1. HABERLER

  2. MÜFTÜLÜK

  3. Çocuklardan İlçe Müftüsü Eker'e Ziyaret
Çocuklardan İlçe Müftüsü Eker'e Ziyaret

Çocuklardan İlçe Müftüsü Eker'e Ziyaret

23.04.2018'de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Bahçesaray İlköğretim Okulu 3-A sınıfı öğrencisi Oğuz ÇAKIR ile Anasınıfı öğrencisi Ömer Faruk ÇAKIR, Bahçesaray İlçe Müftüsü Dr. Celal EKER'i makamında ziyaret ettiler.

A+A-

23.04.2018'de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Bahçesaray İlköğretim Okulu 3-A sınıfı öğrencisi Oğuz ÇAKIR ile Anasınıfı öğrencisi Ömer Faruk ÇAKIR, Bahçesaray İlçe Müftüsü Dr. Celal EKER'i makamında ziyaret ettiler. Bir gün süreyle sembolik olarak İlçe Müftüsü olan Oğuz ÇAKIR ve Ömer Faruk ÇAKIR kardeşler, çocuklara verdiği değerden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve Bahçesaray Müftülüğüne teşekkür ettiler.

Oğuz ÇAKIR ve Ömer Faruk ÇAKIR kardeşlere DİB ve TDV yayını, çocuklara yönelik eserleri hediye olarak takdim eden Bahçesaray İlçe Müftüsü Dr. Celal EKER, özetle şunları ifade etti:

"23 Nisan TBMM'nin Açılışı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.

Çocuklara meclisinde ve mescidinde daima yer ayıran Allah Resûlü (s), onlara değer vermiş, “geleceğin yetişkini” gözüyle bakmış ve haklarını korumuştur. Zira çocuk, Kur’an’ın ifadesiyle “dünya hayatının süsü” (Kehf, 18/46), Peygamber Efendimizin diliyle de, kişinin amel defterini açık tutacak iyilik kaynağıdır (Müslim, Vasiye, 14). Çocuk, evin bereketi, ailenin umudu, toplumun geleceğidir. “Rabbim! Bana katından temiz bir nesil ihsan et” (Âl-i İmrân 3/38) diye edilen duaların cevabı, ilâhî ikramın adıdır.

Hepimizin Rabbimize, birbirimize ve çevremize karşı sorumlulukları vardır. En önemli sorumluluklarımızdan biri de çocuklarımıza karşı olandır. “Çocuğunun senin üzerinde hakkı vardır” (Müslim, Sıyâm, 183) buyuran Allah Resulü (s) bu hususa dikkat çekmiştir. Çünkü çocuk, kendisi küçük olsa da asla küçümsenemeyecek haklara sahiptir. Allah’ın emaneti olan çocuğun haklarını korumak ise biz yetişkinlere düşmektedir.

Kız ya da erkek olduğuna bakmaksızın, her çocuğun dünyaya gelişini gönül rızası ile kabullenmek, onu sevgiyle ve dualarla karşılamak bizim görevimizdir. Ona güzel bir isim koymak, hak ettiği ilgiyi ve şefkati göstermek, kardeşleriyle arasında ayrım yapmadan adaleti gözetmek bizim sorumluluğumuzdur.

Çocuk eğitimi ve çocukla iletişim konusunda en güzel rehberimiz Hz. Peygamberimiz (s)'dir. O (s), çocukların bir insan olarak taşıdığı onura saygı gösterirdi. Onlara değerli olduklarını hissettirir, yanlarından geçerken selâm verip hatırlarını sorar (Müslim, Selâm, 14), sorularını cevaplardı. Kimsenin kınamasına aldırmadan onları öpüp kucaklar, bağrına basar, oyunlarına eşlik ederdi.

Allah Resûlü (s) çocuklara kötü söz söylemeyi ve beddua etmeyi yasaklamıştı. Kendisi de yanına gelen, kucağına verilen her çocuğa dua ederdi. Çocukların ibadet eğitimine ayrı bir önem gösterir, gönlü camide asılı kalan ve ibadetin tadına varan nesiller yetiştirmek için onları asla mescidinden uzaklaştırmazdı.

“Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır” (Tirmizî, Birr, 33; İbn Hanbel, IV, 77) buyuran Sevgili Peygamberimize (s) kulak verelim. Onu örnek alalım, onun şefkat ve hakkaniyete, sabır ve hoşgörüye dayanan eğitim metotlarını uygulayalım. Çocuklarımız için hem dünya hem de ahirette huzur, başarı ve güzellik kapılarının açılmasına vesile olalım.

23 Nisan TBMM'nin Açılışı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik eder, hayırlara vesile kılmasını Cenabı Hak'tan niyaz ederim."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.