1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Deniz suyu 15 günde bir analiz edilecek
Deniz suyu 15 günde bir analiz edilecek

Deniz suyu 15 günde bir analiz edilecek

Samsun’da deniz mevsiminin açılmasıyla özellikle hafta sonlarında halkın yoğun ilgi gösterdiği sahillerde İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, ekipleri deniz suyu analiz çalışmasını 15 günde bir yapacak.

A+A-

Samsun’da deniz mevsiminin açılmasıyla özellikle hafta sonlarında halkın yoğun ilgi gösterdiği sahillerde İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, ekipleri deniz suyu analiz çalışmasını 15 günde bir yapacak.

Konuyla ilgili Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "İlimizde yüzme suyu izleme çalışmaları 09.01.2006 tarih ve 26048 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği' kapsamında insan sağlığını ve çevreyi korumak üzere, yüzme ve rekreasyon amaçlı kullanılan suların kalitesini belirlemek ve bu suların başta mikrobiyolojik olmak üzere her türlü kirletici ile kirlenmesinin engellenmesini sağlamak Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün hizmet alanlarındandır. İlgili yönetmelik gereği ilimizde her yıl Mayıs ayında vali yardımcısı başkanlığında yürütülen, üyeleri ilgili kurum amirlerinden oluşan bir komisyon tarafından halkın yoğun olarak denize girdiği plajlar göz önüne alınarak, numune alım noktaları belirlenir. Yüzme Suyu Komisyonu tarafından belirlenen 26 farklı noktadan müdürlüğümüzce 15 günde bir bakteriyolojik su numuneleri alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda analiz edilir. Tüm analiz sonuçları ilgili yönetmelik gereği Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün web sayfasında (www.shsm.gov.tr) yayınlanarak halkın bilgilendirilmesi sağlanır." denildi.

Zorunlu değerleri aşan yüzme suyu analiz sonuçları çıkması durumunda izlenecek yöntem ile ilgili açıklamada, “Halk sağlığı açısından risk oluşturabileceğinden, yüzme alanlarının bağlı olduğu ilgili belediyelere, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlara; yüzme alanının geçici olarak kapatılması, bölge halkının ve günübirlik yüzücülerin uyarılması, gerekli önlemlerin alınması konularında bilgilendirme yapılmaktadır. Analiz sonuçlarının değişkenlik göstermesi de dikkate alınması gereken önemli bir özellik olup; deniz suyu akıntıları, yüzme alanlarındaki yoğunluk, yağışlar, denize açılan dere yatakları vb. bunun sebeplerindendir. Bu nedenle farklı günlerde hatta günün değişik saatlerinde alınan numune sonuçları dahi değişkenlik gösterebilmektedir. İlimizde 2013 yılı yüzme sezonu 10.06.2013 tarihinde başlamış olup 01.09.2013 tarihinde sona erecektir. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, yüzme sularının numune alımı ve analizi, sonuçların ilgili belediyeler ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bildirilmesi, vatandaşlarla paylaşma görevimizi titizlikle sürdürmekte olup; Samsun halkına ve Samsun'a gelen misafirlerimize mutlu ve sağlıklı tatiller dileriz." ifadeleri yer aldı. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.