1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çözüm Platformu'ndan demokrasi çağrısı
Çözüm Platformu'ndan demokrasi çağrısı

Çözüm Platformu'ndan demokrasi çağrısı

Türkiye’deki terör sorunun bitmesi için başlatılan süreci destekleyen dernek, hareket ve sendikaların kurduğu Ortadoğu Çözüm Platformu, demokrasi ve özgürlük çağrısında bulundu.

A+A-

Türkiye’deki terör sorunun bitmesi için başlatılan süreci destekleyen dernek, hareket ve sendikaların kurduğu Ortadoğu Çözüm Platformu, demokrasi ve özgürlük çağrısında bulundu. Açıklamada, “Bütün vatandaşlarımızın özgürlüğü en az bizim özgürlüğümüz kadar değerlidir. Hiç kimsenin mağdur olmadığı, hiç kimsenin ötekileştirilmediği bir Türkiye bizim hoşgörümüzle mümkün olacaktır. Şimdi bu süreci yaşayan ülkemizde kaosa, ayrılığa sebebiyet verecek her teşebbüsün karşısında olduğumuzu deklere ediyoruz.” denildi.

    Ortadoğu Çözüm Platformu Sözcüsü Ahmet Ay ile Diyanet- Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de 30 yıllık şiddet ortamında 60 bin insanını hayatını kaybettiği, binlerce köyün boşaltıldığı, 3 milyona yakın insanının göçe zorlandığını hatırlatıldı. Açıklamada, “Paris’te 3 Kürt kadının öldürülmesi, başarısız olan cenazelerin provoke etme teşebbüsü, çözüm süreciyle ilgili aslı astarı olmayan iddiaların ortaya atılması, akil insanlara yönelik saldırılar, çekilme sürecinin manipüle edilmesi gibi olayların tümü başlatılan ve devam eden barış ve çözüm sürecini sekte etmeye yönelik olduğunu biliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

    En son Gezi Parkı üzerinden başlayan ve 3. gününden sonra batı ülkelerinde hazırlanan senaryonun sahnelendiği eylemlerin özellikle barış ve çözüm sürecini hedeflediği iyi bildiklerinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi: “Türklerle Kürtlerin hakkaniyete dayalı birlikteliklerinin kimin menfaatlerine ters düştüğünü bildiğimizi ifade etmeye gerek bile duymuyoruz. Bu sebeple polisin ilk müdahalesindeki tutumunu asla tasvip etmediğimizi belirterek, Gezi Parkı'nın otantik halinin korunması için makul davranan sivil eylemcileri dışarıda tutarak; bu eylemleri farklı alanlara çekerek bu eylemlerle hedefin, hükümeti devirme, darbeye alan açma, dış güçlerin kirli emellerini gerçekleştirmeye zemin hazırlama, kaos ortamı oluşturma olduğunu biliyoruz. Bütün vatandaşlarımızın özgürlüğü en az bizim özgürlüğümüz kadar değerlidir. Hiç kimsenin mağdur olmadığı, hiç kimsenin ötekileştirilmediği bir Türkiye bizim hoşgörümüzle mümkün olacaktır. Şimdi bu süreci yaşayan ülkemizde kaosa, ayrılığa sebebiyet verecek her teşebbüsün karşısında olduğumuzu deklere ediyoruz. Demokrasilerde hükümetlerin nasıl kurulacağı ve nasıl gidecekleri açık ve net bir şekilde belliyken demokrasi dışı her teşebbüsü reddediyoruz. Herkes ve her kesimi demokratik kurallara uymalarını, kardeşliği ve hakkaniyeti her şeyin üstünde tutmalarının gerekli olduğunu hatırlatır, çözüm sürecine zarar verebilecek her türlü söz ve davranıştan kaçınılması gerektiğini önemle belirtmek istiyoruz.”

    Açıklamada USTADER, Gönül Köprüsü Hareketi, İnsan ve Erdem Hareketi, Anneler Ağlamasın Platformu ve Biz Siviller Derneği’nin de imzası yer aldı. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.