1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DES: Öğretmenler ek iş yapmak zorunda bırakılmamalı
DES: Öğretmenler ek iş yapmak zorunda bırakılmamalı

DES: Öğretmenler ek iş yapmak zorunda bırakılmamalı

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, öğretmenlerin ek iş yapmak zorunda bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

A+A-

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, öğretmenlerin ek iş yapmak zorunda bırakılmaması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin öğretmen yetiştirme politikası ve öğretmenlerin mesleki, özlük, demokratik ve ekonomik hakları ile çalışma hayatı memnuniyeti konularında da örnek ülke olması gerektiğini aktaran Avcı, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde ikramiye beklediklerini kaydetti.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla açıklama yapan Avcı, hemen hemen her ülkede öğretmenlerin ciddi maddi sıkıntılar çektiğini öne sürerek, "Dünyada yaşanan sistemik değişim, teknolojik, sosyal ve siyasal gelişmelere bağlı olarak öğretmenlik mesleğinin önem ve itibar kaybına uğradığını görüyoruz. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye’de de olduğu üzere hemen her ülkede öğretmenlerimiz ‘5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü yoksulluğun gölgesinde kutlamaktadır." dedi. Öğretmenlerin eline yoksulluk sınırında bir ücret geçtiğini, öğretmenlerin büyük bölümünün geçimlerini ikinci, üçüncü işlerle sağlamaya çalıştıklarını söyleyen Avcı, öğretmenlerin ekonomik, mesleki, özlük ve demokratik sorunlar altında ezildiğini ve mesleğine küstürüldüğünü kaydetti.

Türkiye’nin öğretmen yetiştirme politikası ve öğretmenlerin mesleki, özlük, demokratik ve ekonomik hakları ile çalışma hayatı memnuniyeti konularında da örnek ülke konumunda olması gerektiğini aktaran Avcı, hükümetten başta ücret ve özlük politikaları olmak üzere öğretmenliği tekrar seçkin bir meslek haline getirmelerini beklediklerini kaydetti. Öğretmenler Günü’nün Türkiye’de ve daha birçok ülkede acıma, merhamet, vicdan rahatlama ve vaatlerle dolu bir gün olarak geçiştirildiğini kaydeden Avcı, "18. Milli Eğitim Şurasında, tüm öğretmenlere her 24 Kasım öğretmenler gününde bir maaş tutarında ikramiye verilmesi yönünde sendika olarak teklif sunduk ve bu önerimiz oy çokluğuyla kabul edilerek şura kararı haline geldi. Öğretmenlerimizin ikramiyelerinin 24 Kasımda kutlanacak olan ‘Öğretmenler Günü’ne yetiştirilmesini istiyoruz. Ayrıca eğitim kurumlarında yemek yemeyen eğitim çalışanlarına günlük 10 lira yemek yardımı yapılmasını istiyoruz. Servis hizmeti bulunmayan kurumlarda çalışan eğitimcilere günlük 5 lira ulaşım yardımı yapılmasını istiyoruz. Özellikle süreğen hastalığı ve rutin rahatsızlığı bulunan arkadaşlarımızın bütçesini zorlayan muayene katılım payı ve reçete bedeli katılım payı uygulamalarının da kaldırılmasını talep ediyoruz.” açıklamasında bulundu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.