1. HABERLER

  2. DİNİ

  3. Cübbeli Ahmet Hoca tahliye edildi
Cübbeli Ahmet Hoca tahliye edildi

Cübbeli Ahmet Hoca tahliye edildi

Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, tutuklu yargılandığı Karagümrük çetesine yönelik davada tahliye edildi. Kararın 3.

A+A-

Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, tutuklu yargılandığı Karagümrük çetesine yönelik davada tahliye edildi. Kararın 3. yargı paketi kapsamında verildiği öğrenilirken, Ünlü’ye yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Ünlü'nün de aralarında bulunduğu 3 tutuklu sanık ile 10 tutuksuz sanık hazır bulundu. Duruşmayı eski bakanlardan Yaşar Okuyan ve işadamı Fadıl Akgündüz de izledi. Duruşmada taleplerin ardından mahkeme, kararını açıklamak üzere duruşmaya ara verdi. Yaklaşık 2 saatlik aranın ardından mahkeme, dosyaya gelecek evrakların beklenmesine karar verdi. Mahkeme, celse arasında söz konusu evrakların gelmesi halinde mütalaanın hazırlanması için dava dosyasının savcılığa gönderilmesini kararlaştırdı.

Duruşmada mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Barış Sezek’in üzerine atılı suçun yasal yaptırımı olan sevk maddelerinin alt ve üst sınırları, atılı suçların niteliği ve dosyada bulunan fiziki takip tutanaklarını göz önünde bulundurarak tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, sanıklardan Ahmet Mahmut Ünlü ve Mahjouba Demirel’in de kamuoyunda 3. yargı paketi olarak bilinen 6352. sayılı yasanın ‘Dava ve Cezaların Ertelenmesi’ başlıklı geçici madde-1 hükmüyle, sanıklarına üzerine atılı suç vasfının değişme ihtimali, tutuklulukta geçirdikleri süreler, tutuklanmanın koruma tedbiri olmasını nazara alarak tahliyelerine karar verdi.

Mahkeme, tahliye kararını oy çokluğuyla aldı. Üye hakim Hikmet Şen ise karara muhalefet şerhi koydu. Hakim Şen, muhalefet şerhine gerekçe olarak, “atılı suçun niteliği, istenilen ceza miktarı, mağdureler arasında para hareketlerini gösteren ödeme belgeleri ve fiziki takip tutanakları, müşteki mağdur beyanlarını” gösterdi.

Mahkeme, Ünlü ve Demirel’e yurt dışına çıkış yasağı getirilmesine ve her çarşamba günü ikametlerine en yakın polis merkezine gidip imza atarak adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasına karar verdi. Duruşma, 18 Ocak 2013’e ertelendi.

METRİS ÖNÜNDE TAHLİYE SEVİNCİ

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen duruşmanın ardından verilen karar Ahmet Mahmut Ünlü’nün cemaatinde sevinçle karşılandı. Cemaat üyeleri ellerinde Ünlü’nün fotoğraflarıyla cezaevi önünde toplandı. Ünlü’nün cezaevinden çıkmasını bekleyen cemaat üyeleri, çeşitli pankartlar açıp, sık sık tekbir getirdi. Tahliye kararının verildiği duruşmayı takip eden Fadıl Akgündüz de Ünlü’yü karşılamak için cezaevine geldi. Akgündüz, “Çok mutluyuz. Haksızlıklar, zulümler devam etmez. Benim aracımla gideceğiz. Hocamız nereye gitmek isterse” dedi.

CEZAEVİNDEN AYRILDI

Karagümrük Çetesi'ne ilişkin dava kapsamında yaklaşık 1 yıl tutuklu kalan Ahmet Mahmut Ünlü, tahliye edildi. Tahliye kararıyla birlikte yüzlerce kişi Metris Cezaevi önünde toplandı. İşlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevinden çıkan Mahmut Ünlü, cemaat üyelerinin sevgi gösterileriyle karşılaştı. “Jet Fadıl” olarak bilinen Fadıl Akgündüz’ün aracıyla cezaevinden çıkan Ünlü, kendisini bekleyen cemaat üyelerini aracın üzerinden selamladı. Ünlü, sevgi gösterileri arasında cezaevinden ayrıldı.

CÜBBELİ AHMET HOCA: “YÜZ BİNLERCE İNSAN BENİMLE BİRLİKTE ÇİLE ÇEKTİ”

 “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, tahliye kararının ardından sevgi gösterileri arasında cezaevinden çıktı. Ünlü, “Yüzbinlerce insan benimle birlikte o çileyi çekti” dedi.

Karagümrük Çetesi'ne ilişkin dava kapsamında yaklaşık 1 yıl tutuklu kalan Ahmet Mahmut Ünlü, tahliye edildi. Tahliye kararıyla birlikte yüzlerce kişi Metris Cezaevi önünde toplandı. İşlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevinden çıkan Mahmut Ünlü, cemaat üyelerinin sevgi gösterileriyle karşılaştı. “Jet Fadıl” olarak bilinen Fadıl Akgündüz’ün aracıyla cezaevinden çıkan Ünlü, kendisini bekleyen cemaat üyelerini aracın üzerinden selamladı. Cemaatin yoğun ilgisi nedeniyle Ünlü’nün aracı ilerlemekte güçlük çekti. Ünlü, cemaati uyararak aracın önünü açmalarını istedi. Cemaatin yoğun ilgi gösterdiği Ahmet Mahmut Ünlü, “Allah’a hamdediyoruz. Sevenlerimiz kat kat arttı. Bu hadise insanları çok bu yola yöneltti. Bizimle çile çektiler. Yemediler, içmediler, uyumadılar. 

Onbinlerce mektup, yüzbinlerce mail… Yüzbinlerce insan benimle birlikte o çileyi çekti” dedi.

Ünlü, kendisini karşılayan cemaat üyeleriyle birlikte dua okuduktan sonra cezaevinden ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.