel Gelişme Mali Destek Programı’ndan Batman’dan 6, Mardin’den 9, Şırnak’tan 3 ve Siirt’ten 2 projenin başarılı olduğunu açıklayan Gülbay, Turizm, Kent ve Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı’ndan ise Mardin’den 4, Batman’dan 3, Şırnak’tan 4 ve Siirt’ten 4 projenin başarılı olduğunu belirtti. Gülbay, “Tarımsal Üretimde Su Kaynaklarının Etkin Kullanımı Mali Destek Programı’ndan Şırnak’tan 3 ve Siirt’ten 2 proje başarılı oldu.” dedi.

DİKA’nın 2015’te sağlayacağı destekler
Dicle Kalkınma Ajansı olarak 2015 yılında 2 adet mali destek programı düzenlemeyi planladıklarını ve KOBİ’lerin desteklenmeyeceğini kaydeden Gülbay, bunları da “Kentsel ve Çevresel Altyapının İyileştirilmesi Mali Destek Programı, “Meyveciliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” olarak açıkladı.

Gülbay, “Kentsel ve Çevresel Altyapının İyileştirilmesi Mali Destek Programı’nın Genel amacı kentsel yaşam kalitesinin artırılması ve çevresel sorunların sürdürülebilir bir yaklaşımla çözülmesidir. Meyveciliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nın genel amacı da kırsal alanda geri kalmış alt bölgelerde yoksulların gelir düzeyinin artırılarak bölge içi ekonomik gelişmişlik farklarının giderilmesine katkı sağlanmasıdır. Programın mekansal kapsamı ve uygun meyve çeşitleri ise Mardin’de ceviz, badem, Antep fıstığı, Batman’da ceviz, Antep fıstığı, Siirt’te Antep fıstığı, nar ve Şırnak’ta ceviz, zeytin, nar olacaktır.” diye konuştu.

Bölge’ye sağlanan destekler ve sonuçları
DİKA’nın bölgemizdeki potansiyeli katma değere dönüştürecek istihdam sağlayacak rasyonel projeleri desteklediğini belirten Gülbay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgede olan potansiyelini doğru değerlendirecek akıl ve girişimi teknik ve mali olarak desteklemekte, proje yazma fikirlerini salt fikir olmaktan çıkarıp somut çıktılar öngören stratejilere dönüştürmektir. Temel amaç hibe dağıtmak değil gerçekçi ve yenilikçi projeleri desteklemektir. Ajans bugüne kadar Bölge yatırımcılarının (KOBİ) modernizasyon, üretim kapasitesi artışı ve yeni ürün üretimini amaçlayan 141 projeyi, Yerel yönetimlerin kentsel altyapı ve sanayi alanları altyapısı iyileştirmeyi amaçlayan 80 projeyi, 2013 yılından itibaren uygulanmaya başlanan Tarımsal Sulama Altyapısı iyileştirmesini amaçlayan 4 projeyi desteklemiştir. Desteklenen Projelerle Bölge’de 13 sanayi bölgesi (OSB, KSS) altyapısı ile 32 kentsel altyapı iyileştirmesi sağlanmış, Bölge’de daha önce üretilmeyen 173 yeni ürün üretilmiş, 216’ü kadın bin 298 yeni istihdam oluşturulmuştur.” şeklinde konuştu.

261 proje desteklendi
Gülbay, 2010-2014 yılları arasında Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt illerini kapsayan TRC-3 Bölgesi’ne sağladığı desteklerin parasal rakamını ve proje sayısını ise şöyle açıkladı: “261 projede ajansın desteği 62 milyar 477 milyon 035 bin 50 TL.” dedi.

“Batman Belediyesi katkı payı borcunu ödemiyor”
Gülbay son olarak, “Batman Belediyesi bize olan katkı payı borcunu ödemiyor. Yaklaşık 2,5 milyon TL civarında geçmişe dönük olarak borçları var.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.