1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu ücret sefalet ücretidir.
Bu ücret sefalet ücretidir.

Bu ücret sefalet ücretidir.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, hükümetin teklifinin kendilerinde hayal kırıklığı yaratmadığını belirterek, teklifin 2012 bütçesindeki kamu çalışanlarına öngörülen ücreti içerdiğini söyledi.

A+A-

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, hükümetin teklifinin kendilerinde hayal kırıklığı yaratmadığını belirterek, teklifin 2012 bütçesindeki kamu çalışanlarına öngörülen ücreti içerdiğini söyledi.


Hükümetin önerdiği ücretin yoksulluk, sefalet ücreti olduğunu öne süren Özgen, hükümetin kamu çalışanlarını 10 yıldır bu ücretlerle kandırmaya çalıştığını savundu. 

''Bu bir toplu sözleşme teklifi değildir. Geçen 10 yıl zarfında süregelen ve birbirini tekrar eden tekliflerin sadece bir tanesidir, yeni bir değişiklik yok'' diyen Özgen, hükümetin teklifinin KESK'in taleplerini karşılamadığını dile getirdi.

Özgen, şunları kaydetti:


''Bu ücret sefalet ücretidir. Bu yaklaşım ve tutum, hükümetin kamu çalışanlarına yönelik sadaka tutumudur. Biz kul değiliz, biz çalışanız, emek üretiyoruz, alın teri akıtıyoruz. Emeğimizin ve alın terimizin karşılığını istiyoruz. Nasıl ki hükümet sermaye kesimine hak etmedikleri halde gereğinden fazla bizim hakkımızı peşkeş çekiyorsa, biz de aynı oranda hakkımız için mücadele edeceğimizi ve bu hakkımızı talep ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Bu teklifle beraber hükümet tarafı genel toplu sözleşme düzeni ve esaslarını ortadan kaldırdığı gibi aynı zamanda iş kollarının da bütün taleplerini yok saymıştır.

Aylarca kamu oyuna müjde diye yansıttığı toplu sözleşme sistemi bugün çöktü ve hükümetin oluşturmak istediği bu sistem daha taraflar oturmadan tek taraflı geçmiş alışkanlık ve dayatmalarla bu sistem ortadan kalkmış oldu.

Hükümete sesleniyorum, gerçek anlamda ihtiyaçlarımızı karşılayan ve taleplerimizi öngören yeni bir toplu sözleşme talebiyle gelin. Mevcut toplu sözleşme talebi çok uyduruk bir önceki toplu görüşme taleplerinin bir tekrarıdır. KESK olarak şunu ifade ediyoruz, hükümetin niyeti ortaya çıktı, kamu emekçilerinin hakkını bilerek, kasıtlı olarak gasp etmeye çalışıyor.''

Özgen, bütün kamu çalışanlarını kendi haklarına sahip çıkmak için gelecek hafta iş bırakmaya çağırdı.

Hükümetin taleplerini tarihin çöp sepetine atacaklarını anlatan Özgen, ''Hükümet bizimle dalga geçiyorsa bizim belli oranda etkisiz ve duyarsız duruşlarımızdan dolayıdır. Sendikalar, konfederasyonlar ve örgütsüz olan bütün çalışanlar bunu görmek suretiyle adım atmak zorundadır. Aksi takdirde daha fazla kaybetmek zorunda kalırız'' diye konuştu.

Özgen, bir soru üzerine diğer konfederasyonlarla eylemlerde ortaklaşabileceklerini belirterek, önemli olanın hükümetin tutumuna karşı kamu çalışanlarının greve gitmeyi bir hak olarak öne çıkarmaları olduğunu söyledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.