1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çeşitli illerdeki eylem haberleri
Çeşitli illerdeki eylem haberleri

Çeşitli illerdeki eylem haberleri

AYDIN - Hükümet ile memur sendikaları arasında anlaşmanın sağlanamaması nedeniyle bugün tüm ülke genelinde yapılan greve Didim Devlet Hastanesi'nden de destek geldi.

A+A-

AYDIN - Hükümet ile memur sendikaları arasında anlaşmanın sağlanamaması nedeniyle bugün tüm ülke genelinde yapılan greve Didim Devlet Hastanesi'nden de destek geldi. Hastane bünyesinde yer alan Acil Servis, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları bölümü hariç diğer bölümlerde hizmet verilmiyor. 

Memur sendikalarının tüm ülke genelinde bugün gerçekleştirdiği greve Didim Devlet Hastanesinden de destek geldi. Türk Sağlık-Sen ve SES Didim Temsilcileri tarafından hastane greve gidilirken Hastane bahçesine “Görevdeyiz, Grevdeyiz” yazısı asıldı. Öte yandan Acil Servis bölümünün dışında Hastane Polikliniğinde Kadın Doğum ve Hastalıkları ile Çocuk Hastalıkları bölümleri dışından diğer polikliniklerde hizmet verilmedi. Poliklinik doktorları ve hemşireler hastane bahçesinde oturarak ve hizmet vermeyerek greve destek oldukları görüldü. Hastaneye gelen bazı vatandaşlar ise grev eylemini eleştirerek “Haklarını aramak istiyorlarsa sokağa çıksınlar; burada hastayız ama hizmet alamıyoruz. Böle bir şey var mı? Haklarını arayacak diye biz de burada hasta olarak mı bekleyelim” ifadeleri kullanıldı.
Grev nedeniyle Poliklinik bölümlerinde yoğunluğun olduğu da gözlerden kaçmadı.

 
ADANA - Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetle anlaşamayan kamu sendikalarına bağlı memurlar iş bıraktı. Adana’da demiryolu çalışanları 00.00'da greve başladı. Değişik sendikalara bağlı memurlar davul–zurna eşliğinde halay çekerek, greve destek verdi. Grev kararından haberi olmayan vatandaşlar gardan geri döndü. Grev sebebiyle ulaşımda aksamalar yaşandı. Döver–biçerlerin yüklü olduğu trenler hareket etmeyince, sahipleri sıkıntı yaşadı.

Türkiye Kamu–Sen’e bağlı Türk Ulaşım–Sen Adana Şube Başkanı Cengiz Köse, toplu iş görüşmelerinde belirlenen takvim çerçevesinde 00.00’da iş bırakma eylemini başlattıklarını söyledi. Hükümetin buçukluk zam pazarlıklarına, memuru görmezden gelmesine ve enflasyona ezdirilmesine tepki göstermek amacıyla grev kararı alındığını vurgulayan Köse, “Trenlerimiz çalışmıyor. Arkadaşlarımız bizi destekliyor. İnşallah bundan sonra hükümet taleplerimizi dikkate alır, sorunlarımızın çözümü noktasında ciddi adımlar atar. Bizimle gerçek anlamda bir pazarlık ve toplu sözleşme imzalama çabası içerisine girer, diye umut ediyoruz. Bunun için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” dedi.

Adana Garı’n da yaklaşık 160 personelin iş bıraktığını ifade eden Köse, Mersin, Osmaniye, Konya hattına giden hiçbir trenin çalışmadığını anlattı. Köse, grevin vatandaşlar tarafından olgunlukla karşılandığını ve şimdiye kadar ciddi bir tepki almadıklarını sözlerine ekledi.

 

GAZİANTEP - Kamu çalışanları, ülke genelinde, hükümetin açıkladığı zam oranını protesto ederken, Gaziantep’te protestolar erken başladı.
Zam konusunda hükümet ile anlaşamayan Kamu-Sen ile KESK’in iş bırakma eylemi başladı. Gaziantep’in Kırkayak Parkı’na kadar slogan atarak yürüyen kamu çalışanları, burada davul zurna eşliğinde halay çekti. Ellerindeki pankartlarla halay çeken sendika üyeleri yapacakları basın açıklaması için hazırlıklara başladı.

 

ŞİŞLİ - Hükümetle yapılan görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine kamu çalışanları bir günlük grev başlattı. Karar doğrultusunda bazı devlet daireleri ve okullara ‘Bu iş yerinde grev vardır’ yazılı pankart asıldı.

Hükümetle yapılan pazarlığın olumsuz sonuçlanmasının ardından, alınan karar doğrultusunda Kamu –Sen, Memur –Sen, KESK ve Eğitim Bir-Sen’e bağlı memurlar bugün iş bırakma eylemi yapıyor. Bu kapsamda İstanbul’un çeşitli noktalarında protesto gösterileri yapılacak. İstanbul'da bazı kamu kurumlarına ‘Bu iş yerinde grev vardır’ yazılı pankartlar asılmaya başlandı.

Şişli Endüstri Meslek Lisesi önünde toplanan memur sendikaları okul kapısına grev pankartını astı. Grevle ilgili bilgi veren sendika yetkilisi Recai Ocak, hükümeti protesto etti.

 

VAN - Van’da iş bırakan sendika üyeleri hastaneler önünde davul zurna eşliğinde halay çekerken, hasta ve hasta yakınları da çaresizce onları izledi.
Hükümetle yapılan zam görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca tüm Türkiye’de olduğu gibi Van’daki sendika üyeleri de iş bıraktılar. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan sendika üyeleri iş bırakarak hastane önünde davul zurna eşliğinde halay çektiler. Hastaneye gelen hasta ve hasta yakınları da çaresiz bir şekilde onların eylemini izledi.
Van’ın Çaldıran ilçesinden geldiğini söyleyen Ziyattin Bozkaya ise, duruma tepki göstererek, “Burada eylemin bitmesini bekliyoruz” dedi.

 

TOKAT - Tokat’ta öğretmenlerin grev yapması nedeniyle dersleri boş geçen bazı öğrenciler sevinçle okullarından çıkarak evlerinin yolunu tutarken, bazı öğrencilerde grev alanına gitti.
Türkiye genelinde olduğu gibi Tokat’ta da memurların 1 günlük 'iş bırakma' eylemi okullarda derslerin boş geçmesine neden oldu. Dersleri boş geçen öğrenciler velilerine teslim edilirken, velisi gelmeyen öğrenciler okuldan arkadaşları ile birlikte çıktı. Bazı öğrenciler bu duruma sevinerek sevinç çığlık attı. Öğretmenlerine destek vermek için Cumhuriyet Meydanı’ndaki eyleme katılan öğrenciler ise ellerinde pankartlarla slogan attı. Öğrencilerden birçoğu neden eylem yapıldığını tam dillendirmese de öğretmenlerine destek vermekten mutlu oldukları görüldü.
Cumhuriyet Meydanı’nda yağmur altında davul-zurna eşliğinde eylem yapan memurlar ise seslerini duyurmaya çalıştı.

 

 

TRABZON - Hükümetle yaptıkları toplu sözleşme görüşmelerinden istedikleri sonucu alamayan memur sendikaları, birçok ilde olduğu gibi Trabzon’da da iş bırakma eylemi yaptı.

Bugün iş yerlerine gitmeyen KAMU-SEN üyesi bir grup kamu çalışanı, Trabzon Valiliği önünde toplanarak Meydan Parkı’na kadar yürüdü. Sendika flamaları ve çeşitli yazıların yer aldığı pankartlar taşıyan memurlar, yürüyüş boyunca çalışma şartları ile zam beklentilerin dile getiren sloganlar attı. Kuma çalışanları ayrıca, memura hak ettiği değeri vermemekle suçladıkları hükümeti de protesto etti. Yürüyüşün Meydan Parkı’ndaki Atatürk büstünün önünde bitiren KAMU-SEN üyeleri, sendika temsilcilerinin yaptığı basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

KAMU-SEN üyelerinin eyleminin ardından ise KESK’e üye kamu çalışanları, eylem yaptı. Atapark’ta toplanan KESK üyeleri, halaylar çekerek Meydan Parkı’na kadar yürüdü. Burada zam beklentilerine ilişkin taleplerini ve hükümeti tepkilerini dile getiren memurlar, sendika yöneticilerinin yaptığı konuşmaların ardından olaysız şekilde dağıldı.

Öte yandan, bir diğer kamu çalışanları temsilcisi MEMUR-SEN ise öğleden sonra Trabzon Valiliği önünde eylem yapacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.