1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Burdur İl Müftüsü Osman ARTAN'dan Berat Kandili Mesajı
Burdur İl Müftüsü Osman ARTAN'dan Berat Kandili Mesajı

Burdur İl Müftüsü Osman ARTAN'dan Berat Kandili Mesajı

04 Temmuz 2012 Çarşamba gününü 05 Temmuz Perşembe gününe bağlayan gece mübarek “Berat Kandili”dir. Borçtan ve suçtan kurtulma anlamında olan Berat, aynı zamanda günahlardan arınma demektir.

A+A-

04 Temmuz 2012 Çarşamba gününü 05 Temmuz Perşembe gününe bağlayan gece mübarek “Berat Kandili”dir. Borçtan ve suçtan kurtulma anlamında olan Berat, aynı zamanda günahlardan arınma demektir. Bu gecede Allah Teala, kendisine samimiyetle yönelenleri bağışlayacak ve onlara büyük ecirler ihsan edecektir.

Peygamberimiz bu geceyi ibadetle geçirmemizi tavsiye etmişler ve şöyle buyurmuşlardır: “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman o geceyi ibadetle ihya ediniz ve gündüzünü oruçla geçiriniz. Çünkü Allah Teala o gece güneş doğuncaya kadar dünya alemine rahmet nazarı ile tecelli eder ve buyurur ki;

 -Yok mudur istiğfar eden, mağfiret edeyim.

- Yok mudur rızk isteyen, rızıklandırayım.

- Yok mudur dert ve musibetlere uğrayan, şifasını vereyim.

- Daha ne gibi istekleri olan varsa istesinler vereyim.”

 Böyle mübarek gün ve gecelerde bir yandan yüce rabbimizin bizi affetmesini ve büyük ecirler lütfetmesi için kendisine dua ederken, diğer yandan anne ve babamızın hayır dualarını almaya, akrabalarımızla olan ilişkilerimizi güçlendirmeye çalışmalıyız. Ayrıca felakete uğramış zavallı insanları, fakir ve yoksulları, bakıma muhtaç kimsesiz çocukları, yetimleri, hastaları hatırlayarak gereken şefkati göstererek yardım elini uzatmalıyız.

 

Hiç şüphesiz ki bunlar, Cenab-ı Hakkın rızasına ermemize vesile olacağı gibi, birlik ve bütünlüğümüzün sağlanmasında da önemli rol oynayacaktır.

   Bu vesileyle Ramazan ayının müjdeleyicisi Beraat kandilini tebrik ediyor, bu mübarek gecede Yüce Mevla’ya açılan ellerin ve yapılan duaların, bütün İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine vesile olmasını, bütün dünyada hak ihlallerinin sona ermesini, acı ve göz yaşının şiddet, terör ve umutsuzluğun yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.       

NOT: Kandil dolayısı ile Ulu Camiindeki programa bütün kardeşlerimiz davetlidir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.