1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi özel günlerde ücretsiz
Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi özel günlerde ücretsiz

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi özel günlerde ücretsiz

Orman ve Su İşleri Bakanlığı özel günlerde Çanakkale Destanı Tanım Merkezi'nde önceden randevu alınması şartıyla ücret almayacağını bildirdi.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı özel günlerde Çanakkale Destanı Tanım Merkezi'nde önceden randevu alınması şartıyla ücret almayacağını bildirdi.

Bakanlıktan konuyla ilgi yapılan yazılı açıklamaya göre 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, Ramazan ve Kurban Bayramlarında bütün ziyaretçiler, Anneler Günü’nde anneler, Kadınlar Günü’nde ise bütün kadınlar ücretsiz faydalanacak.

ANNE VE KADINLARA ÜCRETSİZ

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, her şeyin aslına uygun olarak sunulduğu Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nin salonlarında canlandırıldığını söyledi. Eroğlu, "Bir milletin canıyla, kanıyla ve bütün değerleriyle var olma mücadelesi verdiği Gelibolu Yarımadası’na ve Aziz Şehitlerimizin hatırasına olan minnet borcumuzu bir nebze olsun ödeyebilmek ve ecdadımızın tarihe altın harflerle yazdırdığı Çanakkale Harbi’ni gelecek nesillere ve Dünya’ya, en etkili ve doğru şekilde anlatabilmek için büyük bir gayret sarf ediyoruz." dedi.

Çanakkale ruhunu bütün vatandaşların da yaşayabilmesi ve anlayabilmesi için giriş ücretlerinde düzenlemelerde bulunduklarına dikkat çeken Eroğlu, "Önceden randevu almak kaydıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, Ramazan ve Kurban Bayramlarında bütün ziyaretçilerden ücret alınmayacak. Ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde kadın ziyaretçilerden, Anneler gününde bütün annelerden, Harp malulü ve gazilerden, engellilerden, şehit yakınlarından, resmi ziyaretçi heyetleri ile merkezin isim yarışmasını kazananlardan giriş ücreti alınmayacak." diye konuştu.

ÖNCEDEN RENDEVUYA GİRİŞ ÜCRETİ YARI FİYATINA

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 11 film ve 1 sergi salonunun bulunduğu tanıtım merkezine girişte tam biletten 13 lira ücret alındığını önceden randevu almak ve hafta içi olması kaydıyla bu ücreti yarıya indirdiklerini belirterek, "Bakanlıkların bakanlık düzeyinde yapılan ziyaretleri ile belediye ve seyahat acentalarının yapacakları turlarda tam bilet giriş ücretini 6.50 TL’ye indirdik. Öğrencilerimiz ile er ve erbaşlar ise 3 lira ödeyecek." dedi.
Randevular, Orman ve Su İşleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi linkinden alınabiliyor.

MUHAREBELER 11 FARKLI MEKANDA ANLATILIYOR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Çanakkale Gelibolu Yarımadası Milli Parkı Kabatepe mevkiinde tesis edilen tanıtım merkezinde, Dünya’da benzeri olmayan hologram ile filmin aynı anda kullanılması tekniği ile Çanakkale Muharebeleri 11 farklı mekanda anlatılıyor. 8 dilde seslendirme yapılan merkezde, muharebe anı ziyaretçilere adeta yeniden yaşatılıyor. Tesis edilen 11 salonda Nusret Mayın Gemisi’nin mayın döşeme işlemi, Seyit Onbaşı’nın tarihe geçen kahramanlığı, 263 rakımlı tepede Mustafa Kemal’in tarihi emri vermesi, kara ve hava muharebeleriyle birlikte diğer yaşananlar canlandırma tekniği ile ziyaretçilere aktarılıyor.

3 BİN 593 ÖĞRENCİ GELİBOLU’DA AĞIRLANDI

Prof. Dr. Eroğlu, Bakanlık olarak 81 vilayetten ortaöğretim öğrencilerini, Çanakkale Destanı’nın önemini kavramaları ve millî şuurlarının güçlendirilmesi maksadıyla Gelibolu’da ağırlandığını belirterek bu kapsamda 3 bin 593 öğrencinin söz konusu parkı gezdiğini söyledi. Gelibolu Öğrenci Gezileri'ne iştirak eden 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri öğretmenleri ile birlikte Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kocadere Çadırlı Kamp Alanında misafir edildiğini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Gelibolu Yarımadası ile Milli Park içindeki anıt, müze, savaş alanlarının görevli personel eşliğinde gezdirildiğini vurguladı.

170 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Açılışı 7 Haziran 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'ni bugüne kadar 170 bin kişi ziyaret etti.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.