1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Danıştay, 4/C’lilerin hastalık izninde ‘30 gün’ sınırlamasının yürütmesini durdurdu
Danıştay, 4/C’lilerin hastalık izninde ‘30 gün’ sınırlamasının yürütmesini durdurdu

Danıştay, 4/C’lilerin hastalık izninde ‘30 gün’ sınırlamasının yürütmesini durdurdu

31.12.

A+A-

31.12.2010 tarih ve 27802 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 20/12/2010 tarih ve 2010/1205 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Geçici Mahiyetteki İşleri Yürütmek Üzere Geçici Personel İstihdamı ve Bu Personele Ödenecek Ücretler Hakkında Karar’ın 9. maddesinde yer alan “Geçici personele, resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için yılda 30 günü geçmemek üzere ücretli hastalık izni verilebilir” hükmündeki “yılda 30 günü geçmemek üzere” ibaresinin iptali için Eğitim Bir-Sen'in Danıştay’da açtığı davada, talep haklı bulunarak yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Eğitim Bir-Sen, Danıştay'ın 12. Dairesi’nce yürütmenin durdurulmasının reddine ilişkin kararı üzerine konuyu Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na taşıyarak, bu karara itiraz etmişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, itirazı haklı bularak “yılda 30 günü geçmemek üzere” ibaresinin yürütmesinin durdurulmasını kararlaştırdı.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2011/922 Esas sayılı kararında şu ifadelere yer verildi:

“…hastalık halinin insanın iradesi dışında gerçekleşen ve öngörülemeyen bir mücbir sebep hali ve haklı bir mazeret olması ve çalışma verimini ortadan kaldırması karşısında hastalık hali için izin süresini 30 günle sınırlandıran düzenlemede idareye tanınan takdir yetkisinin ölçüsüz kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. 657 sayılı Yasada öngörülen istihdam şekilleri açısından olaya baktığımızda, memurların 657 sayılı Yasanın 105. maddesindeki düzenleme uyarınca aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın hastalık izninden yararlandıkları, aynı yasanın 4/B maddesinde tanımı yapılan sözleşmeli personel için hastalık izni açısından getirilen sınırlandırmanın yargı kararları ile hukuka aykırı görülmesi üzerine anılan personelin de bu haktan yararlandığı anlaşılmaktadır. Geçici personelin (4/C) statüsü 657 sayılı Yasada düzenlenen diğer istihdam türlerine göre farklılık arz etse de, memurlar ve sözleşmeli personel gibi kamuda çalışan geçici personelin memur ve sözleşmeli personel için kabul edilen ücretli hastalık izninden sınırlı olarak yararlandırılmasında hukuka uyarlık görülmemiştir…”

Eğitim Bir-Sen ise karar hakkında şu açıklamada bulundu:

4/C’li personelin de memurlar ve sözleşmeli personel gibi hastalık izninin 30 günle sınırlandırılamayacağına ilişkin bu karar oldukça önemli bir karar olup Eğitim-Bir-Sen olarak hukuk mücadelesiyle 4/C’liler adına elde ettiğimiz önemli bir kazanımdır. 

Danıştayın Kararını Görüntülemek İçin Lütfen Tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.