1. HABERLER

  2. MÜFTÜLÜK

  3. Cami Şehre Her Yönden Kimlik Kazandırır
Cami Şehre Her Yönden Kimlik Kazandırır

Cami Şehre Her Yönden Kimlik Kazandırır

Kırıkkale İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem YILDIRIM, “Şehir cami etrafında şekillenir ve cami o şehre her yönden bir kimlik kazandırır” dedi.

A+A-

Keskin İlçe Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri haftası etkinlikleri çerçevesinde konferans programı yapıldı.

Kaymakamlık Toplantı salonunda sunuculuğunu İlçe Vaizi Uğur ÖZTÜRK'ün yapmış olduğu program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Programda Barakobası Köyü Ömerin Mah. Camii İmam-Hatibi Yasin UÇAR Kur'an-ı Kerim tilavet etti. Okunan Kur'an-ı Kerim'den sonra Belediye Başkanı Dede YILDIRIM, İlçe Müftüsü Fazlı MUTLU, Çelebi Müftüsü Cihan EKER günün anlam ve önemine binaen açılış konuşmaları yaptılar. Programda Kırıkkale İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem YILDIRIM, "Cami, Şehir ve Medeniyet" temalı bir konferans verdi.

Kuran-ı Kerim'den ayetleri örnek vererek konuşan Yıldırım, Hz. Adem ile başlayan ve Hz. İbrahim’le devam eden, toplumun merkezine Kâbe’yi inşa ederek başlayan mabetlerin toplumdaki yeri, fonksiyonu ve öneminden bahsetti.

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları;

Camilerin toplum için emniyet olduğunu, Caminin fonksiyonu ortadan kalkarsa toplumda güven ve emniyet duygusu ortadan kalkar.

Cami emniyetin güvenin ve huzurun merkezidir.

Şehir cami etrafında şekillenir ve cami o şehre her yönden bir kimlik kazandırır.

Hiçbirimiz Caminin fonksiyonunu sadece formel görevlerimizle sınırlandıramayız.

Camiler Cami Cemaati ve cemaatlerin önderleri Din Gönülleri arkadaşlar 15 Temmuzda Caminin toplumdaki yerinin önemini ve fonksiyonunu bir kez daha gösterdi.

Mesleğimiz bizim maişetimiz değil çocuklarımızın geleceğidir. Bizler, bizden önce bizleri yetiştirenlerin yaptığı gibi bizlerden sonra gelecek nesilleri yetiştirecek olanlarız.

Yüce Allah’ın yapmış olduğu bu kutsal görevi daim eylesin temennisinde bulunan Yıldırım, konuşmasını sonlandırdı.

Konferansın ardından 2017 Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebeti ile yapılan Hutbe Yazma Yarışmasında: İlçe Vaizi Uğur ÖZTÜRK'e ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışmasında İlçe Meslek Yüksekokulu İmam-Hatibi Ayhan KÜÇÜKBAL'a İl birinciliklerinden,

Etkili Hutbe Sunumu Yarışmasında Çarşı Camii Müezzin-Kayyımı Adem BAŞER'e ve Ezan-ı Güzel Okuma Yarışmasında Barakobası Köyü Camii İmam-Hatibi Yasin UÇAR'a ise İl ikinciliklerinden dolayı ödül takdimi yapıldı.

Programın ardından katılımcılara aşure ikramı yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.