1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu Kadar Da Olmaz
Bu Kadar Da Olmaz

Bu Kadar Da Olmaz

Edirne Belediyesinin (CHP), Fatih Sultan Mehmet Han'ın hocası olan İslam alimi Muhammed Bin Kutbüddin İzniki'nin türbesinin üstüne düğün salonu yaptı.

A+A-

Edirne Belediyesinin (CHP), Fatih Sultan Mehmet Han' ın hocası olan İslam alimi Muhammed Bin Kutbüddin İzniki'nin türbesinin üstüne düğün salonu yapması Edirneli vatandaşları ayağa kaldırdı.

Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan İslam alimi Muhammed Bin Kutbüddin İzniki'nin türbesine gelen bir grup vatandaş, yakışıksız duruma sert tepki gösterdi. Gruptan Avukat Ahmet Faruk Temizkol, bu konuyla ilgili davayı takip ettiğini ifade ederek, “Uzunca bir süredir İstanbul’dan Edirne’ye gelip gidiyorum. Burada açık ve net yalnız bir kanun değil, birkaç tane kanunun ihlali söz konusudur. Mezarlıkları Koruma Kanunu, Kültür ve Doğa Varlıklarını Koruma Kanunu gibi. Burada hukuki süreç devam ediyor. Belediye yetkilileriyle ilgili soruşturma İçişleri Bakanlığı tarafınca yetkilendirilmiş durumda. Doğal kanun bu şekilde olmakla birlikte insanlık adına, zamanı bilinç adına, bir zamanı şahsiyet, İstanbul’da Eyüp Sultan Hazretlerini düşünelim. Konya’da Mevlana Hazretlerini düşünelim. Bu kutsal kimseler yüce dinimizin ulaşmasında oldukça büyük gayretleri emekleri olan ve bu uğurda seferlere bile katıldıkları naklediliyor. Muhammed Bin Kutbüddin İzniki Hazretleri ulemadan, evliyalardan olan bir zat. Şimdi bu şekilde zamanı bir şahsiyetin mezar yerinin bile belli olmaması her insanın vicdanını yaralar” dedi.

Bu alanın eskiden beri mezarlık olduğunu ifade edene Edirneli vatandaşlardan Osman Tekin ise, “Burası kabristandı, şimdi ise düğün salonuna çevirdiler. Edirneliler olarak bu düğün salonunu burada istemiyoruz.   Anamızın, nenemizin, babamızın kabristanının üstünde düğün salonu olur mu” diye konuştu. Vatandaşlar, konuşmaların ardından türbenin bulunduğu bölgede çeşitli dualar okuduktan sonra dağıldılar.

Oluşan tepkiler üzerine düğün salonunun açılışı yapılmazken akıbeti ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.