1. HABERLER

  2. MÜFTÜLÜK

  3. Burdur Müftüsü Bayrak'ın Ramazan Ayı Mesajı
Burdur Müftüsü Bayrak'ın Ramazan Ayı Mesajı

Burdur Müftüsü Bayrak'ın Ramazan Ayı Mesajı

Burdur İl Müftüsü Hıdır BAYRAK, on bir ayın sultanı Ramazan ayına kavuşmamız sebebiyle Ramazan ayı ve yapılacak faaliyetler hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Burdur İl Müftüsü Hıdır BAYRAK on bir ayın sultanı Ramazan ayına kavuşmamız sebebiyle Ramazan ayı ve yapılacak faaliyetler hakkında açıklamalarda bulundu. Burdur’luların Ramazan Ay'ını tebrik eden Hıdır Bayrak, Ramazan ayının ülkemize ve Alem-i İslam’a hayırlar getirmesini diledi. İl Müftüsü BAYRAK'ın açıklaması şöyle:
“Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına ulaşmanın huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 26 Mayıs 2017 Cuma günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 27 Mayıs Cumartesi günü tutacağımız ilk oruçla da bu mübarek aya girmiş olacağız inşallah.

Ramazan ayı, dinimizce yüce ve kutsal kabul edilmiş on bir ayın sultanı mübarek bir aydır. Kutsiyeti ve fazileti Kur’an ve sünnetle sabit olan Ramazan ayı, oruç ayıdır. Kur’an ayıdır. Allah’ı yüceltme ayıdır. Şükür ayıdır. Doğruyu bulma ayıdır. Tövbe ayıdır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini içinde saklayan mübarek bir aydır. İnsan bu ayın her gününü ve her anını, yenilenme hissiyle yaşayarak kendini de maddi ve manevi yönden geliştirmeli, günahlarla dolu yaşanan hayata elveda diyerek yeniden bir dirilişle gönül kapılarını açmalıdır.

Ramazan ayı; Tutacağımız oruçlarla bedenimizin sıhhate kavuşacağı, vereceğimiz zekâtlar ve sadakalarla malımızın temizliğe ulaşacağı, maddi ve manevi hayatımızda birçok güzelliklerin yaşandığı bir aydır.

Ramazan ayı; İbadet hayatımızda oruçlarımızla, beş vakit namaz ve teravih namazlarımızla, okuyacağımız Kur’an ile manevi yönde birçok güzellikler elde edeceğimiz bir aydır.

Resul-i Ekrem Efendimiz ( sav ), bu mübarek ayın ulviyetini ve kutsiyetini şu şekilde ifade buyurmaktadır. “Ümmetim Ramazan’ın faziletini tam olarak bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederlerdi.”

Mübarek Ramazan ayının üstünlüğünden istifade edebilmeyi Rabbim cümlemize nasıp eylesin.

Ramazan, insanlara birbirlerini sevmeyi, kardeşliği ve hürriyeti öğreten bir mekteptir. Ramazan yoksulların, düşkünlerin, muhtaçların, kimsesizlerin, yetim ve öksüzlerin, yaşlıların hatırlandığı ve korunduğu bir aydır. Ramazan, sıcacık yuvasından ayrılmak zorunda kalan kardeşlerimizin derdiyle hemhal olma vaktidir anlayışıyla kişinin kendisine, ailesine, akrabalarına, komşularına, Müslüman kardeşlerine, mültecilere, yetimlere, yaşlılara iyilik yapma ve sevgiyle yaklaşma hususlarında bu ayda bilinçlendirici çalışmalar yürütülecek, Ramazan ayı boyunca vaaz ve hutbelerde halkımız iyiliğe, hayra, ihsana ve diğerkâmlığa teşvik edileceklerdir.

Başkanlığımız bu yılın Ramazan ayının temasını “Üzerinde Her Canın Hakkı Var Bu Ramazan ve Her Zaman” olarak belirlemiştir. İslam inanç kültür medeniyetinde “Hak” kavramı oldukça geniş bir anlam yelpazesine sahiptir. İnsanın Rabbine, kendisine, diğer insanlara, yakın ve uzak çevresine, tabiata yönelik görev ve sorumlulukları vardır.

Dünyada haksızlıkların, zulümlerin ve hak ihlallerinin azalmak bir yana artıyor olması insanlığın geleceği adına kaygı vericidir. Dolayısıyla Hak ve Hakikat konusunun gündeme taşınmasına ve bu konuda bilinç oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu itibarla “Üzerinde Her Canın Hakkı Var, Bu Ramazan Her Zaman “teması çerçevesinde, “Üzerinde Her İnsanın Hakkı Var”, “Üzerinde Her Çocuğun Hakkı Var”, “Üzerinde Anne Babanın Hakkı Var”, “Üzerinde Komşunun Hakkı Var” Bu Ramazan Her Zaman, alt başlıkları ile etraflı bir şekilde konu Va’z ve nasihatlerde Ramazan ayı boyunca işlenecektir.

İl Müftülüğü olarak personelimizle birlikte başta Camilerimiz ve Kuran Kurslarımız olmak üzere Ramazan ayı için yaptığımız hazırlıklar tamamlanmıştır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. İl ve ilçelerimizde Vaaz ve irşat programları düzenlenmiştir. Merkez Ulu camide öğle namazından ve yatsı namazından önce her gün vaaz edilecek, diğer camilerde de irşat hizmetleri devam edecektir.

2. Dini sorular Alo 190 dini danışma çağrı merkezi 09.00-23.00 saatleri arasında hizmet verecektir.

3. Çeşitle sebeplerle görevlisi bulunmayan tüm camilere personel görevlendirilmiştir.

4. Bütün camilerimizin gerekli temizlikleri yapılmış, cami hoparlörleri ve ses sistemleri kontrol edilerek kulağa hoş gelecek şekilde ayarlanmıştır.

5. Kadın-erkek, genç-yaşlı, engelli-engelsiz, küçük-büyük herkesin huzur ve huşu içerisinde ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri için camilerde imkân nispetinde gerekli tedbirler alınmıştır.

6. Minarelerdeki kandiller Ramazan ayı boyunca iftar vaktinde aydınlatılacak, imsak vaktinde ise söndürülecektir.

7. İmam-hatiplerimiz teravih namazlarını tadil-i erkân üzere kıldıracaklar, süratten kaçınacaklardır.

8. Sabah ezanları Başkanlığımız takvimine göre imsak vaktinde her camide aynı anda okunacaktır.

9. Akşam ezanlarının vaktinde okunmasına özen gösterilecek ve minarelerin kandilleri yakılacaktır.

10. Sakal-ı Şerif bulunan camilerde Kadir Gecesinde Sakal-ı Şerif ziyareti tertip edilecektir.

11. İlimiz Berberoğlu Camii, Kasapoğlu Mescidi ve Özeren Cami’lerinden hatimle teravih namazı kılınacaktır.

12. Cami görevlilerinin görev yaptığı yerlerde yoksul/mülteci aileler ile varlıklı aileler arasında “Kardeş Aile”, yoksul ve kimsesiz ailelerin ihtiyaçlarını temin maksadıyla “Askıda “ uygulamasının yaygınlaştırılması için halkımız teşvik edilecektir.

13. Mali bir ibadet olan ve Ramazan ayında verilecek FİTRE’ler asgari 16 TL’dir. Bu miktar kendi mali durumumuza göre yükseltilebilecektir.

14. Tüm camilerde ve Kur’an Kurslarında bay ve bayanlara mukabele okunacaktır. Okunacak cüzlerin ihtiva ettiği önemli mesajlar mealen cemaate aktarılacaktır.

Bu vesileyle, Burdurlu kardeşlerimin Mübarek Ramazan ayını kutlar, Ramazan ayının Bölgemiz, Ülkemiz, İslam Âlemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim." 25.05.2017

Hıdır BAYRAK
Burdur İl Müftüsü

Bu haber toplam 781 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.