1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dershane çatlağı büyüyor
Dershane çatlağı büyüyor

Dershane çatlağı büyüyor

Başbakan Erdoğan'ın dershanelerin kapatılacağına yönelik açıklaması, 'yandaş' diye tabir edilen medya gruplarını da ikiye böldü.

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın dershanelerin kapatılacağına yönelik açıklaması, 'yandaş' diye tabir edilen medya gruplarını da ikiye böldü. 'Dershane' kırılmasına kadar birlikte hareket eden bazı gazetelerdeki politika ayrılığı manşetlere kadar yansıdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, derhanelerin kapatılacağını açıkladı. Ardından dershanelerin kapatılmamasına dönük ilgili özellikle sanal alemde büyük bir kampanya başlatıldı. Ancak, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bu kampanyaları dikkate almadıklarını, dershanelerin kapatılacağı yönündeki Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını teyid etti. Bu alanda bir kırılma da medyada yaşandı. Dershane çıkışına kadar Başbakan Erdoğan ve AK Parti icraatlarını sonuna kadar, kayıtsız destekleyen bazı kesimler, bu açıklamadan sonra çark etti.

Dershane kararı çark ettirdi

Bir başka önemli gelişme de 'yandaş' diye tabir edilen medya gruplarında gözlendi. 'Dershane' kırılmasına kadar birlikte hareket eden bazı gazetelerdeki politika ayrılığı manşetlere kadar yansıdı. Örneğin, dünkü Star Gazetesi, dershane meselesinde hassasiyet gösterenlerin gözlerine parmak sokarcasına Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu alandaki bir çalışmasını manşetine taşıdı. "Dershane öğrencinin ayağına geliyor" manşetiyle çıkan gazete'nin spotu da bir o kadar ilginç: "Dershaneleri kapatma kararı alan hükümetten önemli hamle. Milli Eğitim Bakanlığı, 50 bin öğrenciyi internet üzerinden YGS ve LYS'ye yönelik ileri derecede matematik ve fizik eğitimi vererek üniversiteye hazırlayacak."

Haberde neler vardı?

Dünkü Star Gazetesi'nde yeralan ve Anadolu Ajansı mahreçli haber şöyle: "MEB, çoğunluğu yatılı okullarda okuyan 50 bin öğrenciyi internet üzerinden YGS ve LYS'ye hazırlayacak. Öğrenciler elektronik söz isteyebilecekleri sisteme, cep telefonundan da bağlanabilecek.Dershanelerin kapatılması ve tüm öğrencilerin bilgiye sınırsız ulaşımı için hazırlıklar devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yatılı okullarda okuyan yüzlerce öğrenciye ışık olacak bir projeye imza atıyor. 12. sınıf öğrencilerine yönelik YGS ve LYS'ye destek projesi kapsamında, 50 bin öğrenciye internet üzerinden ileri derece matematik ve fizik eğitimi verilecek.

Aralık'ta dersler başlıyor

Öğrenciler elektronik söz isteyebilecekleri sisteme, cep telefonu ve tablet bilgisayardan da bağlanabilecek. Projenin açılışını web tabanlı olarak Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yapacak. 'e-LYS Projesi' kapsamında öğrencilerin bir kısmı evlerinde bilgisayarlarının başında, yatılı öğrenciler de etüt salonlarında bu dersleri alacaklar' diyen MEB Bilgi İşlem Grup Başkanı Volkan Akçay, projeyle öğrencilere üniversite sınavlarında başarılı olmalarına yönelik eğitimin verileceğini söyledi.

Projede Aydın Adnan Menderes Anadolu Lisesi öğretmenlerinin gönüllü görev aldığını bildiren Akçay, öğrencilerin bilgisayarlar başından soru sorabileceklerini, eğitim materyallerine elektronik posta yoluyla ulaşabileceklerini belirtti. İnternet üzerinden ulaşılacak sistemde öğrencilere konuların etkileşimli olarak anlatılacağını bildiren Akçay, 'Öğrenciler sesli ve görüntülü olarak sisteme bağlanacaklar. 50 bin kişiyi etkileşimle işin içine katan bir yapı. Bunun dünyada başka bir örneği yok. Öğrencilerin yaklaşık 5 bini evlerinde bağlanabilecek. 45 bin öğrenciyi ise yatılı okullardaki öğrencilerden seçeceğiz. Proje, Aralık ayında başlayacak' dedi.

Hedef Anadolu'daki çocuklar

Söz konusu projenin SBS için de uygulandığını hatırlatan Akçay, 'Öğrencilerimize üniversiteye hazırlıkta daha çok destek sağlamak için böyle bir projeyi hayata geçirdik. Projenin hedef kitlesi de genellikle Anadolu'dan gelen, dershane imkanı olmayan, maddi imkanları çok iyi olmayan, yurtta kalan çocuklar. Onlara eğitimde fırsat eşitliği götürmek için bu projeyi hazırladık. Bunu da başardığımız için çok mutluyuz' dedi.

Son başvuru tarihi 27 Kasım

Projeden yararlanmak isteyenler MEB internet sitesinden 27 Kasım'a kadar başvuru yapabilecek. Öğrencilerin seçiminde ağırlıklı olarak yatılı okullardaki gençlere öncelik verilecek Eğitimler yaklaşık 8 ay sürecek. Yatılı okullardaki öğrenciler haftada 8 saat, evden bağlananlar ise haftada 4 saat eğitim alacak.

55 bin kuruma web sitesi

Öte yandan okullardan halk eğitim merkezlerine kadar MEB'e bağlı 55 bin kurumun internet sitesi dizayn edildi. Türkiye ve dünyada bu tür bir uygulamanın olmadığını vurgulayan Bilgi İşlem Grup Başkanı Volkan Akçay, yeni uygulama sayesinde duyuruların aynı anda 55 bin internet sitesinde yer aldığını söyledi. Sitelerin tamamının standardının aynı olduğunu bildiren Akçay, yıl sonuna kadar bakanlıklarına bağlı tüm kurumların yeni internet sitelerini kullanmaya başlayacağını da sözlerine ekledi."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.