1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DES: Osmanlıca ve Kürtçe seçmeli dersini destekliyoruz.
DES: Osmanlıca ve Kürtçe seçmeli dersini destekliyoruz.

DES: Osmanlıca ve Kürtçe seçmeli dersini destekliyoruz.

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Osmanlıca ve Kürtçe seçmeli dersini destekliyoruz” dedi.

A+A-

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Osmanlıca ve Kürtçe seçmeli dersini destekliyoruz” dedi.
Osmanlıca ve Kürtçenin seçmeli ders olmasıyla ilgili açıklamaları değerlendiren Avcı, 12 yıllık zorunlu ve kesintili eğitim sistemini Milli Eğitim Şurası’nda öneren ve şura kararı haline gelmesini sağlayan sendika olarak eğitim alanında yapılan demokratik reformları ve nitelikli devrimleri desteklediklerini ifade etti. Osmanlıca ve Kürtçe’nin seçmeli dersler havuzunda yer almasını olumlu bulduklarını belirten Avcı, “Eğitim sistemimiz bu sayede bölgesine, dünyaya ve tarihine dönük büyük bir açılım gerçekleştirecektir. Türkiye’nin demokratikleşmesi ve temel hak ve hürriyetlerin genişlemesi adına Kürtçenin seçmeli ders olmasını önemsiyoruz. Seçmeli Kürtçe dersi yüzünden ülkemiz bölünmeyecek, düşmanlarımız sevinçten bayram etmeyecektir” dedi.
Avcı, bu sistemle Türkiye’nin daha da büyüyeceğini, toplumsal barış ve kardeşliğin perçinleneceğini kaydederek, “Kürtçe de bizim kültürel zenginliğimizin çok önemli bir parçasıdır. Kürtçe de bizim dilimizdir. Bu zenginliğin her bakımdan kendini ortaya koyması ve milletimizin bu kültürel zenginlikten yararlanması için yapılanları çok doğru bir politika olarak görüyoruz. Büyük devlet olmanın hususiyeti budur. Yerel dillerimiz üzerindeki her türlü baskı ve ayrımcılığa karşı çıktıktan sonra; Kürtçe dışında Kırmancaca ve Zazaca konuşan yurttaşlarımızın birbirlerini anlamadığı gerçeği bir yana, ilden ile değişen lehçe, şive farklılıkları, 'pratik yarar' ve Türkçeyi en iyi iletişim aracı olması gerçeğinden hareketle eğitim dilinin Türkçe olması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
Osmanlıca seçmeli dersinin eğitim sistemini geçmişinin ve tarihinin önündeki engelleri kaldıran bir düzenleme olarak gördüklerini belirten Avcı, “Osmanlıca, bizim medeniyetimizin anahtarıdır ve öz Türkçedir. Yeni Türkiye'nin eğitim hedeflerinden birisi olarak Osmanlıcanın liselerde zorunlu ders olması da düşünülebilir. Küreselleşen dünyada kozmopolit bir kültürle yetişen gençlerimizin, kadim medeniyetimizin birikimine ulaşması, geçmişini ve tarihini tanıması adına Osmanlıcayı bilmek ve okumak çok değerli bir kazanım olacaktır" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.